علت خرابی گیربکس لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

وظیفه گیربکس در لباسشویی چیست؟

علت خرابی گیربکس لباسشویی بوش چیست؟ قبل از بررسی علت خرابی گیربکس ماشین لباسشویی اگر از نقش این قطعه در عملکرد دستگاه اطلاع داشته باشیم بهتر می‌توانیم موضوع را درک کنیم. در برخی از ماشین های لباسشویی به جای موتورهای دارای تسمه پلاستیکی برای انتقال نیرو و چرخش مخزن از گیربکس استقفاده می‌شود. این قطعه با تولید میدان مغناطیسی بعد از روشن شدن دستگاه را برای چرخش مخزن بدون نیزا به تسمه فراهم می‌کند. به ماشین لباسشویی های گیربکسی دار ماشین لباسشویی با موتور اینورتر و دایرکت درایو گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

گیربکس از تعداد زیادی آهنربا تشکیل شده و ساختار پیچیده ای دارد. به همین دلیل تعمیر، تعویض و عیب یابی آن باید توسط افراد متخصص در تعمیر ماشین لباسشویی انجام شود.

وظیفه گیربکس در لباسشویی چیست؟

علائم خرابی گیربکس ماشین لباسشویی

خراب شدن گیربکس لباسشویی را می‌توان از روی چند نشانه تشخیص داد از قبیل:

 

سروصدای زیاد لباسشویی

یکی از مهم ترین نشانه های خراب شدن این قطعه، صدای زیاد ماشین لباسشویی است. با توجه به اینکه در این لباسشویی ها از تسمه استفاده نمی‌شود، در نتیجه در حین چرخش صدای کمتری دارد. بعد از خراب شدن گیربکس صدای بسیار زیادی از دستگاه در حین چرخش مخزن به گوش می‌رسد. چون چرخش مخزن و عملکرد کوتور با اختلال مواجه شده و صدا ایجاد می‌شود.

 

لرزش شدید لباسشویی در حین کار

یکی از اصلی ترین دلایل لرزش زیاد لباسشویی ها، تسمه پلاستیکی به کار رفته در آن ها است. در لباسشویی های دارای گیربکس این مشکل تا حد زیادی رفع شده است. بعد از خراب شدن گیربکس متوجه خواهید شد که لباسشویی به یکباره لرزش زیادی دارد و غیر طبیعی است.

 

چرخش کند مخزن لباسشویی

از دیگر نشانه های خرابی گیربکس ماشین لباسشویی می‌توان به کند شدن چرخش مخزن اشاره کرد. گیربکس نقش بسیار مهمی در چرخش مخزن دارد و بعد از خراب شدن آن با مشکلاتی از قبیل شروع نشدن دور تند ماشین لباسشویی ممکن است مواجه شویم.

بیشتر بخوانید:علت سفیدک زدن لباس در لباسشویی بوش

مصرف زیاد انرژی دستگاه

ماشین های لباسشویی گیربکسی به دلیل کاهش اصطحکاک میان قطعات مصرف انرژی کمتری نسبت به مدل های تسمه دار دارند. بعد از خراب شدن این قطعه میزان انرژی دستگاه ممکن است افزایش پیدا کند. البته تشخیص این مورد کار سختی است و سایر نشانه ها دلیل بهتری برای خرابی گیربکس خواهند بود.

مصرف زیاد انرژی دستگاه

مصرف زیاد انرژی دستگاه

ماشین های لباسشویی گیربکسی به دلیل کاهش اصطحکاک میان قطعات مصرف انرژی کمتری نسبت به مدل های تسمه دار دارند. بعد از خراب شدن این قطعه میزان مصرف انرژی دستگاه ممکن است افزایش پیدا کند. البته تشخیص این مورد کار سختی است و سایر نشانه ها دلیل بهتری برای خرابی گیربکس خواهند بود.

 

علت خرابی گیربکس لباسشویی

گیربکس و آهنربای به کار رفته در آن برای ایجاد میدان مغناطیسی به دلیل متعددی ممکن است کارایی خود را از دست داده و خراب شوند. چند دلیل عمده برای خرابی گیربکس لباسشویی وجود دارد از قبیل:

 

۱- بیش از اندازه پر کردن مخزن لباسشویی

یکی از بزرگترین و رایج ترین اشتباهاتی که اغلب افراد در استفاده از لباسشویی مرتکب می‌شوند، توجه نکردن به ظرفیت دستگاه است. وزن لباس هایی که داخل مخزن لباسشویی باید با ظرفیت دستگاه تناسب داشته باشد. در غیر این صورت به بسیاری از قطعات اط جمله گیربکس فشار زیادی وارد شده و باعث خرابی آن می‌شوند.

 

۲- روشن بودن مداوم ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل خراب شدن این قطعه می‌توان به استفاده طولانی مدت از لباسشویی اشاره کرد. با روشن بودن بیش از اندازه لباسشویی بدون وقفه به موتور و گیربکس فشار زیادی وارد می‌شود. به همین دلیل بهتر است بین هر مرتبه شستشوی لباس ها حدود یک تا دو ساعت فاصله را رعایت کنید.

 

۳- تنظیمات اشتباه ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی دارای برنامه های خاصی برای هر نوع لباس هستند. براساس جنس و نوع لباس ها زمان شستشو، آبکشی و خشک کردن مشخص می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است افراد تنظیمات پیش فرض را تغییر دهند و لباسشویی برای مدت طولانی روشن باشد و مخزن با سرعت بالا بچرخد. در این صورت با خرابی گیربکس لباسشویی مواجه خواهید شد. تا حدالامکان سعی کنید تنظیمات پیش فرض برنامه های ماشین لباسشویی را تغییر نداده و برنامه را براساس نوع لباس ها انتخاب کنید.

 

۴- سرویس نشدن لباسشویی در زمان مناسب

گیربکس مانند سایر لوازم خانگی نیاز به سرویس و عیب یابی در زمان مناسب دارد. با توجه به اینکه در اغلب روزهای سال ماشین لباسشویی روشن می‌شود، در نتیجه باید مانند بدن انسان به آن توجه کنید. در سرویس های دوره ای مشکلات این قطعه و سایر قطعات شناسایی و در زمان مناسب رفع می‌شوند. در نتیجه می‌توان گفت، دقت نکردن به سرویس دوره ای و مرتب لباسشویی می‌توان دلیل دیگر خرابی گیربکس باشد.

4- سرویس نشدن لباسشویی در زمان مناسب

راه های جلوگیری از خرابی گیربکس لباسشویی

با توجه به اهمیت زیاد گیربکس ماشین لباسشویی، چند راهکار برای جلوگیری از خرابی آن بهتر است ارائه شود که عبارتند از:

  • از پر کردن بیش از اندازه ماشین لباسشویی خودداری کنید.
  • شستشوی پتو، روتختی و پرده را تا حد امکان با ماشین لباسشویی های خانگی ظرفیت پایین انجام ندهید.
  • بعد از هر مرتبه شستشوی لباس ها حدود یک تا دو ساعت صبر کنید تا تمام قطعات از جمله گیربکس سرد شوند.
  • به صورت دوره ای ماشین لباسشویی را سرویس کنید. سرویس لباسشویی باید توسط تعیمرکار انجام شود.
  • برنامه شستشو را متناسب با نوع و جنس لباس ها انتخاب کنید.
  • به محض مشاهده نشانه هایی از قبیل صدای و لرزش غیر طبیعی و زیاد لباسشویی و کند شدن سرغت چرخش مخزن دستگاه را خاموش و با تعمیرکار تماس بگیرید.

جمع بندی

در نهایت گیربکس بخش های جدیدی هستند که ظرف لباس ها را بدون نیاز به تسمه می‌چرخاند. همانطور که پیش تر هم دیدید، علل مختلفی می‌تواند باعث خرابی گیربکس ماشین لباسشویی شود؛ اما دیگر نگران خرابی گیربکس لباسشویی نباشید، مجموعه هوم کارا تمامی مشکلات گیربکس لباسشویی شما را از جمله مشکلات زیر را برای شما برطرف خواهد کرد.

  • مشکلاتی که در اثر استفاده نادرست از تنظیمات ماشین لباسشویی در گیربکس دستگاه به وجود آمده اند.
  • رفع مشکلات گیربکس که به دلیل عدم سرویس به موقع ماشین لباسشویی با ان ها مواجه شده اید.
  • رفع خرابی هایی که در اثر پر کردن بیش از حد ظرف ماشین لباسشویی به گیربکس وارد شده است.
  • تعمیر مشکلات و خرابی های گیربکس که به دلیل کار کردن پیوسته و عدم استراحت در گیربکس به وجود آمده اند.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.