0_SBS70I4_choose-refrigerator_1200x800-1024x683-1

علت صدای یخچال چه می‌باشد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

در بررسی علت صدای یخچال می توان گفت یکی از شایع ترین دلایل بوجودآورنده صدای یخچال تراز نبودن سطحی است، که یخچال بر روی آن قرار دارد. قسمت قرار گرفتن یخچال بر روی کف آشپزخانه را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را هم تراز کنید، یکی دیگر از عللی که ممکن است، در این قسمت وجود داشته باشد شیشه ها و ظروف قرار گرفته در معرض لرزش یخچال باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی موارد این چنینی را بررسی کنید.

علت صدای یخچال در انواع یخچال ها می تواند یکسان و گاهی متناسب با سیستم داخلی یخچال متفاوت باشد؛ اما راه حل اصلی برطرف شدن صدا در تمامی یخچال ها به یک روش می باشد.

که به طور مداوم در بررسی علت صدای یخچال مطرح شده وابسته به سیستم داخلی این وسایل گاهی یک چیز و گاهی متغیر است. اما برای بازبینی بهتر این مشکلات پیشنهاد مناسب تر، مراجعه به تعمیرگاه تخصصی می ‌باشد.در حالت کلی 

نقص فنی در کدام قطعات یخچال علت صدای یخچال است؟

اگر موارد محیطی و جانبی در ایجاد صدای یخچال تاثیر نداشتند، به بررسی علت صدای یخچال بر اساس نقص فنی می پردازیم، در این حالت باید وضعیت قطعات داخلی یخچال مورد بازبینی قرار گیرد.برخی مواقع اقداماتی مثل ریست یخچال بصورت کلی و تخصصی و کارهایی جزئی تر همانند تمیزکاری و تغییر جای نصب یخچال در رفع این مشکل تاثیر داشته اما در هر صورت بررسی کارشناسانه برای جلوگیری از بروز ایراد در قطعات فنی یخچال پیشنهاد می‌شود.

در این قسمت قطعاتی که با احتمال بیشتری منجر به ایجاد این مشکل می شوند مورد بررسی قرار می‌گیرند: مشکل قطعات زیر به ترتیب برای بررسی علت صدای یخچال موثر می باشد:

1-پره‌های فن‌های اجزای مختلف یخچال

به وجود آمدن نقص در سیستم فن یخچال یکی از دلایل ایجاد صدای یخچال می باشد، فن قطعه ای است، که به طور کلی برای خنک کردن فضای یخچال استفاده می‌شود. که شکستن یا خم شدن این قطعات و یا عملکرد نادرست آن به هر دلیلی باعث به وجود آمدن صدای فن می‌شود.

2-نقص در فن کمپروسور و اپراتور یخچال

بیشتر مواقع این قطعات به دلیل کارکرد بالا دچار مشکل شده و تولید صدا می‌کنند. یا ممکن است، میزان روغن موجود در فن کافی نباشد. در هر صورت خشک بودن فن کمپروسور و اپراتور یخچال و قدیمی بودن این قطعه می‌تواند، عامل به وجود آمدن صدای یخچال باشد. این مشکل با روغن کاری فن یا تعویض آن برطرف می‌گردد.

بروز ایراد در این قطعه با اختلال هواسازی یخچال همراه است.

3-خراب شدن موتور فن کندانسور

در بررسی علت صدای یخچال یکی از قطعاتی که وضعیت فعالیت آن بهتر است مشاهده گردد، موتور فن کندانسور است. کندانسور یکی از اجزای یخچال است، که خنک کردن گاز یخچال، جهت خنک نگهداشتن قسمت داخلی آن، را برعهده دارد. در بیشتر یخچال ها از فن برای خنک کردن این اجزا استفاده می‌شود. موتور این فن که در قسمت زیرین یخچال قرار دارد، بر اثر عواملی مثل جرم گرفتن در اثر آلودگی و کثیفی بیش از حد، ممکن است، به درستی کار نکند یا حتی به کلی از کار بیافتد.

اگر علت صدای یخچال خراب بودن موتور این فن باشد، معمولا نشانه های دیگری نیز همزمان با صدای زیاد یخچال مشاهده می‌شود؛ مثل روشن و خاموش شدن مکرر یخچال یا اصطلاحا آف کردن مداوم یخچال در فواصل زمانی کوتاه، تجمع آب در زیر یخچال که در صورت مشاهده همزمان این موارد باید فن توسط متخصص و تعمیرکار یخچال به طور کاملا تمیز شده و یا در صورت لزوم تعویض گردد.

4- شل شدن اتصالات موتور یخچال

از موارد دیگری که می تواند در بررسی علت صدای یخچال تاثیرگذار باشد، نقص در اتصالات مرتبط با موتور یخچال است. موتور یخچال در یک محفظه ای که در قسمت داخلی یخچال تعبیه شده است، جای می گیرد. با یک سری بست و پیچ به این محفظه متصل می‌شود. 

تا زمانی که این اتصالات بدون عیب فاصله بین موتور و محفظه را پر کرده باشند، هیچ لرزش و صدای ایجاد نمی شود. اما در صورتی که این اتصالات در اثر عواملی مثل فرسودگی و استفاده طولانی مدت از یخچال، شل شوند، موتور هنگام کاردچار لرزش شده و تولید صدای زیادی می‌کند. در این هنگام بی اهمیتی به مشکل و صدای ایجاد شده می‌تواند آسیب جدی به یخچال وارد کرده و نیاز به تعمیر موتور یخچال را به همراه دارد.

5- خراب شدن موتور فن تبخیر

در سری موارد بررسی علت صدای یخچال می‌توان به خراب بودن موتور فن تبخیر نیز اشاره کرد. استفاده طولانی مدت و عمر بالای یخچال منجر به فرسودگی موتور فن تبخیر شده و باعث ایجاد صدا در یخچال می‌شود. اگر تولید صدای زیاد یخچال همزمان با خنک نشدن قسمت های داخلی یخچال باشد، احتمالا صدای ایجاد شده در یخچال در اثر شل شدن اتصالات موتور فن تبخیر می‌باشد.

علت صدای تیک تیک یخچال

گاهی صداهای ایجاد شده از یخچال در اثر فعالیت طبیعی این وسیله می‌باشد، اما اگر این صداها بلند، غیر قابل تحمل و حتی به صورت خاصی مثل بوق زدن، کلیک کردن، صدایی مشابه خر خر، تق تق یا اصطلاحا قولنج کردن یخچال، صدای کمپرسور همراه با صوت، صدای چکه آب از یخچال و یا ویبره یخچال، صدای قل قل باشد. تیک تیک کردن یخچال یکی از مواردی است که بیشتر مواقع ممکن است با آن روبه رو شوید.

تیک تیک یخچال در هر برند و مدلی وجود دارد، بنابراین مواجه با این سوالات مثل علت صدای یخچال هیمالیا، علت صدای یخچال سامسونگ و دلیل تیک تیک در یخچال اسنوا همیشه وجود دارد. با بررسی هر چه سریعتر علت صدای یخچال در این موارد گفته شده می توانید از خرابی یا آسیب قطعات یخچال جلوگیری کنید.

قطع صدای یخچال و دستیابی به علت بروز این مشکل با نحوه عملکرد قطعات اصلی همراه بوده و برخلاف کارهایی جزئی مثل ترمیم رنگ یخچال که با چندین توصیه مراقبتی قابل جلوگیری و اجراست، باید توسط تکنسین فنی بررسی و رفع ایراد شود. 

علت بوق زدن یخچال

یکی از علایم هشدار در یخچال بوق زدن یا تولید صدای بیب بیب مانند دریخچال می باشد، از موارد اساسی در بررسی علت صدای یخچال در این مورد چک کردن دمای داخلی دستگاه می‌باشد، بالا رفتن دمای داخلی دستگاه همیشه خرابی یک قطعه نیست بلکه ممکن است، به دلیل باز ماندن درب یخچال باشد. ضمنا این بوق زدن متناسب با سیستم داخلی یخچال تعبیه شده و بیشتر یک هشدار است، ابتدا تمامی موارد بوجود آورنده این حالت را بررسی کنید، سپس به مشاهده وضعیت سیستم فنی یخچال بپردازید.

علت بوق زدن یخچال در موارد کلی تر و پیچیده تر:

  • ایراد در سیستم سرمایی و یخ سازی یخچال
  • ایراد در برد الکترونیکی یخچال
  • یخ زدن اپراتور یخچال در اثر میزان نبودن دما
  • گرفتگی دریچه هوا یا فن قسمت فریزر
  • ایراد لاستیک تعبیه شده در دور درب یخچال

راهکار هایی در مواجه با مشکل صدای یخچال

در این مطلب به بررسی علت صدای یخچال بر اساس مشکلات احتمالی در سیستم داخلی این دستگاه و نقص در قطعات تشکیل دهنده یخچال در این مواقع پرداختیم و چندین راهکار برای مواجه سریع با این عیوب و رفع آنها ارائه دادیم.

 نکته قابل توجه در این مورد این است، که به هیچ وجه در صورت مشاهده ایراد در قطعات یخچال اقدام به تعمیر و دست بردن در قسمت های داخلی یخچال نکنید؛ و از متخصصان در این زمینه در بررسی و رفع مشکل راهنمایی و کمک بخواهید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »