WhatsApp Image 2021-08-29 at 10.57.25 (1)

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

به طور کلی می توان 7 عامل را در روشن نشدن یخچال نام برد. علت روشن نشدن یخچال شما می تواند هر یک از این 7 مورد باشد. هرچند در پاسخ به پرسش علت روشن نشدن یخچال چیست می توان دو عامل را که مهمتر از دیگر عوامل هستند، یعنی خرابی برد و موتور را اشاره کرد. البته نحوه بروز مشکل در یخچال نیز مهم است.

به طور مثال اگر یخچال خاموش شده و اکنون روشن نمی شود، علت روشن نشدن یخچال می تواند همان علت خاموش شدن یخچال باشد، یا اگر یخچال یکسره کار کرده و پس از مدتی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود، باید به دنبال دلیل یکسره شدن و خاموش نشدن یخچال بود تا بتوان این مشکل را رفع کرد. در ادامه به 6 دلیل اینکه چرا یخچال روشن نمیشود می پردازیم. اگر مشکل روشن نشدن یخچال برای شما پیش آمده، هر یک از این عوامل را بررسی کنید و سپس در صورتی که قادر به رفع مشکل نبودید، از تعمیرکار متخصص برند یخچال خود بخواهید تا آن را بازدید نماید
ایراد در تامین برق یخچال

ساده ترین علت روشن نشدن یخچال می تواند نرسیدن به برق به دستگاه باشد. در این صورت ممکن است مشکل از چند مورد مختلف باشد.

ایراد در کابل یا سیم برق یخچال
ایراد در پریز برق
ایراد در کنتر برق یا پریدن فیوز
هر یک از سه مورد ذکر شده را بررسی کنید. ممکن است کابل یا سیم برق یخچال به علت کشیده شدن یا پوسیدگی، از قسمتی قطع شده باشد و یا به درستی در داخل پریز فشار داده نشده باشد. پریزی که یخچال به آن متصل است را با فاز متر و یا وسیله برقی مانند سشوار امتحان کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. به سراغ کنتر برق و جعبه فیوزها بروید و بررسی کنید که همه چیز وصل بوده و اتصالی نداشته باشید یا فیوز نپریده باشد یا نسوخته باشد.

اگر پریز و کابل برق یخچال سالم است ولی جریان برق به یخچال نمی رسد و نمایشگر یا چراغ داخل آن خاموش است، احتمال خرابی برد دستگاه یا ایراد سیم کشی داخلی می رود.
خرابی رله استارت، خازن یا اورلود

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال به استارت نزدن موتور و یا نرسیدن برق به موتور یا کمپرسور مربوط می شود. در این شرایط قطعاتی چون رله استارت و خازن های کمپرسور می بایست بررسی شوند. همچنین اورلود کمپرسور نیز باید بررسی شود. ممکن است ایراد در برد دستگاه نیز باشد که در بخش های بعدی بررسی می کنیم.

اگر در هنگام روشن شدن و استارت موتور، صدای کلیک مانند به گوش می رسد و یخچال روشن نمیشود، علت روشن نشدن موتور یخچال را باید در خرابی رله استارت یا خازن بررسی نمود. اگر یخچال نتواند استارت بزند، باید رله و خازن را بررسی و در صورت لزوم تعویض نمود. اما اگر استارت می زند ولی کمپرسور بلافاصله خاموش می شود، به معنای خرابی و ایراد در موتور یخچال است.

اورلود قطعه ای برای ایمنی دستگاه در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور است. اگر به هر دلیلی داغ شدن موتور یخچال روی دهد، اورلود سبب خاموش شدن یخچال می شود. در این حالت تا سرد شدن موتور، یخچال روشن نمی شود. اگر اورلود معیوب باشد، ممکن است این اتفاق بدون گرم شدن موتور نیز روی دهد. بنابراین بررسی اورلود در کنار رله و خازن که همگی نزدیک به کمپرسور نصب شده اند، لازم است.
خرابی ترموستات

ترموستات یخچال به هدف تنظیم دما در آن نصب می شود. در صورتی که دمای داخل یخچل از مقدار تنظیم شده ترموستات تجاوز کند، ترموستات یه کمپرسور فرمان روشن شدن می دهد. بنابراین خرابی و ایراد در ترموستات که قطعه حساسی بوده و تقریبا زود خراب می شود، می تواند علت روشن نشدن یخچال فریزر و ساید بای ساید شما باشد.

اگر برق منزل شما قطع شده و پس از مدتی مجددا وصل شود، اما هنوز یخچال روشن نمی شود و تنها دکمه پاور آن روشن است، ابتدا یخچال را از پریز برق بکشید و پس از 5 دقیقه دوباره به پریز وصل کنید. اگر موتور روشن نشده و به کار نیوفتاد، بررسی کنید که آیا برق به دستگاه می رسد یا خیر. در صورتی که تامین برق یخچال مشکلی نداشته باشد، احتمال سوختن ترموستات وجود دارد که با تعویض آن مشکل روشن نشدن یخچال برطرف می شود. اما در صورت نرسیدن برق به دستگاه، مشکل از جانب برد الکترونیکی است.
ایراد در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی از مهمترین قطعات یخچال فریزر و ساید بای سایدهای امروزی به شمار می رود که وظیفه کنترل تمامی بخش ها و قطعات را برعهده دارد. برد یخچال بر اثر نفوز آب و رطوبت، فشار و نیرو در اثر ضربه، افزایش دما و حرارت و یا نوسان برق امکان خرابی دارد. ممکن است تنها آی سی یا فیوز یا خازن موجود بر روی برد ایراد داشته

و سوخته باشد و با تعویض آنها و تعمیر برد مشکل روشن نشدن یخچال برطرف شود. در برخی مواقع نیز تعمیر برد امکان نداشته و تنها تعویض برد الکترونیکی می تواند مشکل را برطرف نماید.

در برخی از یخچال ها باید از ترانس برای اتصال به برق استفاده نمود. اگر بدون ترانس متصل شوند ممکن است کار کنند، اما در بسیاری از مواقع در مراتب بعدی که ترانس استفاده شود، برد آسیب دیده و یخچال روشن نمیشود یا یخچال خنک نمی کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

لت بسته نشدن درب یخچال

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »