علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش چیست؟ تغییر رنگ لباس به این معنی است که رنگ برخی از لباس های تیره به لباس های روشن تر منتقل می‌شود. در نتیجه این فرآیند، رنگ لباس تغییر می‌کند که می‌تواند از انتقال جزئی رنگ تا حذف کامل رنگ لباس متغییر باشد. هنگامی که تغییر رنگ رخ می‌دهد، کار زیادی برای رفع آن نمی‌توانید انجام دهید و بیشتر لباس های آسیب دیده باید دور ریخته شوند. با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از این اتفاق در شستشو آینده انجام دهید.

بیشتر بخوانید:تعمیر لباسشویی بوش در تهران

روش های جلوگیری از قاطی شدن رنگ در ماشین لباسشویی

 • هنگام درآوردن لباس های رنگ شده باید مراقب بود که هرگز لباس های رنگ شده را خشک نکنید. خشک کردن لباس ها باعث تثبیت رنگ روی آن ها می‌شود و از محو شدن لکه های لکه های رنگی باقی مانده جلوگیری می‌کند. سعی کنید قبل از خشک شدن لباس، لکه ها را پاک کنید. اگر متوجه شدید که لباس در حال خشک شدن لباس، لکه ها پاک کنید. اگر متوجه شدید که لباس در حال خشک شدن است و هنوز لکه ها پاک نشده اند، بر روی آن با آب اسپری کنید تا مرطوب بماند و رنگ روی آن ننشیند.
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب داغ در حین شستشو کن است باعث شود که رنگ از پارچه خارج شود. اگر این ماده محافظ را بشوید، دیگر الیاف لباس های رنگی را نگه نمی‌دارد. بنابراین در صورت امکان از آب با کمترین درجه حرارت برای شستن لباس های رنگی استفاده کنید.
 • برای اینکه رفتار خشن پارچه ها را تحت کنترل داشته باشید، آن ها را زیاد در ماشین لباسشویی نشویید، چند اصل ساده را رعایت کنید: ماشین لباسشویی را با مواد شوینده شیمیایی قوی برای شستن لباس های رنگی پر نکنید، مگر اینکه لازم باشد، و از شستن لباس های ظریف در آب سخت که می‌تواند به الیاف پارچه آسیب برساند و رنگ را کمرنگ کند، خودداری کنید.
 • از استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و گرمای بیش از حد که می‌تواند باعث محو شدن رنگ شود، خودداری کنید. قبل از پوشیدن شلوار جین یا هر لباسی که فکر می‌کنید می‌تواند رنگ از آن جدا شود، آن ها را جداگانه بشویید. برای بررسی رنگ پارچه از یک پارچه سفید برای مالش سریع روی الیاف پارچه استفاده کنید.

روش های جلوگیری از قاطی شدن رنگ در ماشین لباسشویی

لباس ها را براساس رنگ جدا کنید

 • قبل از انداختن لباس ها در ماشین لباسشویی، لباس های سفید را از لباس های تیره جدا کنید و لباس های روشن را کنار بگذارید.
 • همین تقسیم بندی ساده باعث می شود رنگ لباس ها با هم هماهنگ باشد.
 • اگر این کار برای شما زمان می برد، می توانید یک سبد کوچک برای جداسازی لباس ها و رنگ ها در کنار ماشین لباسشویی قرار دهید تا زمان را برای جدا کردن لباس ها تلف نکنید.
 • لباس های مشابه را در یک سبد قرار دهید، متوجه می شوید که فقط لباس های نو نیست که فرسوده شده اند.
 • مواد شیمیایی و تثبیت کننده هایی که برای حفظ رنگ و بافت لباس استفاده می شوند، پس از شستشوی مکرر باز شاهد پوسیدگی و شاهد قاطی شدن رنگ ها به مرور زمان خواهیم بود.
 • بیشتر بخوانید:علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش
 • بنابراین لباس های مشابه را بدون توجه به دفعات شستشو مرتب بشویید تا از رنگ دادن آن ها جلوگیری کنید.

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش

از تثبیت کننده رنگ استفاده کنید

با تثبیت کننده رنگ، از لباس های خود در برابر انتقال رنگ محافظت نید. این ماده تثبیت کننده انتقال رنگ روی پارچه هایی که به درستی رنگ یا شسته نشده اند را کاهش می‌دهد. این مواد شیمیایی می‌توانند ذرات شل یا سست رنگ را تثبیت کنند و از مخلوط شدن رنگ با لباس های داخل ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. با این حال، تثبیت کننده های رنگ برای مواد پلی استر و اکریلیک چندان موثر نیستند.

از تثبیت کننده رنگ استفاده کنید

مانع سایش لباس ها شوید

لباس های داخل ماشین لباسشویی در اثر مالش به یکدیگر آسیب می‌بینند و باعث می‌شود رنگ پارچه از قست های آسیب دیده محو شود. بنابراین قبل از شستن لباس ها از داخل بچرخانید و به زیپ و دکمه های لباس نگاه کنید. همچنین بهتر است ماشین لباسشویی را در چرخه کندتری قرار دهید. چرخش سریع باعث افزایش اصطحکاک لباس می‌شود. این نات ساده به حفظ ثبات رنگ لباس بافتنی و سایر انواع الیاف کمک زیادی می‌کند.

استفاده از آب ولرم یا سرد برای شستشو

ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد قرار دهید. شستن لباس ها در آب سرد بهترین راه برای جلوگیری از انتقال رنگ از لباس به لباس های دیگر است. بنابراین حتما پیشنهاد می‌شود ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد قرار دهید. همچنین برای شستشوی پارچه های ظریف از چرخه آهسته استفاده کنید تا رنگ پارچه از بین نرود. برای جلوگیری از جدا شدن رنگ به لباس، آن را در آب خنک یا سرد بشویید. آب داغ الیاف پارچه را شل می‌کند و جدا شدن رنگ از پارچه را آسان می‌کند. اگر در یک منطقه سرد زندگی می‌کنید، ممکن است آب در زمستان بسیار سرد باشد. بنابراین دمای آب ماشین لباسشویی را روی ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای شستشو در آب سرد بهتر است از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید.

استفاده از آب ولرم یا سرد برای شستشو

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

 • برای جلوگیری از لکه های رنگی، لباس های نو هم رنگ را چندین بار در آب سرد بشویید.
 • لباس های بسیار روشن و ظریف را جداگانه و با دست بشویید.
 • شستن رنگ های ناپایدار از لباس، چندین بار شستشو لازم دارد.
 • ممکن است برخی از لباس ها در ابتدا رنگ نگیرد، اما پس از چند بار شستشو، روند بازگشت رنگ آغاز می‌شود.
 • اگر رنگ اضافی را نمی‌توان با یکی از روش های ذکر شده پاک کرد، ممکن است لازم باشد از یک پاک کننده رنگ روی لباس آسیب دیده خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید لباس ها را جداگانه بشویید.

نحوه برگرداندن رنگ لباس سفید و مشکی

برگرداندن رنگ لباس مشکی و سفید کار چندان سختی نیست و تنها کافی است مراحل ذکر شده را به ترتیب عملی کنید تا به نتیجه برسید.

 • شستن مداوم لباس
 • استفاده از سرکه
 • تاثیر جادویی چای سبز
 • استفاده از آسپرین
 • مصرف جوش شیرین
 • استفاده از نمک

جمع بندی

ما در این مطلب به علت قاطی شدن رنگ لباس در ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن و جلوگیری کردن از این مشکل پرداخته ایم شما به کمک روش های بالا می‌توانید لکه های رنگی از روی لباس ها را برطرف کنید همچنین توصیه ما به شما این است که لباس های حساس و گران قیمت ود ر با دست شستشو دهید تا در ماشین لباسشویی دچار خرابی نشود همچنین استفاده زیاد از درجه آب گرم ماشین لباسشوی یکی از مهم ترین عوامل قاطی شدن رنگ لباس ها می‌شود.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.