96635847

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی و راه حل رفع آن

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

صدای زیاد ماشین ظرفشویی : همیشه یکی از معضلات بزرگ خانم‌ها در طول روز یا مهمانی‌های خانوادگی، شستن ظروف بوده‌است. اکثراً بعد از مهمانی‌ها، خانم‌ها تا چندین ساعت باید مشغول شستن ظروف باشند و یا در حین مهمانی، در حالی که همه در حال صحبت هستنند، چند نفر از خانم‌ها باید ظروف را بشورند و آب بکشند. تازه اگر ظرفی نشکند و تمیز هم شسته شود، مقدار زیادی آب باید مصرف کرد. اما با اختراع ماشین‌های ظرفشویی این مشکل به آسانی حل شده و فقط لازم است تا یک نفر زحمت کشیده و ظروف را در دستگاه بچیند. خود ماشین ظرفشویی با کمترین آب مصرفی، ظروف را شسته و آب می‌کشد.

اما گاهی موارد گزارش شده که ماشین‌های ظرفشویی خیلی سروصدا ایجاد می‌کنند و باعث آزار و اذیت می‌شوند. در حدی که برخی راضی می‌شوند، دستگاه را خاموش کرده و ظروف را با دست بشویند. باید خدمتتان عرض کنیم که در حالت عادی و طبیعی صدای ماشین ظرفشویی نباید خیلی زیاد باشد مگر این که مشکلی وجود داشته باشد. ما امروز در این مقاله می‌خواهیم این مشکلات را معرفی کنیم و راه‌های رفع هر کدام را نیز توضیح دهیم.

علت صدای زیاد ماشین‌ ظرفشویی

صدای زیادی که از ماشین‌های ظرفشویی تولید می‌شوند، پنج علت دارد.

• پمپ

عمده دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی، وجود مشکل در پمپ دستگاه می‌باشد که اغلب صدایی شبیه به سوت کشیدن ایجاد می‌کند. این پمپ‌ها که در کف ماشین ظرفشویی تعبیه شده‌اند، دو وظیفه‌ی مهم برعهده دارند. اولین وظیفه‌ی آن‌ها پاشیدن آب بر روی ظروف کثیف توسط آبپاش‌ها می‌باشد و وظیفه دوم، در انتهای شستشو، باید آب کثیف داخل دستگاه را تخلیه کنند. حال چنانچه این قطعه خراب شود و یا جسمی سخت مثل مواد غذایی در پمپ قرار بگیرد، موقع تخلیه آب سروصدای زیادی تولید می‌کند.در پاره‌ای دیگر از مواقع خرابی خود پمپ سبب تولید صدا می‌شود.

صدای زیاد ماشین ظرفشویی

• ظروف شکسته

یکی دیگر از دلایل صدای ماشین ظرفشویی وجود ظروف شکسته در دستگاه است. چنانچه ظرفی در دستگاه شکسته باشد و یا موقع شستشو بشکند، توسط جریان آب به سمت پمپ تخلیه ظرفشویی هدایت می‌شود. در آن قسمت برخورد پرّه‌های پمپ با تکه‌های ظروف شکسته صدای آزار دهنده‌ای ایجاد می‌کند.

صدای زیاد ماشین ظرفشویی

• یاتاقان

در ماشین‌های ظرفشویی، برای نگه داشتن بازو‌های اسپری کننده یا آب‌پاش‌ها از یاتاقان‌ها استفاده می‌شود. این حلقه‌های پلاستیکی در بعضی از مواقع می‌توانند علت ایجاد سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی باشند. در صورتی که بر اثر کارکرد زیاد این حلقه‌ها ساییده شوند، دیگر قادر نخواهند بود، بازو‌های آبپاش را به درستی در جای خود نگه دارند و در حین شستشو صدای بلندی ایجاد می‌شود که آزاردهنده است.

• عدم نصب صحیح

زمانی که سطح زیر محل قرارگیری دستگاه مسطح نباشد، پایه‌های ماشین ظرفشویی تراز نمی‌شود. همین عامل سبب می‌شود تا در حین کار، دستگاه بلرزد و سر و صدای بلندی ایجاد شود. پس نصب صحیح دستگاه برای جلوگیری از تولید صدا بسیار مهم است.

• بازوهای آبپاش

یکی دیگر از قطعاتی که ممکن است باعث ایجاد صدای زیاد ماشین ظرفشویی در حین کار شود، بازوهای آب‌پاش یا اسپری کننده هستند. همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، این قطعه که در حال چرخیدن است، وظیفه‌ی پاشیدن آب بر روی ظروف را برعهده دارند. چنانچه ظروف را به طور مرتب در دستگاه قرار ندهیم، ممکن است شئ به آن گیر کرده و در حین چرخیدن مدام ضربه‌ای به شئ بزند که باعث ایجاد سر و صدا می‌شود.

جمع بندی علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

اگر بخواهیم‌ به طور‌خلاصه و مرحله به مرحله دلایل سر و صدا از ماشین ظرفشویی را به شما بگوییم، بدین گونه است. در قدم اول از نصب صحیح دستگاه اطمینان حاصل کنید. در قدم بعدی هنگام شنیدن صدای آزادهنده از دستگاه، بررسی کنید که مشکلی برای ظروف داخل ظرفشویی پیش نیامده‌باشد؛ چرا که در صورت شکستن در پمپ‌ ستگاه گیر می‌کنند و سروصدایی شبیه به سوت ایجاد می‌کنند. در مرحله بعد بررسی پمپ وجود دارد. اگر در قسمت ورودی آب به بازوها یا خروجی آب و تخلیه مشکلی باشد، باید آن را برطرف کرد. در صورتی که در این قسمت‌ها مشکلی مشاهده نشد باید سلامت پمپ از لحاظ الکتریکی بررسی شود. بعد از پمپ سراغ بازوهای آب‌پاش بروید تا لق نشده باشند و یا با ظروف داخل دستگاه برخوردی نداشته باشد. در مرحله‌ی آخر نیز ساییدگی و پوسیدگی یاتاقان‌ها می‌تواند عامل ایجاد صدای ماشین ظرفشویی شما باشد.

راه‌های برطرف کردن صدای ماشین ظرفشویی

در قسمت قبلی دلایلی که ‌می‌توانستند عامل تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی باشند را معرفی کردیم. حال فرض کنید که ماشین ظرفشویی شما صدا می‌دهد و منبع صدا را نیز پیدا کردید، در مرحله‌ی بعد باید چه کنید؟ چگونه این مشکل سروصدا را برطرف کنید؟ در ادامه راه حل رفع تمام دلایلی که بالا گفته شد را توضیح داده‌ایم.

• نصب صحیح

همان‌طور که گفتیم تراز نبودن سطح زیر ماشین ظرفشویی باعث می‌شود تا در هنگام شستشو دستگاه لق بزند و صدای اذیت کننده‌ای تولید کند. بهتر است در ابتدا بر روی نصب صحیح ظرفشویی حساسیت بیشتری به خرج دهید و آن را به تکنسین‌ها بسپارید. صحیح نصب کردن دستگاه باعث می‌شود تا دیگر این مشکل برای شما پیش نیاید. مجموعه ما به صورت ۲۴ ساعته آماده‌ی ارائه خدمات به شما می‌باشد. همچنین چنانچه بعد از این که خودتان ماشین ظرفشویی را نصب کردید و متوجه صدا از آن شدید، می‌توانید از پایه‌های پلاستیکی در زیر دستگاه، برای هم‌سطح کردن استفاده کنید.

• ظروف شکسته

در صورتی که صدای ماشین ظرفشویی بعد از روشن کردن دستگاه آغاز شد، بهتر است فوراً آن را خاموش کرده و سلامت ظروف را چک کنید. چنانچه متوجه ظرف شکسته‌ای شدید، در کف ماشین ظرفشوی و اطراف پمپ تخلیه، به دنبال تکه‌های ظروف شکسته باشید. آن را بردارید تا صدا دستگاه شما نیز قطع شود.

• پمپپمپ ماشین ظرفشویی

بعد از آن که تشخیص دادید صدا از پمپ می‌باشد، باید بررسی کنید که این صدا از قسمت ورودی است یا هنگام تخلیه. اگر هنگام تخلیه آب کثیف داخل ظرفشویی متوجه سروصدا می‌شوید، به احتمال فراوان جسم سختی در مسیر پمپ تخلیه قرار گرفته و با پروانه برخورد دارد. با خاموش کردن دستگاه و چک کردن پمپ، شئ خارجی را بردارید.

اگر بعد از بررسی متوجه جسم یا شئ نشدید، ممکن است خود پمپ دستگاه دچار مشکل شده‌باشد که نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. تشخیص این موضوع علاوه‌بر مهارت، نیاز به تجربه کافی نیز دارد.

پس بهتر است در این مسیر از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

• بازوی آب‌پاش

عمده دلایل صدایی که از بازوهای آب‌پاش می‌شنوید، به علت برخورد ظروف با آن است. گاهی بر اثر چینش نامناسب ظروف در دستگاه این مشکل پیش می‌آید که لازم است دستگاه را متوقف کرده و ظروف را جابه‌جا کنید تا برخوردی با آب‌پاش‌ها نداشته باشد.

در مواقع دیگر ممکن است خود بازوها دچار مشکل شده‌باشند و بر اثر پوسیده شدن سروصدا تولید کنند که در این‌مواقع لازم است تا تعویض شوند.

• یاتاقان‌ها

این قطعات پلاستیکی که بازو‌ها را سر جای خود نگه می‌دارند، ممکن است بعد از مدتی ساییده شوند. زمانی که متوجه شدید این صدای گوش‌خراش از یاتاقان‌ها می‌باشد، باید برای تعویض آن‌ها اقدام کنید.

صدای ماشین ظرفشویی در برندهای مختلف

در بعضی از‌ موارد دلایلی دیگری برای صدای زیاد ماشین ظرفشویی توسط تعمیرکاران گزارش شده که غالباً مربوط به برندی خاص بوده. در این قسمت این عوامل را که متفاوت از دلایل گفته‌شده در قسمت‌های قبلی هستند، را معرفی می‌کنیم و بیشترین دلایلی که باعث ایجاد صدا در یک برند شده‌اند را گفته‌ایم.

• ماشین ظرفشویی بوش

یکی از محبوب‌ترین ماشین‌های ظرفشویی در بین خانواده‌های ایرانی، برند بوش است که در موارد مشابهی صدایی از فن دستگاه گزارش شده‌است. یعنی گاهی صدایی که از دستگاه می‌شنوید به علت خرابی فن می‌باشد که تعمیر یا تعویض باید بشود. هنگام مواجه شدند با این مشکل می‌توانید باما تماس گرفته و با تشخیص درست و‌ صحیح تکنسین‌های‌ ما، به اشتباه اقدام به تعویض الکی قطعه نکنید. وجود جسم‌ سخت خارجی، خرابی پمپ و نصب‌ نامناسب دستگاه‌های بوش، از عمده دلایل وجود صدا در آن‌ها می‌باشد.

همچنین ممکن است در بین صدایی که از ماشین ظرفشویی می‌شنوید، یک نوع صدای ضربه‌ای نیز به گوش بخورد. معمولا این صدای کوبش در تمام ماشین‌های ظرفشویی، به علت چکش آب است. چکش آب نوعی مشکل در لوله‌کشی آب منزل شما می‌باشد که زمانی که شیر ظرفشویی بسته می‌شود، به علت فشار آب موجود، لوله‌ها را تکان می‌دهد و صدایی مثل ضربه یا کوبش ایجاد می‌کند. تشخیص این مورد اصلاً کار ساده‌ای نیست و نیاز به تجربه چندین ساله دارد.

• ماشین ظرفشویی دوو

هر ماشین ظرفشویی یک ظرفیتی دارد و نباید بیشتر از آن در دستگاه ظروف بچینید. در صورتی که صدای زیاد ماشین ظرفشویی شما را آزار می‌داد، ابتدا حجم ظروف درون دستگاه را چک کنید و اگر حس کردید بیشتر از حد استاندارد می‌باشد، تعدادی از آن‌ها را خارج کنید. اگر بعد از راه‌اندازی‌ مجدد ظرفشویی، صدا از بین رفت که چه بهتر اما اگر همچنان صدا را می‌شنوید، احتمال خرابی از موتور وجود دارد. برای تشخیص وجود این مشکل می‌توانید از تکنسین‌های مجرب ما که در تعمیر ماشین ظرفشویی‌های برند دوو تجربه و ‌مهارت دارند کمک بگیرید

• ماشین ظرفشویی ال‌جی

این برند کره‌ای، جز باکیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار می‌باشد و در صورت شنیدن صدایی از ماشین ظرفشویی‌های ال‌جی، به دنبال دلایل گفته‌شده در ابتدای مقاله باشید. از عمده دلایل آن می‌توان به ترتیب به خرابی پمپ، وجود مشکل در بازو‌های آب‌پاش، عدم نصب صحیح و شکستن ظروف در دستگاه اشاره کرد. چنانچه با این مشکلات گفته‌شده مواجه شدید می‌توانید از تیم حرفه‌ای ما کمک بگیرید.

هزینه‌ی تعمیر

به صورت کلی نمی‌توان هزینه‌ی تعمیر مشکل ایجاد شده برای ماشین ظرفشویی شما مشخص کرد. چرا که هزینه‌ی آن به عوامل مختلفی مثل برند دستگاه، علت سروصدا و تعمیر یا تعویض قطعات ظرفشویی بستگی دارد.

تعمیرکاران ما می‌تواند با تشخیص‌های درست از بیشتر شدن هزینه‌های شما جلوگیری کنند و با کمترین قیمت، ماشین ظرفشویی شما را تعمیر کنند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا