2a0bf1c4-092c-4009-8809-81f0bb6a2e88

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و راه حل رفع مشکل آن

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی : لباس‌ها در ماشین لباسشویی، با دَوران مخزن، با هم برخورد می‌کنند و وجود اصطکاک بینشان باعث می‌شود به لباس‌ها فشار وارد شده و آلودگی‌ها و لکه‌هایی که در آب و ماده‌ی شوینده حل شده‌اند، از لباس جدا شوند. ولی اگر روزی شاهد این باشیم که مخزن ماشین لباسشویی، خوب نمی‌چرخد، باید برای تعمیر آن اقدام کنید، چرا که اگر چرخش در مخزن صورت نگیرد، لباسی هم تمیز نخواهد شد. حال چرا ماشین لباسشویی نمی چرخد؟ دلایل زیادی می‌توانند باعث این عکس‌العمل باشند، دلایلی که هم ممکن است به دلیل کارکرد نامناسب مخاطب با دستگاه باشد و هم به دلیل ایراد در قطعاتی که در این عمل، نقش دارند.

اگر با این مشکل مواجه شدید و متوجه شدید که ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخد، ابتدا باید ببینید که آیا مشکلی در ظاهر آن وجود دارد یا خیر، برای مثال ممکن است نچرخیدن آن به دلیل سنگین کردن بیش‌ از حد دیگ ماشین لباسشویی باشد، در ادامه شما را با تمامی دلایل و  علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و راه حل رفع مشکل آن، آشنا خواهیم کرد تا در صورتی که مشکل شما حل شدنی است، بدون هزینه بتوانید مشکل را در منزل حل کنید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 • خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

اولین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی این است که قفل درب ماشین لباسشویی خراب باشد، ماشین لباسشویی طوری برنامه‌ریزی شده است که اگر درب آن به خوبی قفل نشود، اصلا شروع به کار نمی‌کند، چون ممکن است حین شستن لباس‌ها درب آن باز شود. بنابراین اگر سیستم قفل مشکل پیدا کند، ماشین یا شروع به کار نمی‌کند و یا نمی‌چرخد.

خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

 • چفت نشدن درب ماشین لباسشویی
چفت نشدن درب ماشین لباسشویی

همانند قفل درب ماشین لباسشویی، چفت نشدن درب نیز می‌تواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد؛ درب ماشین لباسشویی، باید به شکل مکانیکی و الکتریکی، کاملا چفت باشد تا دستگاه شروع به کار کند، ممکن است گاها شاهد این باشید که درب کاملا چفت می‌شود ولی باز هم دیگ نمی‌چرخد، که در اینجا احتمالا مشکلی در سیستم الکترونیکی آن ممکن است رخ داده باشد و دستگاه نتواند تشخیص دهد که درب چفت شده است.

 • کوپلینگ موتور ماشین لباسشویی

خراب شدن کوپلینگ ماشین لباسشویی، از دیگر دلایل و علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌باشد، وظیفه‌ای این قطعه این است که موتور را به سیستم انتقال نیرو متصل می‌کند. این قطعه دارای خاصیتی مثل ترموستات نیز می‌باشد، بدین شکل که اگر بیش از حد درون دیگ، لباس بریزید، انتقال نیرو از سمت موتور را انجام نمی‌دهد. پس با بارگزاری بیش از حد مجاز لباس، ماشین لباسشویی نمی‌چرخد، علاوه بر این، وجود ایراد در این قطعه نیز، باعث می‌شود انتقال نیرو از سمت موتور صورت نگیرد و ماشین لباسشویی نچرخد.

کوپلینگ موتور ماشین لباسشویی
 • تسمه محرک

یکی از مهمترین دلایل علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، وجود مشکل در تسمه محرک است، تسمه وظیفه‌ی چرخاندن دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد که اگر پوسیدگی در آن به وجود بیاید، می‌تواند علت نچرخیدن ماشین لباسشویی شود. همچنین در صورتی که این قطعه شل شود نیز ممکن است در چرخش دیگ خلل ایجاد شود. خرابی در این قطعه معمولا قابل تعمیر نیست و در صورت ایجاد مشکل، باید تعویض شود.

تسمه محرک

 • خرابی چرخ تسمه

علاوه بر تسمه، خرابی در چرخ تسمه نیز می‌تواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد، چرخ تسمه، وظیفه دارد با کمک تسمه، دیگ ماشین لباسشویی را بچرخاند و وجود ایراد و یا سایش در این قطعه، ممکن است باعث این شود که تسمه بر روی چرخ سر بخورد و نتواند دیگ ماشین لباسشویی را بچرخاند.

 • بُرد کنترلی ماشین لباسشویی

برد کنترلی، وظیفه‌ی تامین نیروی موتور را دارد، در صورتی که این قطعه مشکل داشته باشد، دستگاه یا کار نمی‌کند و یا به شکل ناقص کار می‌کند. اگر این قطعه دچار مشکل شود، برق از قسمت برد به موتور نمی‌رسد، بنابراین برای تشخیص این که این قطعه خراب است یا خیر، باید از یک فازمتر استفاده کنید، اگر برد، برق داشت ولی موتور شما، برقی دریافت نمی‌کرد، احتمالا برد شما دچار مشکل شده است، بنابراین خرابی برد نیز علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌باشد.

بُرد کنترلی ماشین لباسشویی
 • خرابی در روتور و استاتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، وجود مشکل در قسمت‌های روتور و استاتور است، روتور و استاتور، با درگیر شدن با همدیگر وظیفه‌ ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی را دارند تا بتوانند دیگ ماشین لباسشویی را بچرخانند، وجود ایراد در سیم‌پیچی‌های استاتور و یا آسیب دیدگی آهن‌ربای روتور، می‌تواند باعث شود که ماشین لباسشویی به خوبی نچرخد و یا چرخش آن با صدای زیادی همراه باشد. این قطعات نیز به گونه‌ای نیستند که بتوان آن‌ها را تعمیر کرد و در صورت خرابی، نیاز است آن‌ها را تعویض کنید.

خرابی در روتور و استاتور ماشین لباسشویی
 • ایراد در کلاچ

سیستم کلاچ، وظیفه‌ی اتصال بین سیستم انتقال نیرو و گردانه‌ی شست و شو را ایفا می‌کند، یعنی کمک می‌کند که گردانه به سرعت چرخش مناسب برسد. در صورتی که این سیستم وظیفه‌ی خود را به درستی انجام ندهد، باعث می‌شود که نیرویی برای چرخش گردانه‌ی ماشین لباسشویی اعمال نشده و دیگ ماشین لباسشویی نچرخد. همچنین وجود سایش در آن نیز می‌تواند ایجاد مشکل کند، این قطعه هم در صورت معیوب بودن نیاز به تعویض خواهد داشت.همچنین وجود ایراد در کیت باند کلاچ نیز می‌تواند از علت‌های نچرخیدن ماشین لباسشویی قلمداد شود، کیت باند، یکی از قسمت‌های کلاچ است که پس از راه افتادن گردانه، به آن سرعت بیشتر می‌بخشد.

ایراد در کلاچ

 • سبد محرک

سبد محرک بین گردانه‌ی داخلی و سیستم انتقال نیرو قرار گرفته و با ایجاد درگیری، باعث می‌شود نیرو چرخش را مهیا کند، بنابراین معیوب شدن سبد محرک هم می‌تواند از علت‌های نچرخیدن ماشین لباسشویی باشد.گاها ممکن است سیستم، نیروی لازم برای چرخش را تهیه کند ولی چرخش صورت نگیرد یا خیلی آرام صورت بگیرد، این ایراد مربوط به سبد محرک است، همچنین ممکن است به خاطر سایش در زبانه‌های سبد محرک این مشکل به وجود آمده باشد، که با بررسی، می‌توان دریافت سبد نیاز به تعمیر دارد یا باید به طور کلی تعویض شود.

سبد محرک
 • ایراد در بیرینگ ماشین لباسشویی

بیرینگ، از قطعات گران‌قیمت سیستم ماشین لباسشویی می‌باشد که درون گردونه‌ی خارجی قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی آن این است که کمک می‌کند تا گردونه‌ی داخلی نرم و راحت بچرخد، در صورتی که این قطعه معیوب شود، ممکن است گیر بکند و باعث جلوگیری از چرخش ماشین لباسشویی شود، همچنین خرابی این دستگاه، باعث ایجاد شدن صدا‌های نامطلوب نیز باشد؛ تعمیر این قطعه کار دشواری است، بنابراین توصیه می‎کنیم در صورتی که این مشکل را دارید، آن را به افراد نکرده‌کار نسپارید، وجود یک تکنسین قوی به شما کمک می‌کند که در صورتی که قطعه قابل تعمیر است، آن را تعمیر و اگر مشکل اساسی دارد، آن را تعویض کنید.

ایراد در بیرینگ ماشین لباسشویی
 • موتور ماشین لباسشویی

ممکن است علت اصلی نچرخیدن ماشین لباسشویی، وجود ایراد در موتور باشد؛ در کل احتمال این که موتور آسیب دیده باشد زیاد نیست، ولی پس از این که تمامی قطعات را چک کردید و ایرادی در آن‌ها نیافتید، می‌توانید به سراغ تست موتور ماشین لباسشویی بروید تا از سالم بودن و یا معیوب بودن آن مطلع شوید. برای این که متوجه شوید که موتور ایراد دارد یا خیر، باید برق را به موتور وصل کنید، اگر موتور با صدای غیر‌عادی شروع به کار کرد و یا حالت غیرعادی داشت، موتور شما مشکل دارد، همچنین اگر موتور صدای عادی دارد ولی کارایی که باید داشته باشد را ندارد نیز، نشان دهنده‌ی این است که موتور شما به تعمیر نیاز خواهد داشت.

موتور ماشین لباسشویی
 • سیستم انتقال نیرو

این سیستم نیز همانند موتور، بعید است که علت نچرخیدن ماشین لباسشویی باشد، ولی بد نیست که اگر در قطعات دیگر ایرادی یافت نکردید، به سراغ چک کردن این قسمت بیایید، سیستم انتقال نیرو دارای چرخ‌دنده است که ممکن است به علت استفاده‌ی نادرست از ماشین لباسشویی، چرخ‌دنده‌ها دچار آسیب‌دیدگی شوند و نتوانند به خوبی نیروی لازم برای چرخاندن ماشین لباسشویی را انتقال بدهند.

علت‌های رایج نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی در برند‌های مختلف

 • LGعلت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

همانطور که می‌دانید کمپانی کره‌ای Life’s good یا به اختصار LG از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا در زمینه‌ی ساخت انواع لوازم خانگی برقی و صوتی تصویری، نظیر ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، تلویزیون، جاروبرقی و … می‌باشد.

ماشین لباسشویی این برند در برخی موارد دچار مشکلاتی شده است که نچرخیدن دیگ آن، از جمله این مشکلات است، اما در این برند، چرا ماشین لباسشویی نمی‌چرخد؟ بیشترین ایرادات یافت شده در این برند، پوسیدگی تسمه، خرابی قفل در، و خرابی چفت در بوده است؛ همانطور که پیداست، سیستم‌های الکتریکی و اقلام مکانیکی آن به ندرت دچار مشکل شده است، و واضح است که این برند، دارای موتور‌هایی با طول عمر طولانی می‌باشند.

 • علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشوییPakshoma

پاکشوما یک برند ایرانی بوده است که حدود 40 سال است که در تولید لوازم خانگی فعالیت می‌کند و محصولات با کیفیتی به بازار عرضه کرده و قابلیت رقابت با انواع برند‌های خارجی را نیز دارا می‌باشد، از جمله بیشترین مشکلاتی که برای این برند که جزو علت‌های نچرخیدن ماشین لباسشویی گزارش شده‌اند، خرابی موتور ماشین لباسشویی و خرابی بیرینگ می‌باشند.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی
 • Bosch

شرکت آلمانی بوش با بیشتر از یک قرن تجربه در زمینه ساخت لوازم خانگی، سابقه‌ی درخشانی در سراسر جهان دارد، از علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی در این برند، بیشتر از ساییده شدن موتور چرخش تسمه و خرابی بیرینگ یاد شده است.

 • علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشوییSamsung

این برند کره‌ای نیز از معتبرترین برند‌های موجود در زمینه‌ی تولید لوازم خانگی می‌باشد، بیشترین مشکلاتی که برای این برند در زمینه‌ی نچرخیدن لباسشویی بیان شده است، خرابی چفت در، خرابی سیستم قفل، خرابی موتور و پوسیدگی تسمه می‌باشد.

 • Daewooعلت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

این برند نیز یکی از برند‌های خوب کره‌ای بوده که فروش زیادی در ایران داشته است، بیشترین ایرادات مربوط به نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی که به این برند نسبت داده شده است، خرابی در بیرینگ‌ها، خرابی سبد محرک، خرابی کلاچ و پوسیدگی تسمه می‌باشند.

تمامی این ایرادات ذکر شده، ایراداتی هستند در صورتی که تمایل داشتید برای تعمیر و یافتن علت نچرخیدن ماشین لباسشویی خود از نیرو‌ی متخصص کمک بگیرید، می‌توانید روی کمک گروه مجرب هوم کارا حساب کنید.همچنین اگر برندی که دارید جزو برند‌های ذکر شده در بالا نیست نیز نگران نباشید چرا که اکثر برند‌ها، روش تعمیر یکسانی دارند و فقط گاها در شکل قطعات با هم متفاوت‌اند.حال تصور کنید که همین الان متوجه شده‌اید که ماشین لباسشویی شما، چرخش لازم را ندارد، قبل از این که بخواهید به تعمیرکار تماس بگیرید، چه کاری باید انجام دهیم؟

راه حل‌های رفع مشکل

در اولین مرحله از تشخیص علت نچرخیدن ماشین لباسشویی، باید قفل و چفت ماشین لباسشویی را چک کنید، درصورتی که ایراد از اینجا باشد، با یک تعمیر و یا تعویض قطعه، به راحتی مشکل حل می‌شود. در مرحله‌ی بعد باید به سراغ چک کردن برد کنترلی ماشین لباسشویی بروید، این قسمت در صورتی که مشکل داشته باشد، دستگاه به صورت کلی از کار می‌افتد و تعمیر آن نیاز به نیروی متخصص خواهد داشت، برای تشخیص مشکل در این قطعه، نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت؛ در مرحله‌ی بعد اگر از سالم بودن برد اطمینان داشتید، به سراغ بررسی رتور و استاتور بروید، که در صورتی که ایراد از این قطعه باشد، نیاز به تعویض آن خواهید داشت. در مراحل بعدی، ایرادات در کوپلینگ و کلاچ و بیرینگ و .. باید بررسی شود، و در آخر اگر هیچ ایرادی یافت نشد، باید به سراغ بررسی موتور بروید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، بیشتر ایرادات نیاز به تخصص دارد و شما حداقل باید راجع به قطعات ذکر شده، نظری داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید که ایراد ممکن است از کجا می‌باشد، برای همین توصیه می‌کنیم در صورت بروز این مشکل، پس از بررسی قفل و چفت بودن ماشین لباسشویی، اگر مشکل حل نشد، از یک تکنسین مجرب برای تشخیص ایراد، مشورت بگیرید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »