Side-by-Side-21-780x450-1

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

داغ شدن موتور یخچال و همین طور داغ شدن بدنه یخچال همانند دیگر ایرادات بیان شده در خرابی و تعمیرات یخچال فریزر تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. اما می‌توان گفت ضعف در عملکرد قطعات وابسته به سرماسازی یخچال و مرتبط با عملکرد موتور یخچال در بروز این مشکل نقش بیشتری دارند.

برخی از ایرادات از حالت نگهداری انواع یخچال جنبه فنی و تعمیراتی به خود می‌گیرد که تخصص در رفع آن‌ها ضرورت دارد.داغ شدن موتور یخچال به مرور زمان مشکلات اساسی مثل سوختن موتور یخچال و از کار افتادن این دستگاه را به دنبال دارد. از این رو پیگیری دلایل داغ شدن موتور یخچال و یافتن علت داغ شدن بدنه یخچال در سلامت این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

داغ شدن مورتور یخچال را می‌توان در دسته معایب این وسیله پرکاربرد قرار داد که با علائم خاصی همراه است.در این قسمت به معرفی تاثیر عملکرد سه قطعه در داغ شدن موتور یخچال به شرح ذیل می‌پردازیم:

ضعف در جذب گرما در لوله‌های کندانسور

وظیفه اصلی لوله‌های منتهی به کندانسور یخچال هدایت و پخش گرمای گرفته شده از داخل یخچال به محیط بیرون است. خاک و ذرات پوشیده شده روی این لوله‌ها روند انجام این کار را کند می‌کند. حرارت جذب نشده از طریق لوله‌های کندانسور بر سایر اجزای خنک سازی یخچال مثل کمپرسور نفوذ کرده و تاثیر نامناسبی بر عملکرد آنها می‌گذارد.

اختلال در عملکرد قطعه کمپرسور

موتور یا کمپرسور یخچال در هنگام فعالیت گرما تولید می‌کند. کار کردن مداوم موتور یخچال منجر تولید گرما در اطراف کمپرسور و داغ شدن این قطعه می‌شود. این ایراد به مرور زمان در روند عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد می‌کند.این قبیل ایرادات گاها با اختلال در روند برد کنترل و نیاز به تعمیر برد همراه است.

خرابی ترموستات و نیاز به تعمیر و کم بودن مبرد یا گاز یخچال بر عملکرد کمپرسور تاثیر داشته و داغ شدن موتور و بدنه یخچال را به دنبال دارد. تنظیم صحیح دمای یخچال، قرار دادن اوصولی مواد غذایی در یخچال،قرار دادن مواد غذایی داغ در یخچال، باز نکردن مداوم درب یخچال و مواردی از این قبیل در جلوگیری از خراب شدن کمپرسور تاثیر بسزایی دارد.

خرابی و توقف عملکرد فن خنک کننده

از دلایل اصلی داغ شدن موتور یخچال و داغ شدن بدنه یخچال درست کار نکردن فن خنک کننده یخچال است. فعالیت این قطعه از بین بردن گرمای حاصل از تبدیل مبرد یخچال به گاز یا بالعکس در محیط یخچال است. عدم عملکر صحیح این قطعه با آسیب جدی در کمپرسور همراه است.

بنابراین فن خنک کننده یخچال بطور غیر مستقیم در روند عملکرد موتور یخچال و یافتن علت داغ شدن موتور یخچال تاثیر دارد.

دلایل داغ شدن بدنه یخچال

بالا رفتن دمای این لوله های تعبیه شده در دیوار یخچال‌های مدل جدید تحت تاثیر جذب گرد و غبار محیط از دلایل اصلی داغ شدن بدنه یخچال است. در این بخش علاوه بر نقص قطعات به معرفی یک سری رفتارهای روزانه غلط در نگهداری یخچال و ارتباط آن با داغ شدن بدنه یخچال می‌پردازیم.

حجم بالای مواد غذایی در یخچال

اگر شما خرید هفتگی انجام داده و در یک مرتبه حجم بالایی از مواد غذایی را به یخچال اضافه کرده‌اید باعث می‌شود کمپرسور برای خنک کردن این مواد غذایی مدت زمان بیشتری را کار کند و به همین خاطر لوله‌های کندانسور و دور درب گرمای بیشتری تولید می‌کنند.در این شرایط اقداماتی مثل تعویض لاستیک در صورت فرسودگی تاثیر بسزایی در رفع این ایراد دارد.

برای خنک کردن حجم بالایی از مواد غذایی که به یکباره وارد یخچال شده کمپرسور باید مدت زمان بیشتری کار کند. همین امر منجر به تولید شدن گرمای بیشتر در لوله‌های کندانسور و دور درب یخچال است. این امر منجر به داغ شدن بدنه یخچال می‌شود.

بسته بندی صحیح مواد غذایی و چیدمان اوصولی آنها در یخچال در کنار جلوگیری از باز و بسته کردن بیش از حد این وسیله در جلوگیری از بروز مشکل داغ شدن بدنه یخچال تاثیر دارد.

 عدم رعایت فاصله اوصولی یخچال با دیوار

لوله‌های کندانسور که در پشت یخچال تعبیه شده‌اند، در اثر فرآیند گردش گاز بشدت گرم می‌شوند. به همین دلیل جریان داشتن هوا در اطراف کویل‌های کندانسور برای کاهش دما و جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال ضرورت دارد.

رعایت فاصله اوصولی پشت یخچال (حداقل 15 سانتی متر) از دیوار و طرفین از کابینت و دیوار (حداقل 4 سانتی متر) در جریان داشتن هوا نقش بسزایی دارد.

کثیف شدن کندانسور یخچال

با گذشت زمان گرد و غبار، ذرات چسبنده پخت و پز غذا و آلودگی جمع شده بر روی کویل‌های کندانسور مانع تبادل گرما و خنک شدن این قطعه می‌شود. این امر باعث داغ شدن بیش از حد قطعه کندانسور و بدنه و یواره یخچال می‌شود.

علت داغ شدن کمپرسور

همانطور که در بخش علت داغ شدن موتور یخچال اشاره داشتیم، داغ شدن کمپرسور یخچال تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی یخچال بر داغ شدن بدنه، موتور و آسیب‌های ناشی از آن تاثیر دارد. بنابراین به بررسی علت داغ شدن کمپرسور بطور جداگانه و در قالب نکات زیر می‌پردازیم.

  • کثیف بودن فیلتر درایر در اثر نشستن گرد و غبار و ذرات محیط
  • کثیف بودن کندانسور و خرابی فن خنک کننده
  • زیاد کار کردن موتور یخچال و تاثیر گرمای تولید شده بر کمپرسور
  • کمبود گاز یخچال یا مبرد
  • ایرادات پیش آمده در رله یخچال
  • نگهداری ضعیف و اشتباه از کمپرسور یخچال
  • خرابی و نیاز به تعمیر رله استارت

در “هوم کارا” به بهترین متخصصین تعمیر یخچال در شهر خود دسترسی دارید.مشاهده متخصصین تعمیر یخچال

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟

پس از یافتن علت داغ شدن موتور یخچال روش خنک کردن این قطعه تا حدودی ساده تر می‌شود. با سعی در رعایت نظافت محیط اطراف و داخل یخچال و همین طور توجه کافی به عملکرد قطعات تاثیر گذار در داغ شدن موتور یخچال می‌توانید در خنک کردن آن تاثیر گذار باشید.

یکی دیگر از راهکارها انتقال تمام مواد غذایی به یک یخچال دیگر و استراحت دادن به موتور است. علاوه بر این بسته بندی صحیح مواد غذایی و توجه به علائم خرابی یخچال در تشخیص صحیح و جلوگیری از داغ شدن موتور یخچال تاثیر زیادی دارد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »