2370029

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت لرزش ماشین لباسشویی : حتما تاکنون با این مشکل مواجه شده‌اید که ماشین لباسشویی شما در هنگام شستن لباس‌ها، و یا مخصوصا هنگام خشک کردن آن‌ها که با سرعت بیشتری می‌چرخد، دچار لرزش شده و باعث ‌شود ماشین لباسشویی جا به جا شود. دلایل تکان خوردن ماشین لباس‌شویی، هم می‌تواند عوامل بیرونی باشد هم عوامل درونی. عوامل بیرونی، عواملی هستند که با بررسی ساده و دقیق، می‌توان مشکل به وجود آمده را حل کرد و با رعایت چند نکته‌ی کوچک، جلوی لرزش ماشین لباس‌شویی را گرفت. اما عوامل درونی که به قطعات درونی ماشین لباس‌شویی مربوط است، نیاز به تجربه و مهارت دارد.

دقت کنید که اگر لرزش‌های غیرعادی را در ماشین خود دیدید، هرگز نسبت به آن بی تفاوت نباشید، شاید بتوانید با صدای بد ایجاد شده‌ی آن مدارا کنید ولی این لرزش‌ها ممکن است باعث ایجاد فشار به سایر قطعات شده و در صورت آسیب دیدن آن‌ها، مجبور شوید هزینه‌ی زیادی را برای تعمیر آن متحمل شوید.

در ادامه، اصلی‌ترین علت‌های لرزش ماشین لباس‌شویی را برای شما باز می‌کنیم تا در صورتی که مشکل شما مشکل کوچکی باشد، به راحتی خودتان مشکل را حل کنید؛ و اگر این مشکل‌ها حل نشد، می‌توانید از تکنسین‌های مجرب ابتکار سرویس کمک بخواهید و در صورت لزوم، برای پاسخ دادن به سوالات خود، به صورت تلفنی و آنلاین با آن‌ها تماس برقرار کنید.

علت لرزش ماشین لباسشویی چیست و چه باید کرد

اولین کاری که در صورت بروز این مشکل باید انجام دهید این است که دلایل تکان خوردن ماشین لباس‌شویی را بررسی کنید. قبل از این‌که بخواهیم علت لرزش ماشین لباسشویی را بررسی کنیم، باید توجه داشته باشید که در ماشین لباس‌شویی نوار‌های لرزش‌گیر وجود دارد که لرزش‌های کوچک را از بین می‌برد. بنابراین اگر ماشین شما شروع به لرزش کرده است، اولین کاری که می‌کنید این باشد که این نوار‌ها را که در پایه‌ ماشین لباس شویی تعبیه شده‌اند را بررسی کنید. و اگر این نوار‌ها آسیب دیده‌اند برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

• یکی از این عوامل علت لرزش ماشین لباسشویی، این است که ماشین لباس‌شویی نسبت به سطح زمین، تراز نباشد.

ماشین لباس‌شویی برای قرار داشتن بر روی سطح صاف زمین طراحی شده است و در صورتی ماشین لباس‌شویی با زمین هم‌تراز نباشد، نیرویی که باعث چرخش ماشین می‌شود از اصول خارج شده و باعث لرزش و تکان خوردن بی مورد ماشین لباس‌شویی می‌شود. تا حدودی برای حل این مشکل در ماشین لباس‌شویی فکر‌هایی شده است و در اکثر ماشین‌های لباس‌شویی، در پایه‌ی آن قطعه‌ای تعبیه شده که با چرخاندن و شل و سفت کردن آن، می‌توان ماشین را با سطح زمین، هم‌تراز کرد. به این شکل که ماشین لباس‌شویی را تکان دهید و اگر لرزش را در آن حس کردید، به سراغ این بروید که کدام پایه‌ را کوتاه یا بلند کنید که با تکان دادن ماشین لباس‌شویی هیچ لرزشی در آن شکل نگیرد.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

• متعادل نبودن لباس‌ها درون ماشین لباس‌شویی یکی دیگر از دلایل تکان خوردن ماشین لباسشویی می‌باشد.

حتما باید دقت داشته باشید که لباس‌ها را به شکل یکنواخت درون ماشین بریزید و ازین که لباس‌ها را به صورت مچاله درون ماشین قرار دهید خودداری کنید. وجود لباس‌های مچاله سبب می‌شود نقاط مختلفی از ماشین، سبک و سنگینی زیادی ایجاد شده و یک نقطه خالی از لباس و نقطه‌ای دیگر تجمع لباس به وجود بیاید.

به همین دلیل، همچنین توصیه می‌شود از سنگین کردن بیش‌ از حد ماشین لباس‌شویی خودداری کرده و به همین شکل هنگامی که به خوبی ماشین لباس‌شویی پر نشده و وزن لباس‌های موجود سبک هستند، آن را روشن نکنید. همه‌ی این عوامل باعث برهم خوردن تعادل ماشین لباس‌شویی بوده و از علت‌های لرزش ماشین لباس‌شویی می‌باشند.

برای اینکه بدانید چه مقدار لباس درون ماشین بریزید، باید به شکل تجربی عمل کنید. با توجه به وزنی که ماشین لباس‌شویی شما قادر است تحمل کند، ( همان وزنی که بر روی کارتن ماشین درج شده است، مثلا ماشین لباس‌شویی 7 کیلویی) یک مقدار کمتر از این مقدار درون آن لباس بریزید. پس از چند بار شستن لباس، هر مقداری که به واسطه‌ی آن، کمترین مقدار لرزش را شاهد بودید، برای شما میزان بهینه است.

در حقیقت این چند مورد، مواردی بودند که به عنوان عوامل لرزش ماشین لباس‌شویی بیرونی از آن‌ها یاد کردیم. مواردی هم که برای رفع این مشکل‌ها گفتیم، اولین کار‌هایی هستند که در صورت مشاهده‌ی لرزش ماشین لباس‌شویی باید انجام دهید.

 علت لرزش ماشین لباسشویی

اما اگر این کار‌ها را انجام دادیم و باز هم شاهد لرزش‌ها غیر عادی ماشین لباس‌شویی خود بودیم، می‌توان گفت که یک نقص فنی و درونی، در ماشین لباس‌شویی به وجود آمده است.

وجود نقص فنی

قطعات زیادی درون یک ماشین به کار گرفته می‌شوند که هرکدام وظیفه‌ی خاصی را انجام می‌دهند که در صورت بروز مشکل برای هر یک از قطعات، مشکلاتی برای ماشین به وجود خواهد آمد. در ماشین لباس‌شویی نیز به همین شکل، اگر قطعه‌ای آسیب ببنید می‌تواند خودش علت لرزش ماشین لباسشویی باشد

  • فنر‌های دیگ

نوعی فنر است که برای اینکه دیگ درون کابین ماشین لباس‌شویی ثابت و معلق قرار بگیرد استفاده می‌شود که علاوه بر اینکه نقش در نگه‌ داشتن کابین دارد، وظیفه‌ی جذب لرزش‌ها، در زمانی که کابین در حال چرخش است را نیز دارد. بنابراین نقش زیادی در وجود یا عدم وجود لرزش درون ماشین لباس‌شویی دارد.

پس یکی از علت‌های لرزش ماشین لباس‌شویی، می‌تواند بروز مشکل در این قسمت باشد. در صورتی که این فنر‌ها کش بیاید، کارایی اصلی خود را از دست می‌دهد و باعث ایجاد لرزش در ماشین لباس‌شویی می‌شود.

فنر‌های دیگ

این مشکل، از آن دسته مشکلاتی است که احتمالا شما در خانه بدون داشتن تجربه نمی‌توانید از پس آن بر بیایید و نیاز خواهید داشت که از یک تکنسین که در این حرفه تخصص دارد، کمک بگیرید و در صورتی که این قطعه نیاز به تعویض داشت، آن را تعویض کنید.

  • کمک فنر

کمک‌ فنر‌ها از طرفی به قسمت بیرونی پایین دیگ و از طرف دیگر به فریم پایه متصل شده است و وظیفه‌ی اصلی آن، جلوگیری از لرزش‌های غیر عادی و اضافی ماشین لباس‌شویی در هنگام چرخیدن می‌باشد. وجود نقص و ایراد در این قطعه، از دلایل تکان خوردن ماشین لباس‌شویی می‌باشد؛ علت خرابی این قطعه بیشتر به دلیل وجود بار‌گزاری غیر یکنواخت و نا‌متعادل درون ماشین لباس‌شویی می‌باشد. این مشکل نیز اگر به وجود بیاید، نیاز دارید تا از تکنسین‌های مجرب مربوطه جهت تعمیر یا تعویض، کمک بگیرید.

 علت لرزش ماشین لباسشویی
  • تسمه کاهش حرکت دیگ

تعداد چهار تسمه از طرفی به گوشه ماشین لباس‌شویی و از طرفی دیگر به دیگ ماشین لباس‌شویی متصل می‌شود که برای زیر‌سازی دیگ طراحی شده‌اند تا میزان لرزش و حرکت‌های غیر عادی در ماشین لباس‌شویی را کاهش دهند. هنگامی که این تسمه‌ها زیاد از حد کش بیایند، ممکن است آسیب ببینند و آسیب دیدن این تسمه‌ها، تماس دیگ با بدنه‌ی ماشین لباس‌شویی را به دنبال داشته باشد که این مورد، از مهم‌ترین علت‌های لرزش ماشین لباس‌شویی می‌باشد. این مشکل نیز در صورتی که بارگزاری لباس مناسب نباشد به وجود می‌آید.

  • سایر قطعات

قطعات جزئی دیگری نیز هستند که در صورت آسیب دیدگی، جزو علت‌های لرزش ماشین لباس‌شویی می‌شوند، خرابی در بلبرینگ دیگ، فلکه‌ی آب‌کش، قطعات مخزن دیگ و یا جدا شدن وزنه‌های بالانس، هر کدام به نحوی در ایجاد لرزش‌های اضافی در ماشین لباس‌شویی نقش دارند.

در حقیقت اگر ماشین لباس‌شویی بالانس باشد و میزان لباسی که شست و شو می‌کند، مقدار بهینه باشد تا فشاری به قطعات وارد نشود، بعید است که مشکل خاصی به وجود بیاید، مگر اینکه با رعایت این مسائل، فرسودگی قطعات ایجاد مشکل کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا