علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

معمولاً قفل درب لباسشویی در حالت عادی پس از یک تا دو دقیقه باز می شود و شما می توانید درب ماشین لباسشویی را به آسانی باز نمایید. اما گاهی اوقات به دلایل گوناگونی با وجود اینکه کار ماشین لباسشویی به اتمام رسیده است، درب آن باز نمی‌گردد. در شرایطی که این اتفاق برایتان افتاده است، جای هیچ گونه نگرانی نیست. توجه داشته باشید در شرایطی که مشکل ماشین لباسشویی شما، تخصصی می باشد، خودتان اقدام به برطرف نمودن مشکل  نکنید تا از بروز آسیب‌های بیشتر در دستگاه جلوگیری گردد و در نهایت از متحمل شدن هزینه بیشتری جلوگیری می نمایید.

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

 • تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما کار شستشوی لباس‌ها را به اتمام رسانده اما هنوز هم در مخزن آن همچنان آب مشاهده می کنید، به احتمال بسیار زیاد علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی، ناتمام ماندن مرحله آخر شستشو می باشد.

بیشتر بخوانید:مدت زمان مناسب شستشو در لباسشویی

برای رفع این مشکل یک بار دیگر ماشین لباسشویی را برای شستشو و یا آبکشی تنظیم نمایید، اگر مشکلی در مسیر تخلیه دستگاه وجود نداشته باشد، در چنین شرایطی این بار آب آن تخلیه می گردد و شما می توانید در آن را باز نمایید. اما در شرایطی که برای بار دوم نیز درب ماشین لباسشویی باز نمیشود، دلیل آن انسداد در مسیر تخلیه می باشد. به منظور رفع این مشکل در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی باید مسیر تخلیه یا فیلترها شسته شوند. توجه داشته باشید که انجام این کار به دلیل درآوردن فیلترها، شستشوی آن و سپس دوباره قرار دادن آنها، از حساسیت زیادی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که به منظور انجام این کار از تکنسین ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

 • خرابی و پوسیدگی لولای درب ماشین لباسشویی

در تمام ماشین های لباسشویی، قسمت درب، از لولا و زبان تشکیل شده است که وظیفه آن قفل کردن درب دستگاه می باشد. لولا معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود و باعث چرخش راحت درب می‌گردد. به همین جهت خرابی و پوسیدگی در لولا می تواند دلیلی بر قفل شدن درب ماشین لباسشویی باشد.

شما می‌توانید این بخش را بررسی کنید و از سلامت زبانه اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که تمامی پیچ ها سفت بسته شده باشند. شما می توانید این کار را به یک تکنسین ماشین لباسشویی واگذار کنید.

در شرایطی که درب لباسشویی قسمت بالا باشد و باز نشود، معمولاً به دلیل معیوب شدن لولا ها این اتفاق رخ می دهد. بیشتر ماشین لباسشویی های استاندارد درب از بالا، دولولا در قسمت پشت درب دارند. این لولا ها با گذشت زمان فرسوده می شوند و آسیب می بینند، بخصوص در شرایطی که جنس آنها به جای فلز از پلاستیک باشد. اگر شانس با شما یار باشد می‌توانید تنها پینهای لولا را جایگزین نمایید و درب را به حالت عادی آن بازگردانید. با این شرایط اگر لولا آسیب جدی دیده باشد شما مجبور خواهید شد برای تعمیر یا تعویض آن از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 • خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

تمام ماشین های لباسشویی به قفل یا میکروسوئیچ مجهز هستند که وظیفه آن در حین کار کردن دستگاه این است که درب را به طور کامل بسته نگه دارد و اجازه باز شدن آن را ندهد. همچنین اگر این قفل به طور کامل بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد و شروع به کار نخواهد کرد. در بعضی از مدلهای ماشین لباسشویی، در صورتی که قفل خراب شود، یک کد خطا یا ارور نمایش داده خواهد شد.

در شرایطی که بعد از استفاده از ماشین لباسشویی قفل درب آن باز نمی شد و لباس‌ها داخل آن مانده بود، شما می توانید برای غیرفعال کردن آن از ضامن دستی استفاده نمایید. این ضامن یا در قسمت زیر قفل است و یا در بخش مواد شوینده قرار دارد، آن را پیدا کنید و درب را باز نمایید. بعد از آن باید اقدام به تعویض قفل کنید.

 • مشکل سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

اگر سوئیچ فشار معیوب باشد و یا سیستم فشار دچار انسداد شده باشد، حتی در شرایطی که آب به درستی از پمپ خارج شده باشد، درب لباسشویی گیر خواهد کرد. چرا که می‌تواند هوایی که قفل درب را کنترل می نماید را به دام بیاندازد. در بعضی از ماشین‌های لباسشویی اگر سوئیچ فشار ریست نگردد، قفل درب را بسته نگه خواهد داشت.

در چنین شرایطی لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید قفل‌درب خنک شود و پس از چند دقیقه باز خواهد شد. شما می‌توانید با سرویس ماشین لباسشویی خود به صورت سالانه ، از آسیب‌ها و مشکلات جدی پیشگیری نمایید.

 • قفل حرارتی ماشین لباسشویی

معمولاً قفل حرارتی باید حدود دو دقیقه پس از پایان چرخش، درب ماشین لباسشویی را رها نماید. وظیفه اصلی قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در ماشین لباسشویی می باشد. بنابراین حتی هنگامی که ماشین لباسشویی خاموش است، درب بلافاصله باز نخواهد شد.

در چنین شرایطی ماشین‌لباسشویی را به مدت حداقل ۵ دقیقه خاموش نمایید تا قفل آن خنک و درنهایت آزاد شود، سپس می‌توانید درب را باز نمایید. گاهی اوقات قفل حرارتی گیر خواهد کرد. در چنین شرایطی ضربه محکم به ناحیه زبانه امکان دارد باعث آزاد شدن قفل گردد.

 • شکستگی یا خرابی دستگیره ماشین لباسشویی

اگر دستگیره درب ماشین لباسشویی شل شده باشد، احتمالاً شکستگی در آن وجود دارد.

خرابی دستگیره از جمله مواردی می باشد که امکان دارد برای هر مدل ماشین لباسشویی رخ دهد، اما نوع آسیب دیدگی می تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود که تعمیر این کار به یک فرد متخصص در این زمینه سپرده شود.

 • فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

از جمله مواردی که می‌تواند باعث باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد، فعال شدن قفل کودک می باشد. غیر فعال کردن قفل کودک در هر رنگ متفاوت می باشد و برای این کار باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه شود یا با سرچ کردن مدل و نام آن می توانید نسبت به غیر فعال نمودن این گزینه اقدام نمایید.

به طور مثال اگر درب ماشین لباسشویی ال جی باز نمی شود و علت قفل شدن آن این می باشد که قفل کودک فعال شده است، در قسمت صفحه نمایش کد ارورcl را مشاهده خواهید نمود. همچنین اگر دلیل قفل شدن لباسشویی سامسونگ نیز فعال شدن قفل کودک باشد, شما  علامتی قرمز رنگ  چهره‌ای کودک می بینید که باید آن را غیرفعال نمایید تا بتوانید درب ماشین لباسشویی سامسونگ را باز کنید.

 • گرم شدن خیلی زیاد

گاهی اوقات امکان دارد گرمای بیش از حد باعث شود تا مدار های موجود در ماشین لباسشویی از کار بیفتند. امکان دارد دستگاه شما به صورت غیر عادی کارنامه آید اما فقط درب آن باز نشود، اگر مدت زیادی است که از ماشین لباسشویی خود استفاده کرده اید بروز چنین اتفاقی دور از ذهن نیست. یکی از نشانه هایی که باید مواظب آن باشید درب ماشین لباسشویی شما میباشد. اگر شما با لمس درد متوجه شدید که درب بیش از حد گرم است بهتر است که قبل از استفاده مجدد از دستگاه اندکی صبر کنید.

خوشبختانه گرمای بیش از حد معمولاً مشکلی است که اگر برای خنک شدن مدت زمانی به دستگاه اختصاص دهید خود را اصلاح خواهد کرد. همچنین باید سعی کنید که از گرم شدن مداوم لباسشویی خودداری نمایید چرا که این امر می تواند باعث آسیب جدی و حتی سوختن مدارهای موجود در دستگاه گردد.

 • حجم زیاد لباس و بیرون آمدن لباس از درام

پر کردن بیش از اندازه ماشین لباسشویی و بیرون آمدن لباس از درآمد می تواند مانعی بر سر خوب بسته شدن درب و در نتیجه بیرون آمدن آب باشد.

از قرار دادن بیش از حد لباس داخل ماشین لباسشویی خودداری نمایید همچنین پیش از فعال کردن چرخه شستشو حتماً به میزان لباس و گیر کردن آن دقت نمایید.

 • گیر کردن لباس های کوتاه بین محفظه و درب

باز نشدن درب ماشین لباسشویی می‌تواند ناشی از گیر کردن لباسها بین درب و محفظه باشد. برای جلوگیری از این اتفاق مواظب گیر کردن لباس بین درب و محفظه باشید.

دلایل قفل نشدن درب ماشین لباسشویی

 • معیوب شدن زبانه قفل
 • حجم زیاد لباس
 • شکستگی دستگیره درب
 • چشمک زدن صفحه نمایش
 • خرابی قفل درب
 • خرابی و فرسودگی لاستیک دور درب
 • معیوب شدن زبانه قفل
 • آسیب فیزیکی به درب
 • خرابی دکمه باز و بسته کردن ماشین لباسشویی

با توجه به تمامی مواردی که به آنها اشاره شد دقت کنید که پس از پایان شستشو و بعد از شنیدن صدای بوق چند لحظه صبر نمایید و سپس برای باز کردن درب ماشین لباسشویی اقدام کنید. از فشار و اعمال زور برای باز کردن درب استفاده نکنید چرا که احتمال شکستگی قطعات وجود دارد. توجه داشته باشید که ماشین‌لباسشویی از لوازم خانگی حساس میباشد که هر گونه اشتباهی می تواند خرابی بیشتری را به بار بیاورد. بنابراین در صورت بروز چنین مشکلاتی حتماً به یک متخصص مراجعه کنید و یا حداقل مشکل خود را با یک تکنسین مطرح کنید. از هر گونه عمل خودسرانه برای رفع مشکل در این دستگاه خودداری نمایید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.