علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟ اتومات نکردن کولرگازی یا یکسره کار کردن آن یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است هنگام استفاده از این وسیله با آن مواجه شوید. مشکل زمانی جدی تر می شود که بدانیم این مشکل می تواند به قیمت کل دستگاه تمام شده و خسارت سنگینی را به همراه داشته باشد.

پیش از بررسی علت اتومات نکردن کولر گازی، بد نیست با این مفهوم بیشتر آشنا شویم: یکسره کار کردن کولر گازی همان اتومات نکردن کولر گازی است و یکی از مشکلات متداول این دستگاه محسوب می‌شود. کولر گازی، برخلاف کولر آبی، یکسره کار نمی‌کند و برای خنک کردن محیط نیازی ندارد که تمام زمانی که به آن احتیاج داریم را کار کند و هوای خنک تولید کند.

کولر گازی دمای محیط را به دمای مد نظر شما رسانده و تا زمانی که دمای محیط به همان اندازه باقی مانده است، متوقف می‌ماند و فقط زمانی شروع به کار خواهد کرد که دما تغییر کرده باشد و یا به هر دلیلی نتواند تشخیص دهد که دما به همان اندازه‌ی مد نظر رسیده است.

بیشتر بخوانید:تعمیر کولر گازی در تهران

علت اتومات نکردن کولر گاری

اگر کولر گازی یکسره کار می کند و به اصطلاح با مشکل اتومات نکردن مواجه هستید ممکن است علت یکی از موارد زیر باشد:

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

۱. خرابی برد کنترل اصلی

برد کنترل اصلی تامین کننده ی ولتاژ تمامی قطعات کولر گازی است و زمانی که دچار خرابی شود ممکن است باعث شود که کمپرسور کولر گازی مدام کند. اگر سایر قطعات آسیب ندیده باشند. می توان با تعویض برد این مشکل را برطرف کرد.

 

۲. خرابی ترمیستور کولر گازی

ترمیستور وظیفه ی اندازه گیری دمای اتاق را برعهده دارد تا فرمان روشن بودن یا خاموش شدن را به کولر گازی بدهد. زمانی که این قطعه خراب می شود. گزارش دمای هوای اتاق به دستگاه داده نشده و با مشکل اتومات نکردن کولر گازی مواجه خواهید شد.

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

۳. کثیف شدن کویل های کندانسور

کویل‌های کندانسور گرمای مبرد وارد شده را جذب کرده و به خاموش شدن کولر گازی کمک می‌کنند. اگر کویل‌های کندانسور کثیف شده باشند، نمی‌توانند گرما را به درستی جذب کنند و کولر مدام برای سرد کردن بیشتر، کار خواهد کرد.

برای برطرف کردن این مشکل، می‌توانید کویل‌ها را تمیز کنید و جهت پیشگیری از این مورد، کویل‌ها را همیشه تمیز نگه دارید.

3. کثیف شدن کویل های کندانسور

۴. خراب شدن ترموستات کولر گازی

دیگر علت اتومات نکردن کولر گازی، خراب شدن ترموستات دستگاه است، چراکه ترموستات همواره در حال چک کردن دمای هوا بوده و دستور کار کردن یا توقف کار را به کولر گازی صادر می‌کند.

خراب شدن ترموستات مساوی با یکسره کار کردن کولر گازی است و البته، می‌تواند مشکلات دیگری را نیز برای دستگاه ایجاد کند.

 

۵. اتصال کوتاه ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما نیز می‌تواند علت یکسره کار کردن کولر گازی باشد و زمانی که ترموستات اتصال کوتاه شده باشد، ولتاژ به صورت دائمی به کمپرسور ارسال می‌شود و کولر گازی یکسره کار می‌کند.

به وسیله مولتی متر می‌توان این مشکل را بررسی کرد و اگر ترموستات تماما رسانندگی داشت، باید فورا جهت تعویض آن اقدام کنید.

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

۶.خرابی برد کنترل دما

برد کنترل دما یکی دیگر از قطعاتی است که در صورت اتومات نکردن کولر گازی باید به سراغ آن رفت. مراقب باشید که پیش از تعویض این قطعه سایر بخش ها و قطعات کولر را نیز بررسی کنید. چرا که ممکن است به سایر بخش ها نیز آسیب رسانده باشد.

6.خرابی برد کنترل دما

۷. خراب شدن برد رله کولر گازی

و نهایتا می‌رسیم به آخرین علت اتومات نکردن کولر گازی که خراب شدن رله کولر گازی است. وظیفه رله، تامین ولتاژ بیشتر بخش‌های کولر گازی است و زمانی که عملکردش به هر دلیلی دچار اختلال شود، ولتاژ به صورت دائمی به کمپرسور ارسال شده و موجب اتومات نکردن کولر گازی می‌شود.

پیش از تعویض این قطعه باید از سلامت سایر قطعات دستگاه مطمئن شوید.

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

سخن پایانی

کولر گازی دفتر کار یا منزل مسکونی یا مغازه خودتان را هر از چند گاهی زیر نظر داشته باشید و چنان چه متوجه اتومات نکردن کولر گازی شدید حتما مراتب را با سرویس کار نمایندگی تعمیرات کولر گازی در میان بگذارید تا مشکل دستگاه گسترش پیدا نکند و خسارت های مالی بیشتری را به شما تحمیل نسازد.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.