علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت صدای لباسشویی هنگام تخلیه آب چیست؟

علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب چیست؟لباسشویی دستگاهی است که با استفاده از مواد شوینده، آب تمیز و جابه جا ردن لباس ها در داخل دیگ،  تمامی البسه و پارچه ها را عاری از هرگونه کثیفی و لکه می‌کند. برای تمیز شدن هرچه بیشتر و آبکشی کامل لباس نیاز است تا آب کثیف از دستگاه خارج شده و با آب تمیز جایگزین شود. شاید برای شما هم تا به حال پیش آمده باشد که احساس کنید صدای خروج آب از لباسشویی بسیار زیاد و نامتعارف است. دلیل صدای زیاد ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب می‌تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد که در اینجا به بررسی تمامی آنها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

۱- خرابی پمپ تخلیه

خرابی پمپ تخلیه یکی از مهمترین علت صدای ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب است که بی توجهی به آن می‌تواند آسیب جدی به دستگاه بزند، پمپ تخلیه قطعه غای کوچک اما مهم است که با استفاده از مبدا مغناطیسی ساده ای که درست می‌کند، آب موجود در دیگ را به سمت فاضلاب هدایت می‌کند.

خرابی این قطعه باعث بروز مشکل در خروج آب می‌شود و ممکن است صدای نامتعارف و ناخوشایندی به گوش برسد. شکسته شدن پروانه های پمپ و سوختن پمپ در اثر فرسودگی و یا نوسانات شدید برق از جمله مواردی است که می‌تواند باعث بروز صدای بلند در هنگام تخلیه آب از لباسشویی شود. با این حال مکن است پمپ در اثر گیر کردن پرز و آشغال دچار مشکل شده باشد و از انجام وظیفه خود باز بماند.

برای رفع این مشکل نیاز است که یک متخصص نگاهی به دستگاه شما بیاندازد و پمپ تخلیه لباسشویی را بررسی کند. در برخی از موارد این مشکل به راحتی قابل رفع است اما ممکن است نیاز به تعویض کلی پمپ داشته باشد.

1- خرابی پمپ تخلیه

۲- کثیف بودن فیلتر لباسشویی

فیلتر لباسشویی در پایین دستگاه قرار دارد و وظظیفه آن تصفیه آب از پرز لباس، آشغال و اجسام ریز و سخت است. این فیلتر در ابتدای مسیر خروجی آب قرار می‌گیرد و با تصفیه آب از ورود اجسام سخت به پمپ تخلیه جلوگیری می‌کند. در صورتی که آن را هر ۶ ماه یکبار تمیز نکنید ممکن است علت صدای ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب، همین جمع شدن اجسام ست و آشغال در فیلتر باشند.

علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب

همچنین این مساله می‌تواند علت بوی بد ماشین لباسشویی نیز باشد و کیفیت شستشوی لباس ها را تا حد زیادی کاهش دهد. در برخی از موارد نیز دیده شده که به دلیل تجمع بیش از حد پرز و آشغال در فیلتر و فشار بالای آب قسمتی از آشغال ها و اجسام ریز وارد پمپ تخلیه می‌شوند و مشکل بزرگتری را برای دستگاه رقم می‌زنند.

تمیز کردن فیلتر لباسشویی کاری ساده و راحت است و نیازی به مراجعه تکنسین ندارد. شما می‌توانید برای انجام این کار مراحل زیر را به دقت انجا دهید:

 • پس از خاموش کردن کامل لباسشویی، شیرهای آب دستگاه را ببندید و دستگاه را از برق ارج کنید.
 • سپس در قسمت جلو و پایین دستگاه، درب فیلتر را باز کنید و در پوش داخلی آن را بچرخانید تا از جای ود خارج شود.
 • لوله مخزن تخلیه آب را بیرون بکشید و در یک ظرف قرار دهید تا آب آن تخلیه شود.
 • فیلتر را بیرون بکشید و با استفاده از یک مسواک و مواد پاک کننده سطوح آهکی یا سرکه آن را کاملا تمیز نمایید.
 • لوله تخلیه و فیلتر را به جای خود بازگردانید و درب فیلتر را ببندید.
 • شیرهای ورودی آب را باز کنید و دستگاه را به حالت قبلی خود بازگردانید.

2- کثیف بودن فیلتر لباسشویی

۳- وجود مشکل شلنگ تخلیه

یی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث تولید صدای غیر اصولی در هنگام تخلیه آب لباسشویی شود، وجود مشکل در شلنگ تخله است. هرگونه پارگی، تا شدن و وجود اجسام سخت یا لباس های کوچک می‌تواند باعث شود که مسیر خروج آب بسته شده و صدای ناهنجاری به گوش برسدو

در صورتی که علت صدای ماشین لبسشویی هنگام تخلیه آب مربوط به شلنگ تخلیه باشد تنها کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • پس از خاموش کردن کامل لباسشویی آن را اندکی از دیوار فاصله دهید تا به شلنگ دسترسی پیدا کنید.
 • با خارج کردن شلنگ از جای خود؛ به بررسی سالم بودن شلنگ بپردازید.
 • در صورتی که شلنگ گره خورده باشد را باز کنید وبه بررسی بدنه و داخل آن بپردازید.
 • اگر داخل شلنگ مانعی ئحود دارد، از آب ولرم پرفشار استفاده کنید تا اجسام سخت و پرزها از آن خارج شود.
 • شلنگ را به جای ود بازگردانید و دستگاه را در جای اصلی خود قرار دهید.
 • بیشتر بخوانید:علت اتومات نکردن یخچال فریزر
 • علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب

به این نکته توجه داشته باشید که برای جلوگری از تا وردن دوباره شلنگ، مکان وبی میان لباسشویی و دیوار برای قارگیری شلنگ قایل شوید و ماشین لباسشویی را بیش از ادازه ب دیوار نزدیک نکنید.

3- وجود مشکل شلنگ تخلیه

۴- مسدود بودن لوله فاضلاب

یکی از مواردی که می‌تواند علت صدای ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب باشد مسدود بودن لوله فاضلاب است. در این حالت خروج آب با مشکل همراه است و حتی ممکن است مقداری از آب کثیف موجود در لباسشویی به بیرون ریخته شود. از جمله دلایلی فاضلاب لباسشویی را مسدود می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرز داشتن لباس و پارچه
 • وجود رسوب بیش از حد در آب
 • چرب بودن بیش از حد لباس ها
 • وجود لجندر قسمت داخلی لباسشویی به دلیل عدم جرم زدایی دستگاه
 • گرد و خاک بیش از حد لباس ها
 • وجود موی بلند

برای رفع این مشکل می‌توانید از محلول لوله بازکن و یا فنر برقی استفاده کرد از آنجا که استفاده از این ابراز نیاز به موارد و ابزار تخصصی دارد پیشنهاد می‌شود با متخصصان تععمیر لباسشویی تماس بگیرید.

علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب

نکاتی درباره علت صدای لباسشویی هنگام تخلیه آب

به طور معمول علت صدای ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب با رسوب زدایی و تمیز کردن منظم دستگاه تا حد زیادی برطرف می‌شود. به خمین دلیل توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی با استفاده از مواد جرم زدا هر ۶ ماه یکبار لباسشویی خود را کاملا تمیز کنید.

از آنجا که علت صدای ماشین لباسشویی هنگام تخلیه آب می‌تواند به خاطر وجود اجسام سخت و کوچک در مسیر تخلیه آب باشد، توصیه می‌شود پارچه های کوچک یا لباس هایی که اشیا تزئینی کوچکی دارند را به داخل لباسشویی نیندازید و پیش از شستشوی لباس ها از خالی بودن جیب ها اطمینان حاصل کنید.

و در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی تان و نداشتن دلایل آن، حتما مقاله دلایل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی را بخوانید.

نکاتی درباره علت صدای لباسشویی هنگام تخلیه آب

نتیجه گیری

در صورتی که با کمک این راهنما موفق نشدید تا مشکل صدای لباسشویی هنگام تخلیه آب حل کنید، بهتر است برای عیب یابی از تعمیرکارن همو کارا کمک بخواهید. کارشناسان فنی جهت تعمیر لباسشویی شما در اسرع وقت در محل حاضر می‌شوند و در سریع ترین زمان ممکن؛ لباسشویی شما را تعمیر خواهند کرد.

علت صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام تخلیه آب

 تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.