علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش چیست؟ شاید برای شما پیش آمده باشد که احساس کنید که هنگام شستشوی لباس ها، ماشین لباسشویی در لحظات آخری که بیشترین قدرتش را برای خشک کردن لباس ها استفاده می‌کند لرزش دارد و گاهی از شدت این لرزش به طرفین حرکت می‌کند. علت لرزش ماشین لباسشویی بوش به عوامل زیادی می‌تواند بستگی داشته باشد. در این مقاله رایج ترین مواردی که باعث به وجود آمدن این نقص فنی در ماشین لباسشویی بوش می‌شود را بررسی کرده و راه کارهای را برای رفع این مشکل ارئه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

چرا ماشین لباسشویی بوش لرزش دارد؟

دلایل لرزش ماشین لباسشویی بوش ممکن است در برنامه های مختلف شستشو گاهی کاملا طبیعی باشد و هیچ مشکل خاصی وجود نداشته باشد. ولی برخی مواقع در حالت عادی هم در حین شستشو شاید احساس کنید که در مرحله آبکشی یا خشک کن، دستگاه با قدرت خیلی بشتری نسبت به قبل کار می‌کند و گاهی همین لرزش ها باعث به حرکت در آمدن ماشین لباسشویی شود.

در چنین مواقعی خیلی ساده نباید از این مشکل گذر کنید و نیاز است که خیلی سریع به رفع این مشکل بپردازید؛ چرا که ممکن است در صورت ادامه دار بودن این موضوع ماشین لباسشویی شما دچار مشکلات جدی تری شود و بسیار آسیب ببیند!

به ده دلیل مختلف ممکن است شما شاهد لرزش در ماشین لباسشویی شوید که در ادامه به بررسی این ده مورد خواهیم پرداخت:

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

تراز نبودن ماشین لباسشویی بوش

تراز نبودن ماشین لباسشویی یکی از اولین و رایج ترین دلایلی است که موجب لرزش آن می‌شود. وقتی که ماشین لباسشویی به خوبی تراز نباشد، در زمان خشک کردن و مراحل آخر آبکشی ممکن است دچار لرزش های خیلی شدیدی شود.

  • برای رفع این مشکل کافیست که با تنظیم پایه ها و استفاده از یک دستگاه تراز، موقعیت قرار گرفتن ماشین لباسشویی را تنظیم کنید.
  • اگر ماشین لباسشویی در حالت درست و تراز شده باشد، یک حباب در وسط محفظه ی دستگاه تراز قرار گرفته است که این حباب در حالت عادی باید در مرکز قرار گرفته باشد.
  • اگر این حباب در وسط قرار نگرفته بود، نشان دهنده این است که باید آن را تراز کنید. برای این هم می‌توانید با تنظیم پایه های لباسشویی، دستگاه را در حالت تراز قرار دهید و در صورت نیاز از پدهای ضد لرزش مخصوص ماشین لباسشویی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

تراز نبودن ماشین لباسشویی بوش

باز نامتعادل داخل ماشین لباسشویی

دومین موردی که علت لرزش ماشین لباسشویی بوش است، وجود بار نامتعادل داخل ماشین لباسشویی است. اینکه چطور شما لباس ها را درون ماشین لباسشویی می‌اندازید نکته بسیار مهمی است که شاید تا به امروز کمتر به آن توجه کرده بودید.

  1. همیشه سعی کنید که لباس ها را به صورت یکنواخت درون متاشین لباسشویی قرار دهید و سعی کنید به هیچ وجه لباس ها را به صورت گوله ای و مچاله شده درون ماشین قرار ندهید.
  2. همین طور وقتی که خیلی بیشتر از ظرفیت یا کمتر از ظرفیت مجاز ماشین لباسشویی را روشن می‌کنید، ممکن است موجب لرزش در هنگام شستشو شود و در کل تعادل ماشین لباسشویی را برهم بزند.

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

خراب شدن کمک فنر لباسشویی بوش

علت حرکت ماشین لباسشویی بوش مکن است خراب شدن کمک فنر باشد. در ماشین لباسشویی وظیفه کمک فنر در واقع جلوگیری از لرزش هایی است که هنگام چرخش دیگ رخ می‌دهد.

از آنجایی که محل قرار گیری کمک فنر، از یک طرف به قسمت بیرونی دیگ و از طرف دیگر به فریم پایه است؛ وقتی که شما لباس ها را به صورت یکنواخت داخل دیگ قرار نمی‌دهید با آن را خیلی پر و سنگین می‌کنید، این کمک فنرها به مرور دچار فرسایش و آسیب می‌شوند و در برخی موارد ممکن است نه تنها کمک فنر از این فشار مضاعف آسیب ببینید، بلکه ممکن است به سایر قطعات هم آسیب بزند.

چنانچه متوجه شدید که مشکل اصلی ماشین لباسشویی از قسمت کمک فنر است، حتما با یک تکنسین برای رفع این مشکل مشورت کنید که سایر قسمت های دستگاه آسیب نبینید.

 

فرسایش تسمه کاهش حرکت دیگ لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است فرسایش یا پوسیدگی تسمه کاهش حرکت دیگ، دلیل لرزش ماشین لباسشویی بوش باشد. این موضوع امریست کاملا عادی که به مرور زمان از تماس دیگ چرخشی با اتاقک ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتد. چنانچه دلیل لرزش دستگاه به خاطر فرسایش تسمه باشد، خیلی راحت با تعویض تسمه های کهنه با تسمه های جدید این مشکل برطرف خواهد شد.

فرسایش تسمه کاهش حرکت دیگ لباسشویی

نقص فنی در شفت و آبکش ماشین لباسشویی

شفت در واقع سه نظام و آبکش قطعه هایی است که به دیگ ماشین لباسشویی وصل شده و همراه با آن حرکت می‌کند. گاهی مکن است به خاطر ضربه خوردن، فرسایش، جمع شدن رسوب و کثیفی، پوسیدگی یا شکسته شدن برخی قطعه های داخلی، شفت آسیب ببیند. همین پوسیدگی یا شکستگی ممکن است علت لرزش ماشین لباسشویی باشد که با تعویض به موقع قطعه، مشکل لرزش یا صداهای ناهنجار برطرف خواهد شد.

 

نقص فنی در کمک فنر و وزنه ماشین لباسشویی بوش

سازندگان ماشین لباسشویی بوش برای اینکه دستگاه بتواند هنگام شستشو دچار لرزش نشود، در طراحی آن از چند کمک فنر و وزنه برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کرده اند. گاهی شکستگی یا درست قرار نکردن کمک فنر و وزنه ممکن است علت لرزش ماشین لباسشویی بوش باشد که با جا به جا کردن و چک کردن آن می‌توان خیلی راحت این مشکل را برطرف کرد.

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

خراب بودن شیلنگ تخلیه و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی

گاهی ممکن است جمع شدن آب در محفظه داخلی داخلی دستگاه، علت تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش باشد. زمانی که شیلنگ تخلیه به درستی کار نکند، مکن است آب درون محفظه داخلی ماشین لباسشویی جمع شود و در یک بخش خاصی از ماشین لباسشویی وزن بشتری جمع شود. در نتیجه ماشین لباسشویی تعادل خود را از دست می‌دهد و هنگام شستشو و آبکشی لباس ها، دچار لرزش های شدیدی خواهد شد.

خراب بودن شیلنگ تخلیه و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی

باز نبودن پیچ های ترنسلیت ماشین لباسشویی بوش

پیچ های ترنسیلت یا پیچ ترنسفر در واقع پیچی است که در پشت ماشین لباسشویی بوش قرار گرفته است. بسته بودن پیچ های ترنسلیت در ماشین لباسشویی هم ممکن است یکی دیگر از دلایل لرزش این وسیله باشد. این مشکل در مواقعی رخ می‌دهد که هنگام اسباب کشی یا با جا به جا کردن ماشین لباسشویی آن را میبندید و بعد از نصب مجدد فراموش می‌کنید که آن را باز کنید.

همیشه بعد از جا به جایی و نصب مجدد ماشین لباسشویی مراقب باشید که حتما پیچ های ترنسیلت را باز کرده باشید دچار این مشکل نشوید.

 

آسیب دیدن فنر تعلیق و فنر وان

کار اصلی فنر تعلیق در ماشین لباسشویی، آویزان و ثابت نگه داشتن وان درون کابین ماشین لباسشویی است. نقش بسیار مهم دیگری که فنر تعلیق در ماشین لباسشویی انجام می‌دهد این است که ارتعاشات احتمالی سبد شستشو را هنگام کار، به خود جذب می‌کند.

به مرور زمان ممکن است این فنرها دچار آسیب، فرسایش و باز شدگی بشوند که همین امر می‌تواند علت لرزش لباسشویی بوش باشد و گاهی صداهای غیر قابل تحمل هنگام شستشو ایجاد کند.

از آنجایی که فنرها به صورت کامل ایمن شده در دو طرف ماشین لباسشویی وصل شده اند، هنگام تعویض یا چک کردن آن باید ایمنی و احتیاط را به شدت رعایت کنید. زیرا این فنرها تحت فشار هستند و در بسیاری مواقع برق، درون آن ها جریان دارد و ممکن است با شما آسیب وارد کند بهترین کار برای چک کردن و تعویض این قطعه، کمک و تعویض این قطعه، کمک گرفتن از یک تکنسین کار بلد است.

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

آسیب دیدگی جذب کننده ارتعاش

ماشین لباسشویی بوش دارای جذب کننده ارتعاش است که برای کم کردن ارتعاش های وان در پروسه شستشوی ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این جذب کننده های ارتعاش یا ستون های جانبی، متصل به قاب پایه و مجرای بیرونی است که شما باید پنل جلو یا پنل عقب را برای دسترسی پیدا کردن به آن ها جدا کنید.

وقتی که جذب کننده به خاطر ارتعاش یا آسیب دیدگی و فرسایش ضعیف شود، همین امر علت بروز این مشکل و ایجاد صداهای خیلی آزار دهنده هنگام شستشو می‌شود. این قطعه یکی از قطعات اصلی و مهم ماشین لباسشویی است که اگر به موقع آن را تعمیر و تعویض نکنید، مکن است به سایر قسمت های ماشین لباسشویی نیز آسیب جدی وارد کند.

 

جمع بندی

ما در این مقاله خیلی کامل در مورد دلایل لرزش ماشین لباسشویی بوش برای شما گفتیم و عاملی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود را با هم بررسی کردیم. فراموش نکنید که اگر تخصص کافی برای تعمیر و یا سرویس ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ وجه خودتان اقدام به این کار نکنید. چرا که ممکن است نه تنها به دستگاه، بلکه به خودتان هم آسیب جدی وارد کنید.

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.