علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

  • ایراد در سیستم قفل و چفت درب

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش چیست؟ رایج ترین دلیل نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی بوش مشکل در سیستم قفل و چفت درب است. تا زمانی که سیتم قفل درب باز باشد و به درستی چفت نشده باشد مانع چرخش دیگ دستگاه می‌شود. بنابراین خرابی این سیستم نچرخیدن دیگ و مخزن ماشین لباسشویی بوش را به دنبال خواهد داشت. با استفاده از یک مولتی متر می‌توانید اتصال جریان شسستم قفل و چفت درب را تست کرده و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانید:تعمیر لباسشویی بوش در تهران

  • وزن زیاد البسه و کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور سبب اتصال موتور به سیستم انتقال نیرو در ماشین لباسشویی بوش می‌شود. در صورتی که وزن البسه ای که در دیگ قرار گرفته بیش از حد مجاز باشد، به منظور حفاظت از موتور و سیستم انتقال نیرو، کوپلینگ مانع از چرخش دیگ می‌شود. بهترین راه حل این است که وزن البسه ای که در هر بار شستشو داخل ماشین قرار می‌دهید متناسب با ظرفیت آن باشد، استفاده زیاد از ماشین لباسشویی بوش ممکن است سبب خرابی خود کوپلینگ شود که در این صورت لازم است این قطعه تعویض شود.

وزن زیاد البسه و کوپلینگ موتور

  • خرابی تسمه متحرک یا چرخ آن

در ماشین لباسشویی بوش چرخ تسمه متحرک به دیگ شستشو متصل بوده و به کمک موتور و تسمه متحرک، دیگ را می‌چرخاند، در صورتی که این چرخ ساییده و معیوب باشد یا تسمه متحرک خراب و شل شده باشد، سبب نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش خواهد شد. چرخ و تسمه متحرک را بررسی نموده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

خرابی تسمه متحرک یا چرخ آن

  • ایراد در بورد کنترلی موتور

نیروی موتور توسط بورد کنترلی آن تامین می‌شود. چنانچه این بورد دچار نقص شده یا اجزای آن سوخته یا نیم سوز شده باشند، دستگاه شروع به کار نکرده و دیگ نمی‌چرخد. بورد و اجزای آن را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

  • معیوب بودن سیستم کلاچ

سیستم کلاچ با اتصال بین سیستم انتقال نیرو و دیگ شستشو، سبب می‌شود دیگ به تدریج به سرعت چرخش تنظیم شده برسد. معیوب شدن سیستم کلاچ می تواند دلیل کار نکردن دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد. کلاچ قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

 

  • خرابی روتور و استاتور

برای چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش لازم است روتور با استاتور درگیر شده و میان مغناطیسی قوی را ایجاد کنند. چنانچه روتور یا استاتور آسیب دیده باشند دیگ شروع به چرخش نمی‌کند، سرعت نمی‌گیرد یا حرکات غیر معمول و پر سروصدایی ایجاد می‌کند. چنانچه نقص در روتور و استاتور دلیل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد باید این قسمت ها را تعویض کرد.

 

  • خرابی بلبرینگ دیگ

بلبرینگ دیگ در قسمت میانی دیگ خارجی قرار دارد و موجب می‌شود دیگ داخلی آن و نرم بچرخد. در صورتی که بلبرینگ دیگ خراب شود، با ایجاد صدای سایش گوش خراشی مانع از چرخش دیگ می شود. تعویض این قطعه کار سخت و هزینه بری است و تنها تکنسین ماهر قادر به انجام این کار هستند. معمولا لازم است گردونه خارجی و لبلبرینگ دیگ با هم تعویض شود. و در صورتی ماشین لباسشویی بوش شما مدل قدیمی است بهتر است یک دستگاه جدید خریداری کنید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

  • خرابی موتور محرک

احتمال کمی وجود دارد که موتور محرک خراب شود، پس قبل از تعویض موتور ابتدا خرابی قطعاتی را تاغ به اینجا گفته شده را بررسی نماید و در گام آخر و در صورتی که همه اجزا سالم بود به سراغ موتور بروید. اولین کار برای تست موتور بررسی تامین برق آن است . در صورت اطمینان از تامین برق، ایجاد صدا و کار نکردن، ایجاد سر و صدای زیاد و عدم چرخش آزادانه می‌تواند علامت خرابی موتور و نیاز به تعویض آن باشد.

خرابی موتور محرک

  • خرابی سبد متحرک

سبد محرک قسمتی است که روی سیستم انتقال نیرو قرار گرفته است و با گردونه داخلی درگیر است. در صورتی که نیروی چرخش توسط سیستم انتقال نیرو تامین می‌شود، اما دیگ نچرخیده یا ارام بچرخد، ممکن اسن زباله های چرخشی ساییده شده باشند. همچنین ممکن است بلوک محرک روی دیگ چرخشی ساییده شده باشد. ساییدگی در چند قسمت از جمله زباله های گردونه چرخشی، بلوک محرک و صفخات کلاچ که احتمال دارد دلیل عدم چرخش دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

  • نقص در سیستم انتقال نیرو

خرابی سیستم انتقال نیرو و معیوب شدن چرخ دنده های آن ممکن است مانع چرخش دیگ ماشین لباسشویی بوش شوند بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد. قبل از تعویض سیستم انتقال نیرو مطمئن شوید ستیر اجزا معیوب نشده اند.

استفاده درست و نگهداری ماشین لباسشویی بوش بسیار مهم بوده و می‌تواند در پیشگیری از بروز خرابی و معیوب شدن دستگاه و هر یک از قطعات آن موثر باشد. توجه داشته باشید قرار دادن لباس بیش از حد ظرفیت در ماشین لباسشویی بوش در هر بار برنامه شستشو باعث می‌شود فشار زیادی به دستگاه وارد شده و قسمت های مختلف آسیب ببینید. و همین امر باعث بروز مشکلات جدی برای دستگاه شود.

 

کلام پایانی

در این مقاله ما چندین علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش را توضیح دادیم. در صورتی که تمایل دارید که سال ها بدون هیچ مشکلی از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید و با مشکلات این چنینی مواجه نشوید، با سرویس سالیانه و مراقبت اصولی تا حد زیادی از بروز مشکلات برای دستگاه تان جلوگیری خواهید کرد.

یکی از مهم ترین عواملی که باعث بروز مشکلاتی مثل نچرخیدن دیگ شستشو، تمیز نشدن کامل لباس ها، نشتی آب و… می‌شود، پر کردن بیش از حد دیگ شسشو است. همیشه هنگام وارد کردن لباس ها به لباسشویی، ظرفیت و توان دستگاه خود را در نظر بگیرید و هیچ وقت بیش از حد مجاز آن را پر نکنید.

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

 

تماس با ما

 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.