Dryer-Not-Working-1-960x641-1

علت توقف و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین کار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت توقف و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین کار چیست؟

اگر بخواهیم یکی از لوازم خانگی پر استفاده و کاربردی که وجود آن در منزل ضرورت دارد را نام ببریم باید به ماشین لباسشویی اشاره کنیم. ماشین لباسشویی دستگاهی ضروری است که درصد زیادی از نظافت منزل به آن بستگی دارد. وجود لباس های کثیف، ملافه های شسته نشده، لباس های ورزشی عرق کرده و … می توانند بهداشت منزل را با مشکل مواجه سازند و لباسشویی می تواند به کمک این مشکل آمده و انجام این کارها را بسیار آسان نماید.

خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی می تواند آزاردهنده ترین مشکلی باشد که در این دستگاه به وجود می آید. این خاموش شدن می تواند ناشی از وجود دلایل مختلفی باشد. ماشین لباسشویی شامل قطعات مختلف و پیچیده ای است که معیوب شدن هر یک می تواند منجر به خاموشی ناگهانی دستگاه گردد.

در ادامه به علت توقف و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین کار در دستگاه های با برندهای مختلف مانند سامسونگ، ال جی، بوش، دوو، پاکشوما، اسنوا و سایر برندها پرداخته شده است.

خرابی های مختلف مانند خاموش شدن ناگهانی ممکن است در هر یک از دستگاه های فول اتومات و نیمه اتوماتیک اتفاق بیفتد. در ادامه به دلایل و نحوه رفع مشکل خواهیم پرداخت.

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار چیست؟

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که در حین انجام شستشو، لباسشویی خود به خود خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. یا ممکن است دستگاه خاموش شده و پس از مدتی امکان روشن کردن آن وجود داشته باشد. مشکلات الکتریکی و مکانیکی مختلفی می توانند در بروز این مشکل دخیل باشند. دلایل بروز این مشکل شامل موارد زیر می گردد:

  1. عدم برق رسانی به ماشین لباسشویی

در هنگام مواجه شدن با مشکل خاموشی ناگهانی لباسشویی، اولین کاری که باید انجام داد بررسی اتصالات برق دستگاه است. ممکن است ایراد از پریز برقی که دو شاخه به آن متصل است بوده و نیاز به بررسی داشته باشد. برای اطمینان از سالم بودن پریز می توان یک وسیله برقی دیگر را به آن متصل کرد. در صورت سالم بودن پریز باید به سراغ دو شاخه و اتصالات و کابل های آن رفت.

گاهی ممکن است به دلیل حرارت زیاد و یا اتصالی، دو شاخه لباسشویی ذوب شده باشد که به راحتی امکان تعویض آن وجود خواهد داشت. علاوه بر آن امکان خراب بودن محافظ لباسشویی نیز وجود دارد که می توان با تعویض یا تعمیر آن مشکل دستگاه را برطرف کرد.

نکته: ماشین های لباسشویی که از کشورهای دیگر وارد می شوند دارای سه شاخه هستند و برای اتصال آنها به پریزهای ایران باید از تبدیل های 3 به 2 استفاده کرد. ممکن است این تبدیل ها نیز دچار مشکل شده و منجر به خاموش شدن ناگهانی لباسشویی گردند.

  1. خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی سوخته است

دوشاخه های برق در انتهای خود دارای یک قسمت مهم به نام پارازیت گیر هستند. وجود اضافه بار و یا اتصالی برق می تواند منجر به سوختن این قطعه گردد. گاهی ممکن است پس از بررسی ایراد دستگاه در هنگام خاموش شدن ناگهانی آن، تعمیرکار متوجه سوختگی پارازیت گیر گردد و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نماید تا مشکل لباسشویی برطرف گردد.

  1. خرابی تایمر یا برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی قطعه مهمی در ماشین های لباسشویی است که وظیفه کنترل کردن سایر قطعات دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه در انواع ماشین های لباسشویی می تواند زمان بندی سیکل شستشو را کنترل نماید. البته در ماشین های لباسشویی قدیمی این کار توسط تایمر لباسشویی انجام میشد.

برد الکترونیکی در صورتی که برق با نوسانات مختلف مواجه شود ممکن است دچار آسیب دیدگی گردد. علاوه بر آن مواردی مانند خراب شدن شیر برقی یا المنت و سایر قطعات نیز می توانند بر معیوب شدن برد الکترونیکی تاثیر داشته باشند. با خرابی برد دستگاه به صورت خود به خود خاموش شده و قادر به روشن شدن نخواهد بود.

متخصصین تعمیرات ماشین لباسشویی پس از بررسی برد دستگاه و عیب یابی آن توسط ابزارهای مخصوص، اقدام به تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض آن می نمایند. البته انجام این کار نیازمند تخصص و تجربه بالایی است و باید حتما توسط تکنسین حرفه ای و مجرب صورت گیرد.

علت توقف چرخه شست و شو با وجود روشن بودن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران ماشین لباسشویی در برندها و مدل های مختلف با آن مواجه شوند، متوقف شدن چرخه شستشو و روشن ماندن دستگاه است. زمانی که برد الکترونیکی یا تایمر دستگاه دچار مشکل شده باشد این اتفاق در لباسشویی رخ می دهد. همچنین ممکن است موتور لباسشویی در هنگام انجام وظیفه ناگهان از کار افتاده باشد. نوسانات برق و یا اتصالی می توانند منجر به متوقف شدن موتور گردند. در زیر به عواملی که باعث توقف چرخه شستشو و از کار افتادن لباسشویی با وجود روشن ماندن می گردند پرداخته شده است:

  1. خرابی میکروسوئیچ درب

برای این که زمان هایی که درب لباسشویی باز است، ماشین لباسشویی عملکرد خود را آغاز نکند، از قطعه ای به نام میکروسوئیچ در قسمت درب دستگاه استفاده شده است. با بسته شدن درب لباسشویی این قطعه فعال شده و به موتور فرمان برق رسانی را می دهد. در صورتی که میکروسوئیچ خراب شود باعث می شود تا فرمان برق رسانی به موتور داده نشده و در نتیجه دستگاه خاموش گردد.

تعمیرکاران لباسشویی برای تست میکروسوئیچ از مولتی متر استفاده می کنند و در صورت معیوب بودن این قطعه با تعویض آن مشکل دستگاه را رفع می نمایند.

  1. خرابی قفل درب یا زبانه درب لباسشویی

ماشین های لباسشویی دارای سیستم کاملا هوشمندی  هستند و عملکرد قطعات به صورت کاملا هماهنگ با هم کار می کند. با بسته شدن درب لباسشویی، قفل درب باید از بسته بودن درب دستگاه مطمئن شده و پس از آن فرمان شروع به کار را به لباسشویی می دهد. زمانی که این قفل خراب باشد هیچ گونه فرمانی به دستگاه داده نشده و در نتیجه منجر به خاموشی آن می گردد.

می توان به صورت چشمی هم از سالم بودن قفل اطمینان حاصل کرد. اگر این قفل دچار شکستگی شده باشد باید تعمیرکار آن را تعویض نماید. گاهی هم ممکن است دلیل مکانیکی برای کار نکردن قفل وجود نداشته و منشا آن الکتریکی باشد که باز هم باید توسط تکنسین مربوطه مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

  1. خرابی شیر ورودی آب یا شیر برقی

شیر برقی در لباسشویی وظیفه دارد تا آب را برای شستشو وارد مخزن دستگاه نماید. در صورتی که این شیر با هرگونه اختلالی مواجه شود، آب قادر به وارد شدن به دیگ لباسشویی نبوده و در نتیجه دستگاه آغاز به کار نخواهد کرد و در نتیجه لباسشویی خود به خود خاموش می گردد. می توان با استفاده از یک مولتی متر از سالم بودن شیر برقی اطمینان حاصل کرد و در صورت خرابی آن را تعویض نمود.

  1. خرابی برد کنترل کننده اصلی

برد یک قطعه حیاتی و مهم در تمام دستگاه الکترونیکی از جمله ماشین لباسشویی است. این قطعه تمام فعالیت ها و عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و پیام های مختلف را از ورودی ها دریافت نموده و دستور لازم را به خروجی ها صادر می نماید. خراب شدن برد یک مشکل جدی برای ماشین لباسشویی محسوب شده و فرمان برق رسانی به دستگاه داده نمی شود در نتیجه لباسشویی در حین انجام کار ناگهان خاموش می گردد.

خرابی برد آخرین مرحله ای است که در صورت خاموش شدن لباسشویی باید به سراغ ان رفت و توصیه می شود در ابتدا به سراغ سایر قطعات دستگاه رفته و در صورت سالم بودن آنها به بررسی برد بپردازید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »