علت لرزش ماشین لباسشویی بوش چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

شاید برای شما پیش آمده باشد که احساس کنید که هنگام شستشوی لباس ها، ماشین لباسشویی در لحظات آخری که بیشترین قدرتش را برای خشک کردن لباس ها استفاده می کند لرزش دارد و گاهی از شدت این لرزش به طرفین حرکت می کند. علت لرزش ماشین لباسشویی بوش به عوامل زیادی می تواند بستگی داشته باشد. در این مقاله رایج ترین مواردی که باعث به وجود آمدن این نقص فنی در ماشین لباسشویی بوش می شود را بررسی کرده و راه کارهایی را برای رفع این مشکل ارائه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

چرا ماشین لباسشویی بوش لرزش دارد؟

دلایل لرزش ماشین لباسشویی بوش ممکن است در برنامه های مختلف شستشو گاهی طبیعی باشد و هیچ مشکل خاصی وجود نداشته باشد. ولی برخی مواقع در حالت عادی هم در حین شستشو شاید احساس کنید که در مرحله ی آبکشی یا خشک کن دستگاه با قدرت خیلی بیشتری نسبت به قبل کار می کند و گاهی همین لزرش ها باعث به حرکت در آمدن ماشین لباسشویی شود.

علت لرزش ماشین لباسشویی بوش

در چنین مواقعی خیلی ساده نباید از این مشکل گذر کنید و نیاز است که خیلی سریع به رفع این مشکل بپردازید؛ چرا که ممکن است در صورت ادامه‌ دار بودن این موضوع، ماشین لباسشویی شما دچار مشکلات جدی‌تری شود و بسیار آسیب ببیند!

چرا ماشین لباسشویی بوش لرزش دارد؟

تراز نبودن ماشین لباسشویی بوش

تراز نبود ماشین لباسشویی یکی از اولین و رایج‌ترین دلایلی است که موجب لرزش آن می‌شود. وقتی که ماشین لباسشویی به خوبی تراز نباشد، در زمان خشک کردن و مراحل آخر آبکشی ممکن است دچار لرزش‌های خیلی شدیدی شود.

  • برای رفع این مشکل کافیست که با تنظیم کردن پایه‌ها و استفاده از یک دستگاه تراز، موقعیت قرار گرفتن ماشین لباسشویی را تنظیم کنید.
  • اگر ماشین لباسشویی در حالت درست و تراز شده باشد، یک حباب در وسط محفظه‌ی دستگاه تراز قرار گرفته است که این حباب در حالت عادی باید در مرکز قرار گرفته باشد.
  • اگر این حباب در وسط قرار نگرفته بود، نشان‌دهنده‌ این است که باید آن را تراز کنید. برای این هم می‎توانید با تنظیم‌ پایه ‎های لباسشویی، دستگاه را در حالت تراز قرار دهید و در صورت نیاز از پدهای ضد لرزش مخصوص ماشین لباسشویی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

علت لرزش ماشین لباسشویی بوش

بار نامتعادل داخل ماشین لباسشویی

دومین موردی که باعث لزرزش ماشین لباسشویی بوش است، وجود بار نامتعادل داخل ماشین لباسشویی است. اینکه چطور شما لباس ها را درون ماشین لباسشویی می اندازید نکته بسیار مهمی است که شاید تا به امروز کمتر به آن توجه کرده بودید.

  1. همیشه سعی کنید که لباس ها را یه صورت یکنواخت درون ماشین لباسشویی قرار دهید و سعی کنید به هیچ وجه لباس ها را به صورت گوله ای و مچاله شده درون ماشین قرار ندهید.
  2. همین طور وقتی که خیلی بیشتر از ظرفیت یا کمتر از ظرفیت مجاز ماشین لباسشویی را روشن می کنید، کن است موجب لرزش در هنگام شستشو شود و در کل تعادل ماشین لباسشویی را برهم بزند.

بار نامتعادل داخل ماشین لباسشویی

خراب شدن کمک فنر لباسشویی بوش

علت حرکت ماشین لباسشویی بوش ممکن است خراب شدن کمک فنر باشد. در ماشین لباس‌شویی وظیفه‌ کمک فنر در واقع جلوگیری از لرزش‌هایی است که هنگام چرخش دیگ رخ می‌دهد.

از آنجایی که محل قرارگیری کمک فنر، از یک طرف به قسمت بیرونی دیگ و از طرف دیگر به فریم پایه است؛ وقتی که شما لباس‌ها را به صورت یکنواخت داخل دیگ قرار نمی‌دهید یا آن را خیلی پر و سنگین می‌کنید، این کمک فنرها به مرور دچار فرسایش و آسیب می‌شوند و در برخی موارد ممکن است نه تنها کمک فنر از این فشار مضاعف آسیب ببیند، بلکه ممکن است به سایر قطعات هم آسیب بزند.

چنانچه متوجه شدید که مشکل اصلی ماشین لباسشویی از قسمت کمک فنر است، حتما با یک تکنسین برای رفع این مشکل مشورت کنید که سایر قسمت‌های دستگاه آسیب نبیند.

علت لرزش ماشین لباسشویی بوش

فرسایش تسمه کاهش حرکت دیگ لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است فرسایش یا پوسیدگی تسمه کاهش حرکت دیگ، دلیل لرزش ماشین لباسشویی بوش باشد. این موضوع امریست کاملا عادی که به مرور زمان از تماس دیگ چرشی با اتاقک ماشین لباسشویی اتفاق می افتد. چنانچه دلیل لرزش دستگاه به خاطر فرسایش تسمه باشد، خیلی راحت با تعویض تسمه های کهنه با تسمه های جدید این مشکل برطرف خواهد شد.

 

نقص فنی در شفت و آبکش ماشین لباسشویی

 

شفت در واقع سه نظام و آبکش قطعه هایی است که به دیگ ماشین لباسشویی وصل شده و همراه با آن حرکت می کند. گاهی ممکن است به خاطر ضربه خوردن، فرسایش، جمع شدن رسوب و کثیفی، پوسیدگی یا شکسته شدن برخی قطعه های داخلی، شفا آسیب ببیند. همین پوسیدگی یا شکستگی ممکن است علت لرزش ماشین لباسشویی باشد که با تعویض به موقع این قطعه مشکل لرزش یا صداهای ناهنجار برطرف خواهد شد.

نقص فنی در شفت و آبکش ماشین لباسشویی

نقص فنی در کمک فنر و وزنه ماشین لباسشویی بوش

سازندگان ماشین لباسشویی بوش برای اینکه دستگاه بتواند هنگام شستشو دچار لرزش نشود، در طراحی آن از چند کمک فنر و وزنه برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کرده‌اند. گاهی شکستگی یا درست قرار نگرفتن کمک فنر و وزنه ممکن است علت لرزش ماشین لباسشویی بوش باشد که با جابه‌جا کردن و چک کردن آن می‌توان خیلی راحت این مشکل را برطرف کرد.

 

خراب بودن شیلنگ تخلیه و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی

گاهی ممکن است جمع شدن آب در محفظه داخلی دستگاه، علت تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش باشد. زمانی که شیلنگ تخلیه به درستی کار نکند، ممکن است آب درون محفظه‌ داخلی ماشین لباسشویی جمع شود و در یک بخش خاصی از ماشین لباسشویی وزن بیشتری جمع شود. در نتیجه ماشین لباسشویی تعادل خود را از دست می‎دهد و هنگام شستشو و آبکشی لباس‌ها، دچار لرزش‌های شدیدی خواهد شد.

علت لرزش ماشین لباسشویی بوش

باز نبودن پیچ های ترنسلیت ماشین لباسشویی بوش

پیچ های ترنسلیت با پیچ ترنسفر در واقع پیچی است که در پشت ماشین لباسشویی بوش قرار گرفته است. بسته بودن پیچ های ترنسلیت در ماشین لباسشویی هم ممکن است یکی دیگر از دلایل لرزش این وسیله باشد. این مشکل در مواقعی رخ می دهد که هنگام اسباب کشی یا جا به جا کردن ماشین لباسشویی آن را میبندید و بعد از نصب مجدد فراموش می کنید که آن را باز کنید.

همیشه بعد از جا به جایی و نصب مجدد ماشین لباسشویی مراقب باشید که حتما پیچ های ترنسلیت را باز کرده باشید تا دچار این مشکل نشوید.

باز نبودن پیچ های ترنسلیت ماشین لباسشویی بوش

آسیب دیدن فنر تعلیق و فنر وان

کار اصلی فنر تعلیق در ماشین لباسشویی آویزان و ثابت نگه داشتن وان درون کابین ماشین لباسشویی است. نقش بسیار مهم دیگری که فنر تعلیق در ماشین لباسشویی انجام می دهد این است که ارتعاشات احتمالی سبد شستشو را هنگام کار به خود جذب می کند.

به مرور زمان ممکن است این فنرها دچار آسیب، فرسایش و باز شدگی بشوند که همین امر می تواند علت لرزش لباسشویی بوش باشد و گاهی صداهای غیر قابل تحمل هنگام شستشو ایجاد کند.

از آنجایی که فنرها به صورت کامل ایمن شده در دو طرف ماشین لباسشویی وصل شده اند، هنگام تعویض یا چک کردن آن باید ایمنی و احتیاط را به شدت رعایت کنید. زیرا این فنرها تحت فشار هستند و در بسیاری مواقع برق، درون آن ها جریان دارد و ممکن است به شما آسیب وارد کند بهترین کار برای چک کردن و تعویض این قطعه کمک گرفتن از یک تکنسین کار بلد است.

علت لرزش ماشین لباسشویی بوش

آسیب دیدگی جذب کننده ارتعاش

ماشین لباسشویی بوش دارای جذب کننده ارتعاش است که برای کم کردن ارتعاش های وان در پروسه شستشوی ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند. این جذب کننده های ارتعاش یا ستون های جانبی، متصل به قاب پایه و مجرای بیرونی است که شما باید پنل جلو یا پنل عقب را برای دسترسی پیدا کردن به آن ها جدا کنید.

وقتی که جذب کننده به خاطر ارتعاش یا آسیب دیدگی و فرسایش ضعیف شود، همین امر علت بروز این مشکل و ایجاد صداهای خیلی آزار دهنده هنگام شستشو می شود. این قطعه یکی از قطعات اصلی و مهم ماشین لباسشویی است که اگر به موقع آن را تعمیر نکنید و تعویض نکنید، ممکن است به سایر قسمت های ماشین لباسشویی نیز آسیب جدی وارد کند.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.