علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بوش به خرابی قطعات متعددی در دستگاه مربوط می‌شود و نمی توان به طور قطع مشخص کرد که کدام یک از اجزای دلیل اصلی رخ دادن این اشکال میشود. در حالت کلی خرابی در هر قطعه که مانع از اجرای مرحله بعدی کار نشود و منجر به تکرار یک چرخه شود، می تواند به خاموش نشدن دستگاه ختم شود. با توجه به رایج بودن این مشکل، در این بخش از مطالب آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی به اصلی ترین دلایل برای خاموش نشدن ظرفشویی اشاره خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

خرابی برد، اصلی ترین علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می‌شود ماشین ظرفشویی به طور مداوم کار کند و خاموش نشود، خرابی در برد می‌باشد. برد الکتریکی دستگاه مانند مغز عمل می‌کند و فرمان های مختلف را به سایر بخش ها ارسال می‌کند و در صورت وجود اشکال در مدار و قطعات روی قطعه، فرمان ها به درستی ارسال نشده و پس از اتمام یک مرحله از کار، گام بعدی شروع نخواهد شد. برای رفع این مشکل، لازم است افراد متخصص در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی تعمیرات لازم را انجام دهند. چون تعمیر برد ماشین ظرفشویی نیاز به تخصص داشته و هرگونه اشتباه در حین تعمیر می‌تواند به خرابی کامل دستگاه و خسارت های مادی هنگفت منجر شود.

خرابی برد، اصلی ترین علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

خرابی در ترموشتات ظرفشویی

ترموستات از دیگر قطعات مهم درون ماشین های ظرفشویی می‌باشند که دمای آب را اندازه گیری می‌کند. پس از اندازه گیری دما، اگر درجه آن از حداقل یا حداکثر بازه تنظیم شده خارج شد، فرمان به المنت هیتر برای خاموش یا روشن شدن ارسال می‌شود. در صورت خرابی ترموستات دمای آب به درستی تشخیص داده نمی‌شود و به همین دلیل ممکن است المنت برای مدت طولانی روشن باشد و آب را داغ کند و وارد مرحله بعدی شستشو نشده و ماشین ظرفشویی خاموش نشود.

علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

خاموش نشدن ظرفشویی به دلیل خرابی موتور

از رایج ترین دلایلی که باعث خاموش نشدن ماشین ظرفشیویی می‌شود، خرابی در موتور اصلی دستگاه است. این قطعه آب را از ورودی دریافت و به بازوهای اسپری انتقال می دهد تا روی ظروف پاشیده شود. در صورت خرابی این قطعه، آب وارد دستگاه نشده و مراحل بعدی شستشو آغاز نمیشود. وضعیت موتور باید به طور دقیق بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شود. موتور اصلی ماشین های ظرفشویی اهمیت زیادی داشته و باید حتما از قطعات اصل برای تعمیر و تعویض آن استفاده شود.

 

خرابی سیستم تخلیه ظرفشویی

در شرایطی که تخلیه دستگاه به درستی انجام نشود می‌توان به خاموش نشدن ماشین ظرفشویی ختم شود. گرفتگی شلنگ تخلیه و رابی پمپ باعث می‌شود دستگاه به طور مداوم آب را تخلیه کند و دستگاه وارد مرحله بعدی برنامه شستشو نشود. برای رفع این مشکل ابتدا شیلنگ را به طور کامل بررسی و گرفتگی های آن را رفع کنید. سپس پمپ تخلیه را بررسی و در صورت خرابی، آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

خاموش نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی المنت

همان طور که اشاره شد، ترموستات فرمان روشن و خاموش شدن را به المنت ارسال می‌کند تا دمای آب به اندازه استاندارد افزایش یابد. در صورت خرابی المنت، به درستی از ترموستات دریافت نشده و دمای آب تنظیم نخواهد شد. به همین دلیل مراحل بعدی شستشو شروع نمی‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند و مانع از خاموش شدن ماشین ظرفشویی خواهد شد.

خاموش نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی المنت

خرابی سنسور و المنت خشک کن

در آخرین مرحله از شستشوی ظروف و پس از آبکشی و تخلیه، المنت درون دستگاه شروع به خشک کردن می‌کند و رطوبت را از روی ظرف ها از بین می‌برد. اگر سنسورتشخیص رطوبت در این بخش دچار خرابی شده باشند. خشک کردن به طور مداوم ادامه خواهد داشت و مانع از خاموش شدن ماشین ظرفشویی می‌شوند.

 

خاموش نشدن ظرفشویی به دلیل نشتی دستگاه

اگر به دلایل مختلف در بخش های مختلف ماشین های ظرفشویی نشتی تشخیص داده شود، عمل تخلیه انجام خواهد شد و تا زمانیکه نشتی برطرف نشود، این چرخه ادامه پیدا می کند. برای رفع مشکل لازم است بخش های مختلف دستگاه بررسی و خرابی ها تعمیر شوند. همچنین لازم به ذکر است، در بسیاری از مواقع نشتی در دستگاه وجود ندارد، اما سنسور رطوبت دچار خرابی شده و تشخیص اشتباه دارد. به همین دلیل ظرفشویی شروع به تخلیه می کند و به طور مداوم این کار ادامه پیدا می کند. سنسور را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

خرابی تایمر ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین قطعات موجود درون ماشین های ظرفشوی تایمر می‌باشد که وظیفه آن، زمان بندی برنامه ها است. اگر تایمر دچار خرابی شود زمانخاتمه کارها و شروع مراحل بعدی نادرست تشخیص داده می‌شود. به همین دلیل ممکن است ماشین ظرفشویی خاموش نشود. توجه داشته باشید که مقاومت تایمر ماشین ظرفشویی باید در بازه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ باشد.

 

خرابی میکروسوئیچ درب ظرفشویی

میکروسوئیچ های نصب شده بر روی درب، وظیفه تشخیص دادن حالت باز یا بسته درب را برعهده دارند. در شرایطی که این قطعات تشخیص دهند که درب دستگاه باز است، هیچ یک از برنامه های شستشو اجرا نمیشوند. در بسیاری از مواقع به دلیل خرابی این قطعات، به اشتباه تشخیص داده میشود که درب باز است و به همین دلیل مرحله بعدی کار شروع نخواهد شد. میکروسوئیچ ها را بررسی و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

 

خرابی سنسورهای داخلی دستگاه

در بخش های مختلف ماشین های ظرفشویی از حسگرهای مختلفی استفاده میشود که بر حسب تشخیص آنها، فرمان های مورد نیاز به سایر قطعات ارسال می‌شود. به عنوان مثال، سنسور تشخیص میزان کثیفی آب که آب های در حین تخلیه را بررسی می‌کند. در صورت کثیف بودن بیش از اندازه آب های خروجی، مجدد عمل شستشوی ظروف شروع میشود. اگر این سنسور تشخیص اشتباه داشته باشد، روند شستشو تکرار میشود و در نهایت مشکل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بوجود خواهد آمد.

خرابی سنسورهای داخلی دستگاه

علاوه بر موارد فوق، سنسورها می‌توان به سنسور ضدعفونی اشره نمود. ماشین های ظرفشویی که این قابلیت را دارا می‌باشند. اگر سنسور ضدعفونی خراب شود، وضعیت اشنباه تشخیص داده خواهد شد و عمل ضدعفونی بارها و بارها تکرار می‌شود.

از دیگر مواردی که می‌توانند به خاموش نشدن ماشین ظرفشویی منجر شوند، نصب نادرست دستگاه و ایجاد شکستگی در شلنگ تخلیه و همچنین وجود هر یک از کدهای خطا می‌باشد. برخی از کدهای خطا روی ماشین های ظرفشویی اگر برطرف نشوند. ممکن است دستگاه خاموش نشود و مراحل شستشو طی نشوند.

علت خاموش نشدن ظرفشویی بوش

نکات پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی مهم ترین علت های خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بپردازیم. همانطور که گفته شد، خاموش نشدن ماشین ظرفشویی به این معناست که دستگاه در یکی از مراحل شستشو با مشکل مواجه شده است و در نتیجه دستگاه به مرحله ی بعدی نمی‌رود و در همان مرحله متوقف می‌شود، در نتیجه هیچ وقت کار دستگاه به اتمام نمی‌رسد و ماشین خاموش نمی‌شود.  این مشکل ممکن است بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. از اصلی ترین دلایل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی می توان به خرابی برد، خرابی موتور تایمر، خرابی سنسور نشتی، نشت آب، خرابی پمپ تخلیه، اجرای چرخه ضد عفونی، خرابی میکروسوئیچ درب، بروز کد خطا، خرابی المنت، خرابی موتور، خرابی ترموستات و… اشاره کرد.

 

تماس با ما

 

 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.