wrg3-1

علت نشتی آب ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

خراب بودن نشتی آب ماشین لباسشویی از مشکلات اساسی است ، که سریعاً نیازمند تعمیرات می باشد. نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی می تواند بسیار خطرناک باشد. چرا که علاوه بر آسیب دیدگی بدنه ماشین لباسشویی ، خطر برق گرفتگی را نیز با خود به همراه دارد. پس پس بدون در نظر گرفتن اینکه آقایان نشتی آب از ماشین لباسشویی کم است یا زیاد سریعاً نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

ممکن است در طول زمان به دلیل استفاده طولانی مدت یا نحوه کار نادرست با ماشین‌لباسشویی و یا بسیاری دلایل دیگر ، نشتی آب ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد. تاثیر مستقیمی که این ایرادات در قطعات ماشین لباسشویی می گذارند یکی از دلایل عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی می باشد.

چرا ماشین لباسشویی نشتی دارد؟

به طور کلی برای اینکه از نشتی ماشین لباسشویی خود اطلاع پیدا کنید ، دستگاه را روشن و یک سیکل شستشو را انتخاب کنید . با دقت اطراف ماشین لباسشویی و بخصوص قسمت های پشتی و زیر آن را مورد بررسی قرار دهید . اطراف درب و محفظه جاپودری را فراموش نکنید. اگر آبریزی در ابتدای شستشو باشد ، بعد از سپری شدن چند دقیقه اول دوره شستشو ، آبریزی قطع خواهد شد.

از دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیلنگ ها

 اگر شما نشتی آب ماشین لباسشویی را مشاهده کردید ، اولین کاری که میکنید این است که باید شیلنگ ها را چک کنید . در داخل ماشین لباسشویی چیزهای مختلفی قرار دارد که معمول ترین آنها شیلنگ تخلیه و ورودی آب هستند . اتصال درست این دو شیلنگ با لباسشویی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که شیلنگ دلیل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی نمی باشد.

همچنین شما باید برای اطمینان حاصل کردن از سایش و پارگی شیلنگ، صفحه بالایی لباسشویی را بلند کنید. همچنین ماشین های لباسشویی دارای شیلنگ های داخلی نیز هستند که شیر برقی را به مخزن جاپودری وصل میکنند. اگر این شیلنگ دچار عیب شده باشد ، در زمان آبگیری لباسشویی ، نشتی آب را مشاهده خواهید نمود.

 • دریچه ی ورودی آب

یکی دیگر از دلایل نشت آب ماشین لباسشویی ، دریچه ورودی آب است . وظیفه این دریچه کنترل ورود آب سرد و گرم به داخل لباسشویی است . محل این شیر در پشت ماشین لباسشویی کلنگی به آن متصل شده است و از پنل عقب وارد دستگاه میشود ، میباشد . توجه داشته باشید که باید دریچه و شیلنگ ه متصل به آن آری از هرگونه ترک خوردگی و آسیب دیدگی باشد تا باعث نشتی آب از ماشین لباسشویی نشود.

دلیل نیامدن آب داخل لباسشویی ، می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد . دقت کنید که قبل از بررسی این قسمت حتماً دستگاه را از برق در آورده باشید.

 • خرابی پمپ لباسشویی

یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی ، خرابی پمپ تخلیه آب می باشد . این پمپ می تواند درایو مستقیم ، الکتریکی و یا تسمه ای باشد. اگر در طول چرخه شستشو نشتی آب را مشاهده کردید شما متوجه خواهید شد که معیوب شدن پمپ تخلیه ، علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی و دلیل نیامدن آب داخل لباسشویی است.

بنابراین شما باید پمپ تخلیه و شیلنگ های متصل به آن و در صورت نیاز  ، تسمه ماشین لباسشویی در قسمت پمپ را نیز بررسی کنید. شما می توانید با باز کردن قسمت جلویی به راحتی پمپ را بررسی کرده و در صورت وجود هر گونه ایرادی در آن ، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

دقت داشته باشید قبل از اقدام به بررسی علت نشت آب از ماشین لباسشویی و چک کردن پمپ دستگاه را از برق خارج نمایید.

 • بررسی دیگ ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت‌های نشت آب از ماشین لباسشویی ، وجود مشکل در تراز بودن دیگ است . چرا که عدم تراز بودن دستگاه در زمان کار باعث تکان خوردن زیاد و در نهایت ضربه خوردن دستگاه می‌شود، که سوراخ و شکاف ایجاد می کند . همچنین اگر ماشین لباسشویی در زمان پر کردن آب و چرخاندن مخزن نشتی دارد ممکن است دلیل آن به کاسه نمد مربوط باشد.

پس پس برای تحقیق نشتی آب از شفت ، قاب پشتی ماشین لباسشویی را خارج کنید و اجازه دهید که ماشین لباسشویی به طور کامل آبگیری شود . به قسمتی که بلبرینگ در آنجا تعبیه شده نگاهی بیندازید و ببینید آب خارج میشود یا خیر؟ اگر نیاز است که کاسه نمد عوض شود ، باید کل ماشین لباسشویی باز شود.

توجه داشته باشید که ریختن حجم بسیار زیادی از لباس در ماشین لباسشویی با گذشت زمان دچار اختلال کار در کاسه نمد و بلبرینگ خواهد شد ، که در نهایت می‌تواند منجر به نشت آب شود.

 • بررسی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

به علت استفاده بیش از حد و روزانه از ماشین لباسشویی ، امکان دارد که لاستیک دور درب ماشین لباسشویی دچار آسیب شود . این مشکل می‌تواند دلیل نشت آب از ماشین لباسشویی باشد. در این شرایط شما باید سریعاً به سراغ تعمیر لاستیک لباسشویی بروید و نسبت به تعمیر و جا انداختن فنر دور لاستیک لباسشویی در قسمت درب آن اقدامات لازم را انجام دهید. یکی دیگر از علت‌هایی که مخصوص به درب ماشین لباسشویی می باشد و باعث نشتی آب از ماشین لباسشویی می‌شود ، قفل نشدن آن است که با مواجه شدن با این مورد باید نسبت به تعویض درب قفل اقدام نمایید.

 • نشت آب از درب لباسشویی

زبانه درب مسئولیت سفت نگه داشتن درب به هنگام شست و شو را برعهده دارد. در مکانیزم بستن ، زبانه درب از باز شدن در هنگام شستشو جلوگیری به عمل می آورد . اگر زبانی در پوسیده شده باشد در به اندازه کافی محکم بسته نمی‌شود . برای حل این مشکل زبانی درب را بررسی کنید و اگر مشکلی داشت آن را تعویض نمایید.

 • خرابی سوئیچ فشار و هیدروستات

اگر‌ ماشین لباسشویی، در زمان چرخه ی پر کردن آب ، دچار نشتی از شاید به خاطر پر کردن بیش از اندازه آب باشد . هیدروستات یک سوئیچ فعال فشاری است که برای تعیین کردن سطح آب مناسب در مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد . این بخش معمولاً کنار کنترل پنل جا گرفته و دارای یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل هوا ، متصل به مخزن است.

در ماشین لباسشویی هایی که از برد الکترونیکی در آنها استفاده شده ، این میکروسوئیچ در ناحیه فاضلاب زیر مخزن قرار می گیرد . زمانی که آب مخزن را پر می‌کند ، هوای داخل لوله فشرده شده و دیافراگم داخل هیدرو استات را فشار می دهد . هیدروستات شیر آب را کنترل می کند و زمانی که به سطح آب مناسب رسید آن را قطع میکند .

اگر لوله نشتی داشته باشد ، فشار لازم برای فعال کردن هیدروستات وجود نخواهد داشت و آب بیشتر از اندازه آن پر سرریز می‌شود و در نهایت نشتی آب را مشاهده خواهید کرد.

خرابی هیدروستات باعث سرریز و نشتی ماشین لباسشویی می گردد. برای اینکه تعیین کنیم آیا هیدروستات خراب است یا نه ، در ابتدا باید مشکل شیلنگ گنبدی هوا را برطرف کنید. و به دنبال نشانه های پارگی یا ترک در شیلنگ باشید. شیلنگ را در بیاورید و داخل آب قرار دهید. یکسره آنرا بگیرید و داخل آن فوت کنید. ببینید که در آب حبابی ایجاد می‌شود یا خیر؟ گرفتگی شیلنگ را نیز بررسی کنید. اگر شیلنگ سالم بود یعنی خود میکروسوئیچ ماشین لباسشویی دچار مشکل است و باید تعویض شود.

 • نشست آب از جاپودری لباسشویی

یکی دیگر از دلایل نشتی آب ماشین لباسشویی می‌تواند رسوب گرفتن جاپودری ماشین لباسشویی باشد. در واقع در بعضی از موارد به دلیل جرم گرفتن منافذ تعبیه شده در جای پودر ماشین لباسشویی ، فشار آب ورودی از شیر برقی به مخزن پودر ماشین لباسشویی با اسم می شود تا آب به خارج از جاپودری بپاشد. نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی در بیشتر مواقع به دلیل ترک خوردگی آن است.

مراحل رفع عیب نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی

 • بسته نگهدارنده شلنگهای شیر برقی جاپودری را با ی ک دم باریک آزاد کنید.
 • شلنگ جا پودری به دیگ رد آزاد کنید.
 • درب جاپودری را با کمی فشار به بالا خارج کنید.
 • پیچهای متصل کننده جاپودری به پنل را باز کنید.
 • جاپودری را خارج کرده و با پیچ گوشتی دو سو خارهای نگهدارنده سقف جاپودری را باز کنید.
 • منافذ جاپودری را با استفاده از یک فرچه سیمی تمیز کنید و تمامی مراحل بالا را برای مونتاژ دوباره ماشین لباسشویی انجام دهید.

ما در این مطلب تمامی دلایل نشتی آب در ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دادیم. به نظر می رسد که انجام این بررسی ها غالباً آسان است. اما توجه داشته باشید که انجام تعمیرات آن نیازمند دانش فنی ، ابزار مناسب و تجربه کافی میباشد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »