hj, 1

علت نشت آب از اتو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

اتو یکی از لوازم مهم و ضروری در خانه می باشد که مثل سایر دستگاه های برقی ممکن است در برخی مواقع مشکلاتی برای این دستگاه بوجود بیاید. یکی از مشکلات موجود چکه کردن آب از اتو می باشد که هدف ما در این مقاله بررسی علت نشت آب از اتو و روش های تعمیر آن می باشد.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه علت نشت اب از اتو میتوانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشناسان هوم کارا در میان بگذارید.

در این مقاله میخوانید:

 • علت چکه کردن آب از اتو
 • عدم تنظیم میزان آب
 • پایین بودن دمای اب
 • شکستن بدنه یا ضربه به اتو
 • وجود رسوب و جرم در اتو و نقش آن در چکه کردن آب

 علت چکه کردن آب از اتو چیست؟

یکی از مشکلات رایجی که به احتمال زیاد برای شما هم پیش امده این است که هنگام اتو کردن مشاهده کنید که آب از اتو چکه می کند، در نتیجه این مورد باعث خیس شدن لباس ها میشود.

در حالت کلی علت اصلی نشت آب از اتو می‌تواند عدم تنظیم صحیح درجه ورودی آب به قسمت بخار ساز دستگاه باشد، مثلاً وقتی بیشتر از مقدار مشخص اب به مخزن اضافه می شود در این حالت قطرات بخار نشده به وسیله سوراخ هایی که بر روی اتو وجود دارد به لباس منتقل میشود.

دلایلی متفاوتی می تواند باعث نشتی آب از اتو بخار شود که در لیست زیر چهار مورد از اصلی ترین علت های نشت آب از اتو بیان شده است.

 عدم تنظیم صحیح آب از علت های اصلی چکیدن آب از اتو بخار

عدم تنظیم صحیح آب از علت های اصلی نشت آب از اتو بخار به شرح زیر است:

 •  همیشه باید به مقدار آب در اتو بخار دقت نمایید و با توجه به ظرفیت که مشخص شده مخزن اتو بخار را از آب پر نمایید.
 • اگر بیش از ظرفیت مشخص شده باشد در این حالت می تواند باعث چکه کردن آب از اتو شود و همچنین به یاد داشته باشید همیشه بعد از تمام شدن اتوکشی آب اضافه مانده در مخزن را خالی نمایید.
 •  موارد مهم دیگری که وجود دارد حتماً از آب جوشیده برای استفاده در مخزن اتو بخار استفاده نمایید در واقع این اقدام باعث عملکرد بهتر صحیح اتو بخار می گردد و همچنین باعث افزایش طول عمر محصول نیز می شود.

عدم تعیین دمای مناسب برای اتو بخار از دلایل اصلی چکه کردن آب از اتو

عدم تعیین دمای مناسب برای اتو بخار از دلایل اصلی چکه کردن آب از اتو به شرح زیر میباشد:

 •  مورد دیگری که می‌تواند در چکه کردن آب از اتو دخیل باشد عدم تعیین درجه دمای مناسب برای اتو بخار می باشد ، در واقع بر حسب هر کدام از مدلهای اتو ها باید درجه دمای مناسبی تعیین شود.
 •  چون اگر اتو بخار در درجه مناسب قرار نگیرد در این حالت ممکن است آب از تو چکه نماید و در نتیجه آن لباس ها خیس شده و ممکن است باعث کثیف شدن لباس شود چون معمولاً آبهای چک شده به صورت لکه بر روی بخاری ایجاد می شود.

 پس هنگام اتو کشی لباس ها دقت به جنس و بافت لباس و همچنین درجه دمای اتو بخار بسیار حائز اهمیت است.

ضربه خوردن بدنه و زمین افتاد از دیگر علت های نشت آب از اتو بخار

در برخی مواقع ممکن است به دلیل افتادن و به زمین خوردن و یا ضربه دیدن بدنه دستگاه، مخزن اتو بخار شکسته می شود که در نتیجه آن، آب از اتو نشت پیدا می کند که در این حالت باید مشکل به وجود آمده را حل نمایید.

وجود جرم در اتو بخار علت دیگر چکه کردن آب از اتو

در برخی مواقع تمیز نکردن جرم اتو وجود می‌تواند باعث چکه کردن آب شود:

 •  ممکن است به مرور زمان منافذ خروج بخار در اتو مسدود شود که دلیل آن هم وجود جرم در آن منافذ است به همین دلیل هر چند وقت یکبار بهتر است که این قسمت را تمیز و جرم گیری نمایید.
 •  در برخی مواقع مشاهده می شود که خراب بودن لوله اسپری آب و بسته بودن دریچه های بخار دستگاه باعث نشت آب می شود.

جهت از بین بردن رسوب و جرم در اتو بخار برای رفع مشکل چکه کردن آب چه باید کرد؟

جهت از بین بردن رسوب و جرم در اتو بخار برای رفع مشکل چکه کردن آب موارد زیر را بررسی نمایید:

 •  سرکه برای تمیز کردن جرم های داخلی اتو بخار بهترین گزینه است.
 • خیلی راحت می توانید کمی سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کرده (نسبت هر دو ماه یکسان باشد ) محلول را قسمت آب ریخته، بعد از آن بخور دستگاه را طوری تنظیم نمایید تا محلول سرکه و آب به صورت کامل در دستگاه بخار شود.
 • بعد از آن یک بار دیگر محفظه را از اب پر نمایید و اقدام به اتو کردن یک پارچه به صورت ازمایشی کنید تا دوباره اب محفظه خالی شود.
 • در این حالت بوی سرکه نیز به صورت کامل از بین می رود و رسوبات موجود در دستگاه به صورت کامل پاک می گردد.

 روش عیب یابی اتو هنگام چکه کردن آب یا ریزش آب از کف اتو

در برخی مواقع دمای کم اتو میتواند باعث خارج شدن آب از کف اتو شود که برای رفع این مشکل می‌توانید ولوم ترموستات را در جهت عقربه های ساعت کمی افزایش دهید در واقع با رسیدن دمای کف به مقدار مورد نیاز، تمام آب به بخار تبدیل می شود و در این صورت چکه کردن متوقف می شود .

در واقع دلیل اصلی آن تنظیم نبودن ترموستات میباشد. تنظیم ترموستات و افزایش دمای اتو باعث میشود دیگر شاهد چکه کردن آب بر روی لباس های خود هنگام اتو کشی نباشید.

 نتیجه گیری در رابطه با علت چکه کردن آب از اتو بخار

همانگونه که بیان شد ۴ دلیل مهم و اساسی می تواند باعث نشت آب از اتو بخار شود که در لیست زیر به صورت خلاصه بیان شده است:

 • تنظیم نبودن آب اتو بخار
 • تنظیم نبودن درجه دمای اتو بخار
 • شکستگی و یا ضرب دیدگی و اتو بخار
 • وجود جرم در اتو بخار

که موارد گفته شده از دلایل اصلی چکیدن آب در اتو بخار می باشد که خیلی راحت با توجه به موارد گفته شده در مقاله، مشکلات به وجود آمده را رفع کنید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

لت بسته نشدن درب یخچال

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »