علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی به همراه روش های برطرف کردن آن

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بشر در گذشته برای شستن لباس ها از دست استفاده می کرد به اینگونه که لباس ها را با تکه سنگ های بزرگ می کوبیدند تا کثیفی از آن ها خارج شود و این کار باعث رنج و زحمت بسیاری بود تا اینکه ماشین های لباسشویی اختراع شدند. در ادامه به این موضوع که علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی چیست و ارائه نکاتی برای حل مشکل  مطالبی را ارائه می دهیم.

ماشین های لباسشویی در انواع و اقسام مختلف توسط شرکت های داخلی و خارجی در برندهای مختلف تولید می شوند. درب  ماشین های لباسشویی؛ یکی از قطعاتی است که در نحوه عملکرد ماشین بسیار موثر است.

در ساخت ماشین های لباسشویی از تکنولوژی پیشرفته ای استفاده شده است اما با این وجود همانند لوازم دیگر  منزل  ممکن است دچار خرابی و مشکلاتی شوند. باز نشدن درب  ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

بروز این مشکل که بعد از شستن لباس ها توسط ماشین لباسشویی به لباس هایتان دسترسی نداشته باشید یک موضوع آزار دهنده می باشد؛ عملکرد ماشین لباسشویی به این نحو است که  بعد از ریختن لباس به درون لگن درب ماشین لباسشویی به صورت خودکار قفل می شود تا از ریختن لباس ها به بیرون خودداری گردد.

این موضوع که برای ایمنی دستگاه پیش بینی شده است گاهی نتیجه برعکس می دهد و لباس ها درون ماشین حبس می شود.

بروز این مشکل می تواند علت های مختلفی داشته باشد. مواردی از قبیل خراب شدن میکروسوئیچ، خراب شدن لولای درب، عدم تخلیه آب ماشین، خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی و…از جمله خرابی هایی است که ممکن است باعث بروز این مشکل گردد. در ادامه  به شرح هریک می پردازیم.

بیشتر بخوانید:آموزش رفع کدهای خطا یا ارور ماشین لباسشویی سامسونگ

 • خراب شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی: میکروسوئیچ یکی از قطعات ایمنی می باشد که از باز شدن واشر هنگام چرخیدن دیگ جلوگیری می کند و در نتیجه از باز شدن درب خودداری می نماید.
  خراب شدن میکروسوئیچ یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است درب ماشین را دچار مشکل کند.
  نحوه عملکرد میکروسوئیچ به این صورت است که زمانی که دیگ شروع به چرخیدن می کند و یا زمانی که آب درون ماشین ریخته می شود این قطعه کار خود را آغاز می کند و درب ماشین قفل خودکار می شود  و تا اتمام کار ماشین لباسشویی امکان باز کردن آن وجود ندارد.
  برای اینکه متوجه شوید میکروسوئیچ خراب شده است می توانید از یک پیچ گوشتی استفاده نمایید به این صورت که پیچ گوشتی را در قسمت  محرک میکروسوئیچ قرار دهید؛ اگر درب بسته شد ولی ماشین لباسشویی عملیات شستن را آغاز نکرد به این معنا می باشد که میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی دچار مشکل شده است و باید نسبت به تعمیر آن و در صورت لزوم تعویض این قطعه  اقدام نمایید.
  بعضی از ماشین های لباسشویی به گونه ای طراحی شده اند که در صورت اشکال در میکروسوئیچ کد خطایی را در صفحه نمایشگر خود نشان می دهند.
  لازم به ذکر است در صورت خراب شدن میکروسوئیچ برای تعمیر آن در صورتی که فاقد تخصص هستید از  تعمیر کردن آن خودداری نمایید و کار را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید.
 • خراب شدن لولای درب ماشین لباسشویی: لولای درب ماشین لباسشویی معمولا از جنس پلاستیک یا فلز می باشد.
  این قطعه وظیفه متصل کردن درب به ماشین را برعهده دارد که همانند یک اهرم عمل می کند. لولا به باز و بسته کردن درب کمک می کند.
  بر اثر استفاده مکرر از ماشین و همچنین مرور زمان و یا فشار دادن زیاد درب  ممکن است لولا دچار پوسیدگی شود که نتیجه این امر می تواند بسته ماندن درب ماشین لباسشویی برای مدت طولانی باشد.
  اگر باز نشدن درب ماشین به علت خرابی لولا باشد؛ لولا باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورتی که به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد به صورت صحیح و اصولی در جای مناسب جای گذاری شود و در صورت پوسیده شدن لولا توسط فرد متخصص تعویض گردد.
  از هر گونه اقدام خودسرانه برای تعویض یا تعمیر لولا خودداری نمایید زیرا ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به ماشین وارد آورد.
  گاهی ممکن است لولا سالم باشد اما زبانه در لباسشویی دچار مشکل شده باشد، درون قفل ماشین زبانه ای موجود است که به قفل کردن درب ماشین کمک می کند در صورتی که زبانه درون قفل گیر کرده باشد درب ماشین لباسشویی باز نمی شود در صورت بروز این مشکل نیز باید از فشار آوردن خودداری نمایید زیرا اگر زبانه شکسته شود تعمیر کردن آن بسیار دشوار می باشد.
 • عدم تخلیه کامل ماشین : یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث باز نشدن درب ماشین بشود عدم تخلیه کامل ماشین می باشد.
  همانطور که ذکر شد قفل شدن درب ماشین بعد از روشن شدن ماشین، جهت ایمنی ماشین می باشد و تا زمانی که آب ماشین به طور کامل تخلیه نشده باشد امکان باز کردن درب وجود ندارد. از اینکه دکمه های شستن و آبکشی کامل را به درستی زده اید مطمئن شوید.
  ممکن است لوله هایی که آب را به درون فاضلاب هدایت می کند دچار انسداد و گرفتگی شده باشد، بنابراین مطمئن شوید مشکلی در لوله ها نمی باشد و مسیر تخلیه را بررسی نمایید. لازم به ذکر است فیلتر های ماشین را هر به چند وقت تمیز نمایید.

پمپ تخلیه ماشین یکی از مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی می باشد، که آب کثیف ماشین لباسشویی را تخلیه می کند، در صورت خراب شدن پمپ تخلیه فقط امکان تعویض وجود دارد برای تعویض پمپ تخلیه باید مطمئن شوید که مشکل ناشی پمپ تخلیه می باشد، اگر صدای تخلیه ماشین را نمی شنوید یا آب به طور کامل تخلیه نمی شود، احتمال اینکه پمپ تخلیه دچار مشکل شده باشد بسیار بالا است.

خراب شدن شیر الکتریکی باعث جمع شدن آب درون ماشین می باشد، اگر برد فرمان ماشین لباسشویی فرمان تخلیه را صادر نکند، یا پروانه پمپ تخلیه شکسته شده باشد عملیات تخلیه به درستی انجام نمی شود و در نتیجه ممکن است درب ماشین لباسشویی باز نشود.

 • خرابی برد الکترونیکی: برد الکترونیکی یکی از قطعات مهم و اساسی در ماشین های لباسشویی می باشد که مانند مغز دستگاه عمل کرده و فرمان های لازم را به دیگر قطعات دستگاه می دهد.
  ممکن است در اثر خرابی برد، امکان باز شدن درب ماشین لباسشویی وجود نداشته و نیاز به تعمیر و یا تعویض برد باشد. این نکته قابل ذکر است که تعمیر برد امری بسیار تخصصی بوده و نیاز به تعمیر توسط تعمیرکار دارد.
  برای بررسی برد الکترونیکی نیاز است تا در ابتدا بدنه لباسشویی را باز کرده و به جدا کردن برد از آن بپردازید. سپس از درست بودن اتصالات قطعات الکترونیکی قرار گرفته بر روی برد اطمینان حاصل نمایید.
  باید توجه نمایید که پایه سوکت ها کاملا تمیز بوده و همچنین سطح برد کاملا عاری از هر گونه آلودگی باشد. با بررسی قطعات الکترونیکی باید از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کرده و قطعاتی که نیم سوز شده و یا به طور کامل سوخته اند تعویض گردند.

موارد فوق الذکر از جمله موارد رایجی بود که به علت خرابی در یکی از قطعات ممکن است درب ماشین لباسشویی باز نگردد. موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث شود درب ماشین باز نشود که با رعایت نکاتی ساده می توان از باز نشدن درب ماشین خودداری کرد.

پر کردن بیش از اندازه ماشین لباسشویی خطرات زیادی برای ماشین دارد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که حجم لباس های درون دیگ با توجه به ظرفیت ماشین تناسب داشته باشد زیرا ممکن است علاوه بر اینکه درب ماشین قفل شود، خسارت های دیگری را به ماشین وارد آورد.

گاهی ممکن است لباسی وسط درب گیر کرده باشد همچنین چک کردن کلید قفل می تواند به شما کمک کند.

بررسی سیم پیچ یا موتور واکس ممکن است یکی از علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد. قبل از تمام شدن فرایند شستن و آبکشی به صورت کامل از باز کردن درب ماشین لباسشویی خودداری نمایید زیرا به درب شوک وارد می شود و ممکن است درب ماشین باز نگردد و خسارت های دیگری به قفل و میکروسوئیچ ماشین وارد آورد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.