WhatsApp Image 2021-08-24 at 16.49.10

علت سرد نکردن یخچال فریزر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر بسیاری از افراد است، سرد نکردن یخچال فریزر می باشد. منظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می کند اما نمی تواند به اندازه کافی دما را کاهش داده و خنک نماید. بنابراین سرد نشدن یخچال و گرم بودن داخل یخچال می تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر بر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر همچون یکسره شدن موتور یخچال و چندین دردسر دیگر بیانجامد.

اما علت سرد نکردن یخچال را نمی توان یک مورد خاص نام برد. از آنجا که یخچال برای رسیدن به عملکرد اصلی خود از مجموعه ای بهم مرتبط تشکیل شده، ایراد در هر یک از بخش های مهم آن می تواند عملکرد دستگاه را بهم ریخته و منجر به گرم شدن داخل یخچال و سرد نکردن دما به اندازه کافی گردد.

علت سرد نکردن و گرم شدن داخل یخچال

قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست، چه دمایی است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه 2 تا 5 درجه سانتیگراد (کمتر از 40 درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر 20- تا 17- درجه سانتیگراد (حدود 0 درجه فارنهایت) می باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب 3، 4 درجه است و در زمستان 4، 5 درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!

توجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، پس از نصب آن و اعمال تنظیمات، باید به مدت 24 ساعت به دستگاه فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد. در صورتی که پس از یک شبانه روز یخچال به دمای تنظیم شده نرسید و نتوانست به اندازه کافی سرد کند، آنگاه با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

تنظیم نبودن دمای یخچال علت گرم بودن و خنک نکردن یخچال

گاهی علت سرد نکردن یخچال و یا علت یخ نزدن فریزر، خرابی قطعه و معیوب بودن چیز خاصی نیست و صرفا ایراد از تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات های ولومی و در مدل های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می شود. بر طبق آنچه که اشاره شد در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید

وجود مانع بر سر راه گردش هوا دلیل گرم شدن داخل یخچال

در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می شود که این مورد می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. همچنین این مورد یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز می باشد.

قرار گرفتن مواد غذایی در برابر دریچه های هوا، یک علت یخ زدن وسایل داخل یخچال است.

مقدار زیاد مواد غذایی در داخل یخچال دلیل خنک نکردن یخچال

اگر مواد غذایی بسیاری را در داخل یخچال قرار دهید، به طوری که از ظرفیت مجاز آن بیشتر شود و مواد به صورت فشرده و روی هم کیپ شده قرار بگیرند، گردش هوای سرد در داخل دستگاه ممکن نبوده و به کمپرسور فشار وارد می شود که ممکن است نتواند پاسخگوی این میزان از مواد غذایی و کاهش دمای آن ها باشد، درنتیجه باعث گرم شدن داخل یخچال خواهید شد. بر اساس دفترچه راهنما و با توجه به ظرفیت یخچال فریزر خود در درون آن وسایل بگذارید تا تحمیل بار اضافی به یخچال شما علتی برای سرد نکردن یخچال به اندازه لازم نشود.

گرم شدن داخل یخچال به علت ایراد درب

در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی تواند پایدار بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت. معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال نیز می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. بنابراین اگر با مشکل سرد نکردن یخچال مواجه شده اید، بهتر است به دقت آن را بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعویض لاستیک دور یخچال خود نمایید.

معیوب بودن کمپرسور و رله کمپرسور علت سرد نکردن یخچال

کمپرسور یخچال با فشرده کردن گاز مبرد و پمپاژ آنان به داخل کویل ها یا همان لوله های سیاه یخچال، از مهمترین قطعات اصلی یخچال به شمار می رود. یک علت سرد نکردن یخچال، معیوب بودن کمپرسور و یا رله استارت آن است.

در صورتی که به ایراد کمپرسور مشکوک شده اید، ابتدا رله استارت کمپرسور را تعویض کنید. زیرا تعویض این قطعه بسیار ارزانتر و آسانتر است. اگر مشکل برطرف نشد، مشکل از خود کمپرسور است. اگر فن فریزر کار می کند اما یخچال خنک نمی کند، یکی از نشانه های معیوب بودن کمپرسور است. تعویض کمپرسور بسیار تخصصی و حساس است و حتما باید توسط تکنسین انجام شود.

سرد نشدن یخچال به دلیل کمبود گاز مبرد

یکی از مهمترین علت های سرد نکردن یخچال و گرم بودن آن کمبود گاز مبرد در سیکل سرمایشی است. در صورتی که نشت گاز سبب کاهش آن در سیکل یخچال شده باشد، می تواند اثراتی همچون سرد نشدن یخچال، داغ شدن کمپرسور و غیره را مشاهده کرد. در این مواقع احتیاج به شارژ گاز یخچال توسط تکنسین متخصص است.

نقش لوله های کندانسور در گرم بودن داخل یخچال

لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها آشکار نیستند. در لوله های کندانسور، مبرد گازی شکلی که گرمای مواد داخل یخچال را جذب کرده با هوای محیط در تبادل دمایی است و با از دست دادن گرما مجددا به مایع تبدیل می شود. در صورتی که مانعی سبب تبادل حرارتی بین گاز درون لوله و هوا شود، فرآیند خنک شدن مبرد مختل شده و می تواند سبب سرد نشدن کافی یخچال فریزر شود. نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی لوله های کندانسور و یا گرفتگی و مسدودیت آنها از جمله موانع هستند.

مطمئن شوید که لوله های کندانسور تمیز و بدون مسدودیت هستند. همچنین از وجود فضای کافی در اطراف یخچال و لوله های کندانسور و نیز تهویه هوای مناسب در محل یخچال اطمینان حاصل کنید.

گرم شدن یخچال به علت معیوب بودن فن کندانسور

فن کندانسور در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد. وظیفه فن کندانسور خنک کردن کمپرسور و لوله های کندانسور است. در صورتی که عملکرد فن کندانسور به درستی انجام نشود، به افزایش دمای کمپرسور و داغ شدن آن و در نتیجه افزایش دما (یعنی گرم شدن داخل یخچال) می انجامد. یکی از نشانه های خرابی فن کندانسور، سرد نشدن قسمت یخچال و قسمت فریزر با هم است. البته توجه داشته باشید که در یخچال هایی که لوله های کندانسور در پشت دیده می شوند، فن کندانسور وجود ندارد. فن باید آزادانه قادر به گردش باشد و هیچ آلودگی و یا جسمی سبب چرخش آن نشود، بنابراین در صورت شکستگی پره ها و یا نیم سوز شدن موتور فن، آن را تعویض نمایید.

نقش خرابی فن اواپراتور در خنک نکردن یخچال

خراب شدن فن اواپراتور نیز می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. هنگامی که درب یخچال را باز می کنید و هوای خنک به بیرون پرتاب می شود، درواقع نشانه ای از کارکرد معمول و درست فن اواپراتور است. این فن در پشت بخش فریزر قرار می گیرد و در صورت خرابی آن مشاهده می شود که قسمت فریزر دمای سرد و ثابتی دارد اما بخش یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود. همچنین اگر یخچال صداهای عجیبی شبیه به غرغر کردن تولید می کند، می تواند به دلیل خرابی فن اواپراتور باشد. علاوه بر این، یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز به خرابی فن اواپراتور برمی گردد. یکی دیگر از مشکلاتی که در رابطه با خرابی لوله های اواپراتور رخ می دهد، یخ زدن اواپراتور یخچال است که می تواند مشکلات دیگری را در ادامه به وجود بیاورد

تاثیر خرابی دمپر هوا در گرم شدن داخل یخچال

دمپر هوا میزان هوای خنک جا به جا شده بین بخش فریزر و یخچال را کنترل می کند. از طریق این دریچه در داخل یخچال، هوای خنک و سرد در قسمت فریزر به بخش یخچال منتقل شده و آن را خنک می کند. اگر دمپر هوا نتواند باز شود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای بخش یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش می یابد. تعویض دمپر هوا راه حل رفع مشکل سرد نکردن یخچال است که باید توسط تکنسین انجام شود.

علت یخ نزدن فریزر

یخ نزدن فریزر می تواند به دلایل ساده، همچون پایین نبودن دمای بخش فریزر به اندازه کافی روی دهد و یا ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه اتفاق بیوفتد. مواردی که می توانند علت یخ نزدن فریزر شما باشند، عبارتند از:

  • ایراد کویل ها یا لوله های کندانسور

معمولا کثیف بودن کویل ها و نشست گرد و خاک و آلودگی و چربی های محیط آشپزخانه بر روی آنها سبب کاهش ظرفیت سرمایشی یخچال فریزر می شود و درنتیجه می تواند علت یخ نزدن فریزر شما باشد.

  • خرابی فن اواپراتور

ایراد در فن اواپراتور که وظیفه گردش هوای خنک در محیط یخچال فریزر را برعهده دارد، می تواند دلیل یخ نزدن فریزر شما باشد.

  • معیوب بودن رله استارت کمپرسور

در صورتی که رله استارت کمپرسور ایراد داشته باشد، احتمال روشن شدن موتور کم بوده و درنتیجه فریزر یخ نمیزند و اصلا کار نمی کند.

سه موردی که ذکر شد، رایج ترین علل یخ نزدن فریزر به شمار می روند. با این جال ممکن است خرابی برد الکترونیکی، کمپرسور و ترموستات کنترل دمای بخش فریزر (اگر به صورت مجزا وجود داشته باشد) نیز دلیل بروز این مشکل باشند، که پس از بررسی موارد گفته شده و در صورت عدم رفع مشکل بهتر است بررسی شوند.

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر

همانطور که تا کنون گفته شد، وجود مانع بر سر راه فن های هوای داخل یخچال و جلوگیری از گردش هوای آزاد و همچنین خرابی فن اواپراتور دو علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال می باشند. از دیگر دلایل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر می توان به ایراد در سیستم دیفراست یخچال اشاره کرد، که گاهی اوقات موجب بروز چنین مشکلی در برخی مدل های یخچال می شود. بنابراین لازم است تا هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی نمایید.

بخش فریزر سرد می شود اما بخش یخچال خنک نمی کند

گاهی اوقات در یخچال فریزرها یا ساید بای سایدهای امروزی، قسمت فریزر خوب خنک می شود ولی قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود. دلایل سرد نشدن یخچال و گرم بودن آن در حالی که فریزر به درستی سرد می شود، عبارتند از مواردی که تا کنون ذکر شد، به علاوه چند مورد دیگر یعنی:

1- اگر لوله ها یا کویل های اواپراتور برفک زده یا یخ زده اند، جریان هوا مسدود شده است و دلیل بروز این مشکل می باشد. این اتفاق به دلیل اشکال در سیستم دیفراست روی داده که باید اجزای این سیستم شامل هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست بررسی شوند.

2- خرابی موتور فن اواپراتور

3- ایراد در مجموعه کنترل دمپر

4- ایراد در ترمیستور

5- ایراد برد کنترلی دما

6- خرابی ترموستات دیفراست

7- ایراد در برد کنترل اصلی

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »