علتی که باعث سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی بوش می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت پاره شدن لباس در لباسشویی دلیل سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟ چرا لباسشویی را پاره میکند؟ اگر به دنبال جواب کارشناسی برای این سوالات هستید تا انتهای این مقاله با هوم کارا همراه باشید تا با نحوه رفع مشکل به صورت کامل آشنا شوید و از پاره شدن نخ کش شدن یا سوراخ شدن لباس در لباسشویی جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

علت پاره یا سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی

در بین عموم این عقیده رواج دارد که شستشوی لباس با ماشین لباسشویی آسیب کمتری نسبت به شستشو با دست به لباس می زند. با این وجود گاهی پس از شستشو متوجه سوراخ، نخ کش یا پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می شوید. علت چیست؟ شما باید هر احتمالی را که موجب پارگی لباستان می شود بررسی کنید و با برطرف کردن آن مانع پارگی لباس های بیشتری شوید. باید به این نکته توجه کنید که در برخی موارد پارگی لباس ها در ماشین لباسشویی علت های مختلفی دارد.

علتی که باعث سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی بوش می شود

علت های پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی به شرح زیر می باشد:

 1. تنظیم دور تند نامناسب
 2. همراه بودن اجسام تیز در میان لباس ها
 3. استفاده از مایع سفید کننده
 4. خراب شدن یقه شور
 5. پارگی آبکش دیگ لباسشویی
 6. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 7. تنظیم نامناسب برنامه شستشو
 8. عدم کارکرد درست خشک کن
 9. لبه های تیز لباسشویی

علت پاره یا سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی

تنظیم دور تند در پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی تاثیر دارد

هنگامی که ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس از دور تند استفاده کند احتمال آسیب دیدن و سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب احتمالی لباس باید:

 • هر لباس را متناسب با جنس و نوع آن بر مبنای برنامه‌ی اختصاص یافته به آن به صورت جداگانه شستشو داد.
 • برای مثال اگر لباس‌های ابریشمی با لباس‌های پشمی شستشو شود احتمال پاره شدن لباس‌های ابریشمی بسیار بالا است.
 • در کنار جدا سازی لباس‌ها از لحاظ جنسیت، سرعت شستشو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • برای مثال لباس‌های ابریشمی باید با دور پایین و لباس‌های پشمی و ضخیم با حداکثر سرعت و دور بالا شستشو شود در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن لباس‌های ابریشمی و از فرم افتادن لباس‌های ضخیم می‌شود.

علتی که باعث سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی بوش می شود

تاثیر وجود اجسام تیز میان لباس ها در پارگی یا سوراخ شدن لباس ها در لباسشویی

در برخی موارد اجسام تیز مانند لبه ی زیپ ها، برخی دکمه های لبه دار، فنر لباس های زیر زنانه، جا ماندن وسیله تیز در جیب لباس ها و… هنگام شستشو به الیاف سایر لباس ها گیر کرده و موجب نخ کش و پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می شود. در برخی موارد گیره اتصال پرده به میله هنگام شستشوی پرده باعث پارگی پرده شده است. برای اینکه با چنین مواردی کمتر مواجه شوید و لباس های شما حین عمل شستشو آسیب کمتری ببینند:

 •  حتما جیب‌ها را بررسی کنید. زیپ لباس‌ها را ببندید.
 • لباس‌های زیر فنر دار را با دست بشورید و در صورت امکان لباس را پشت و رو کنید تا الیاف رویی لباس آسیب کمتری ببیند.

 

تاثیر استفاده از مایع نرم کننده در پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی

هرگز مایع لباسشویی را قبل از رقیق کردن با آب داخل ماشین لباسشویی نربزید. برخورد مستقیم سفید کننده غلیظ با الیاف لباس باعث تغییر رنگ و ایجاد پوسیدگی در تاروپود و پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی می شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی سفید کننده لباس را هنگام عمل شستشو داخل محفظه مربوط به سفید بریزید تا با آب رقیق شده و آسیب کمتری به الیاف لباس وارد کند.

توجه:

 • مایع سفید کننده را رقیق نمیکنند.
 • ولی مایع نرم کننده نیاز به رقیق شدن دارد.
 • چون جنس مایع خیلی غلیظ است، باید رقیق شود تا راحت‌تر از محفظه مخصوص تخلیه شود.
 • عموما وایتکس فقط برای البسه سفید بکار میرود مانند رو تختی و زیر پرده و … برای همین نیاز به رقیق کردن نیست.

تاثیر استفاده از مایع نرم کننده در پاره شدن لباس ها در ماشین لباسشویی

تاثیر پر کردن بیش از ظرفیت در سوراخ شدن لباس در لباسشویی

پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی علاوه بر اینکه مانع تمیز شدن لباس‌ها و گره خوردن آن‌ها می‌شود، ممکن است بر اثر فشار و اصطکاک تار و پود لباس‌ها بر روی یکدیگر، گیر کردن زیپ و دکمه‌ها به الیاف لباس‌ها و یا گیر کردن لباس‌ها بین لبه‌ی مخزن شستشو و واشر درب ماشین لباسشویی موجب پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی شود. به همین منظور همیشه ماشین لباسشویی را کمی کمتر از ظرفیت نهایی پر کنید به نحوی که به اندازه قرار گرفتن یک دست بر روی لباس‌ها جا داشته باشد.

تاثیر کم بودن میزان لباس هنگام شستشو در سوراخ شدن لباس در لباسشویی

برخی تصور می کنند اگر ماشین لبساشویی با حجم کم لباس کار کند فشار کمتری به دستگاه وارد می شود. این تصور کاملا اشتباه است. حجم کم لباس علاوه بر اینکه هنگام شستشو به کمک فنر ماشین لباسشویی فشار می آورد تاروپود لباس ها را بر اثر چرخش بیش از حد نابود و موجب سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی می شود. بنابراین باید حد تعادل را در میزان لباس های ماشین لباسشویی رعایت کرد.

تاثیر درست کار نکردن شک کن در پارگی لباس در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی عموما با تندتر چرخیدن سعی در خشک کردن لباس ها دارد. چنانچه ماشین لباسشویی حین خشک کردن تعادل نداشته باشد و به اصطلاح بالانس نباشد لباس ها به محفظه گیر کرده و ممکن است موجب پارخ شدن لباس در ماشین لباسشویی شود. در برخی مواقع خط هایی مانند سوختگی بر اثر اصطکاک سریع لباس با بدنه یا محفظه دیده می شود.
به همین منظور بهتر است:
 • هنگام روشن کردن ماشین لباسشویی دکمه راحت اتو شدن(easy iron) را فشار دهید تا سرعت چرخش ماشین لباسشویی حین خشک کردن کمتر شده و علاوه بر کمتر چروک شدن ، لباس‌ها آسیب کمتری ببیند.
 • بهتر است سرعت چرخش را بر روی ۶۰۰ دور تنظیم کنید تا کمتر شاهد پارگی لباس‌ها باشید.
 • برای شستشو شلوارهای جین امروزی که زیپ دار هستند حتما از توری استفاده کنید چون ممکن است موجب پارگی بیش تر و حتی بلا استفاده شدنشان شود.

تاثیر درست کار نکردن شک کن در پارگی لباس در ماشین لباسشویی

آخرین چیزی که باید بررسی شود

اگر مطمئن هستید که همه چیز را بررسی کرده اید و همه چیز خوب به نظر می رسد چند دقیقه ای را به بررسی کمک خود اختصاص دهید. لباس ها به فضای کمی نیاز دارند بنابراین اگر همه چیز را در کنار هم قرار دهید ممکن است گیر کردن لباس های دیگر رخ دهد که بعد از شستن بدتر می شود.

همچنین می تواند موجوداتی باشد که سوراخ های لباس شما را می خورند. اگر تعدادی حشره دیدید آن ها را بررسی کنید و سپس از شر آن ها خلاص شوید. علاوه بر شب پره حشراتی مانند ماهی نقره ای، جیرجیرک، سوسک و سوسک فرش همگی می توانند باعث ایجاد سوراخ در انواع مختلف پارچه شوند.

علتی که باعث سوراخ شدن لباس در ماشین لباسشویی بوش می شود

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.