علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
  1. آشنایی با دیگ ماشین لباسشویی

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش چیست؟ پیش از پرداختن به موضوع علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بهتر است با دیگ ماشین لباسشویی به طور کامل آشنا شویم. درام یا دیگ ماشین لباسشویی، محفظه مرکزی ماشین لباسشویی است که لباس‌ها برای شست‌و‌شو در آن قرار می‌گیرند. این محفظه یک ظرف استوانه‌ای یا طبلی شکل است که از مواد بادوامی چون؛ فولاد ضد زنگ، مینای چینی یا پلاستیک ساخته شده است. دیگ ماشین لباسشویی برای نگهداری آب، مواد شوینده و البسه طراحی شده است. در طول چرخه شست‌وشو، دیگ، لباس‌ها را می‌چرخاند و به هم می‌زند و به آنها اجازه می‌دهد با آب و مواد شوینده برای تمیز کردن موثر، در ارتباط باشند. همچنین با استفاده از نیروی چرخشی یا گریز از مرکز، در زمان آبکشی و شست‌و‌شو، آب اضافی و کف را از لباس خارج می‌‌کند. طراحی و ساخت دیگ ماشین لباسشویی برای اطمینان از توزیع مناسب آب، ایجاد تعادل در البسه قرار گرفته شده در ماشین و شست‌و‌شوی کارآمد، بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید :تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

۱۰ علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

تغییر شکل درام یا دیگ ماشین لباسشویی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در ادامه به برخی از دلایل رایج آن اشاره می‌شود.

بارگیری بیش از حد:

بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی با لباس ها، به طوری که بیش از ظرفیت توصیه شده ماشین لباسشویی باشد، می‌تواند فشار زیادی به درام وارد کند. این اضافه وزن در طول چرخه شست‌وشو می‌تواند به مرور زمان باعث تغییر شکل یا بدشکل شدن درام شود.

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش

خرابی کوپلینگ:

کوپلینگ، یکی از اجزای ماشین لباسشویی است که موتور لباسشویی را به سیستم انتقال نیرو متصل می‌کند. بنابراین، خرابی کوپلینگ موتور می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل کرده و باعث لقی دیگ ماشین لباسشویی شما شود. ذکر این نکته قابل توجه است که اگر بیش از حد مجاز دستگاه خود در آن لباس بریزید، قطعه کوپلینک موتور نیروی لازم را از موتور منتقل نمی‌کند و در نتیجه ماشین لباسشویی شما به درستی کار نمی‌کند.

 

بارهای نامتعادل:

توزیع ناهموار لباس ها در داخل درام می‌‌تواند باعث عدم تعادل در طول چرخه چرخش دیگ شود. اگر بار به درستی در درام متعادل نشود، می‌تواند منجر به لرزش بیش از حد ماشین شده و به طور بالقوه باعث تغییر شکل دیگ شود.

 

ضربه فیزیکی:

ضربه تصادفی با ماشین لباسشویی، به ویژه در حین حمل و نقل یا نصب، می‌تواند منجر به تغییر شکل درام شود. افتادن دستگاه یا اعمال نیروی بیش از حد به آن نیز می‌تواند باعث خم شدن، فرورفتگی یا بدشکل شدن درام ماشین لباسشویی شود.

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش

خرابی یا پارگی تسمه:

شاید یکی از اصلی ترین دلایل تاب برداشتن دیگ لباسشویی، خرابی و پارگی تسمه دستگاه شما باشد. زیرا وظیفه تسمه لباسشویی است که دیگ ماشین لباسشویی را به درستی بچرخاند. بنابراین اگر تسمه پاره، دچار ساییدگی یا پوسیده شود ممکن است برعملکرد دستگاه شما تاثیر گذاشته و چرخش دیگ را دچار مشکل کند.

علت باز نشدن درب جاقرصی ظرفشویی بوش

عیوب ساخت:

در برخی موارد، عیوب ساخت می‌تواند به تغییر شکل دیگ ماشین لباسشویی کمک کند. کیفیت مواد ضعیف یا مونتاژ نامناسب می‌تواند دیگ را حتی در شرایط استفاده معمولی در برابر تغییر شکل مستعدتر کند.

 

خوردگی یا زنگ زدگی:

اگر دیگ ماشین لباسشویی در معرض رطوبت بیش از حد یا مواد خورنده قرار گیرد، می‌تواند دچار تغییر رنگ و خوردگی شود. زنگ زدگی، یکپارچگی ساختاری درام را ضعیف می‌کند و می‌تواند باعث تغییر شکل یا سوراخ شدن آن شود.

شایان ذکر است که دلایل خاص تغییر شکل درام بسته به نوع و مدل ماشین لباسشویی ممکن است متفاوت باشد. همچنین دلایلی چون خرابی بلبرینگ و تسمه دستگاه به صورت مستقیم سبب تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی نمی‌شود. در واقع خرابی بلبرینگ و تسمه ماشین لباسشویی می‌تواند به طور غیر مستقیم به خم شدن یا تغییر شکل درام ماشین لباسشویی کمک کند. هنگامی که یاتاقان‌ها یا تسمه فرسوده شوند یا آسیب ببینند، می‌تواند منجر به لرزش بیش از حد و عدم تعادل در حین کار ماشین لباسشویی شود. این ارتعاشات و عدم تعادل می‌تواند باعث حرکت نامنظم درام یا ناهماهنگی آن شود که منجر به فشار ناهموار بر ساختار درام می‌شود. با گذشت زمان، این تنش ناهموار می‌تواند به طور بالقوه باعث خم شدن یا تغییر شکل درام شود. بنابراین، در حالی که خرابی یاتاقان‌ها و تسمه ممکن است مستقیماً باعث خم شدن درام نشود، می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که احتمال تغییر شکل درام را افزایش دهد.

خوردگی یا زنگ زدگی

آسیب دیدن بلبرینگ ها:

در لباسشویی هایی که درب آن ها از جلو باز می‌شوند، بلبرینگ ها وظیفه متصل کردن دیگ را به موتور دستگاه دارند. اگر این قطعه دچار آسیب، پوسیدگی، ساییدگی شود یا حتی بیش از حد داغ شود، باعث تاب برداشتن و بد چرخیدن دیگ دستگاه می‌شود.

مشکل در روتور و استاتور:

زمانی که احساس کردید دیگ دستگاه شما بد می‌چرخد یا لق می‌زند حتما سریعا برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی خود اقدام کنید. یکی از عوامل ایجاد این لقی می‌تواند مشکل در روتور و استاتور دستگاه باشد. این دو قطعه از اجزای اصلی هر موتور الکتریکی هستند. برای به حرکت درآمدن موتور، این دو قطعه باهم درگیر شده و با ایجاد یک میدان مغانطیسی، موتور رو به چرخش در می‌آورند. به همین جهت اگر روتو و استاتور دستگاه شما دچار مشکل باشند، موتور دستگاه به خوبی کار نمی‌کند و دیگ آن نیز به درستی نمی‌چرخد.

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش

خرابی موتور:

زمانی که با مشکل تاب برداشتن دیگ مواجه شدید، بهتر است در ابتدا عوامل دیگر را جستجو کنید و در صدد رفع آن‌ها برآیید. زیرا بسیار کم پیش می‌آید که مشکل از موتور دستگاه شما باشد. اگر تمامی جوانب را بررسی کرده‌اید، ممکن است در نهایت مشکل از خرابی یا سوختگی موتور لباسشویی شما باشد. خرابی موتور ماشین لباسشویی هم دو حالت دارد. در حالت اول، زمانی که دستگاه را به برق وصل می‌کنید، موتور دستگاه روشن می‌شود اما صداهای عجیب و غریبی ایجاد می‌کند. در حالت دوم، زمانی که دستگاه را برق متصل می‌کنید، دستگاه شما روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند.

 

راه های تشخیص تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

شناسایی دیگ ماشین لباسشویی تاب دار با مشاهده علائمی خاص، قابل تشخیص است. یکی از شاخص های کلیدی، صدای زیاد یا ارتعاشات غیر عادی در طول چرخه شست‌وشو است که ممکن است در طول چرخش دیگ بارزتر باشد. یکی دیگر از نشانه های قابل مشاهده، حرکت نامنظم لباس ها در داخل درام است که نشان می‌دهد دیگ به خوبی نمی‌چرخد. توجه به این نکته مهم است که این علائم مکن است نشان دهنده مشکلات دیگری نیز باشد، بنابراین اگر مشکوک به تاب برداشتن درام هستید، توصیه می‌شود برای ارزیابی کامل و تعمیرات مناسب با یک تکنسین حرفه ای مشورت کنید.

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بوش

چگونه دیگ تاب برداشته ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم؟

چگونه دیگ تاب برداشته ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم؟

برای تعمیر درام آسیب دیده بهتر است از یک متخصص با تجربه کمک بخواهید زیرا، تعمیر دیگ تاب برداشته ماشین لباسشویی امر ساده‌ای نیست،‌ با این حال بهتر است به صورت کلی با چگونگی تعمیر دیگ درام تاب برداشته آشنا شوید.

  1. ارزیابی آسیب: ترک، فرورفتگی یا تاب برداشتن دیگ را ارزیابی کرده و براساس میزان آسیب، بررسی کنید که آیا دیگ قابل تعمیر است یا نیاز به تعویض دارد.
  2. جدا کردن اجزای ماشین لباسشویی: ماشین لباسشویی را از منبع برق و منبع آب جدا کنید. سپس پانل‌ها یا اجزای لازم برای دسترسی به درام، مانند؛ پانل پشتی، پوشش بالایی یا در جلو را بردارید.
  3. بیشتر بخوانید:علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش
  4. گزینه‌های تعمیر: بسته به نوع و شدت آسیب، ممکن است گزینه‌های تعمیر متفاوتی وجود داشته باشد. ترک‌ها یا فرورفتگی‌های کوچک ممکن است با استفاده از اپوکسی یا درزگیرهای تخصصی که برای کاربردهای با دمای بالا طراحی شده اند قابل تعمیر باشند. برای آسیب‌های شدیدتر، مانند تاب برداشتن یا ترک‌های عمیق، اغلب توصیه می‌شود که درام را به طور کامل تعویض کنید.
  5. تعویض: اگر درام جایگزینی لازم است، با سازنده یا یک تکنسین حرفه‌ای تماس بگیرید تا قطعه جایگزین و مناسب را تهیه کنید.
  6. مونتاژ مجدد و تست: پس از اتمام تعمیر یا تعویض، ماشین لباسشویی را به ترتیب معکوس جداسازی، مونتاژ کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اتصالات، تسمه‌ها و بست‌ها به درستی محکم شده‌اند. منبع برق و منبع آب را دوباره وصل کنید. یک چرخه تست را بدون هیچ لباسی اجرا کنید تا مطمئن شوید که درام تعمیر شده و به درستی کار می‌کند و هیچ گونه صدای غیر معمول، لرزش یا نشتی ندارد.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.