24c77c1f-5ffc-44d2-81e9-07a2ce1b54a3

شستن حوله در ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

داشتن حوله هایی نرم بعد از شستن حوله در ماشین لباسشویی، شاید یکی از مشکلاتی که همه افراد به دنبال حل کردن باشند، است که حالت اولیه خود را از دست نداده و نرم و خوشرنگ باشد.

حوله یکی از مهمترین وسایل شخصی انسان است که معمولا افراد به ویژه خانوم ها نسبت به خرید آن وسواس زیادی به خرج می دهند و چون پنبه نسبت به دیگر اجناس قدرت جذب آب بیشتری دارد معمولا همه به دنبال حوله هایی 100 درصد پنبه ای، نرم و زیبا هستند که با شستن آنها در ماشین لباسشویی به همان حالت اولیه بماند و نرم و لطیف و خوشرنگ باشد.

برای این مهم باید به نکاتی مثل موارد زیر توجه کرد:

 1. خریدن حوله هایی با کیفیت و مناسب
 2. رعایت نکاتی در مورد شستن حوله در ماشین لباسشویی
 3. رعایت نکاتی در مورد خشک کردن حوله ها

حوله های با کیفیت چه ویژگی هایی دارند؟

حوله ها انواع مختلفی دارند مانند: حوله حمام ، حوله لباس ، حوله شنا ، حوله پالتویی و همچنین حوله آشپزخانه و …. ولی به طور کلی هنگامی که قصد خرید حوله ای با کیفیت دارید بهتر به این موارد دقت کنید.

 • بهتر است حوله ای که انتخاب می کنید ساده و به رنگ سفید و یا تک رنگ باشد و طرح دار نباشد.
 • هنگامی که حوله ای خریداری می کنید به اتیکتی که در داخل حوله قرار دارد نگاه کنید نوشته روی آن باید 100 درصد cotton باشد.
 • حوله خوب و باکیفیت باید آبگیر، لطیف و سبک باشد.
 • حوله ای انتخاب کنید که در مقابل نور تغیر رنگ ندهد.
 • حوله ها برای اینکه خاصیت آبگیری بیشتری داشته باشند معمولا پرز دار هستند و حوله ای با کیفیت، بعد از شستن حوله در ماشین لباسشویی نباید پرز خود را از دست بدهد و پرزدهی داشته باشد.
 • حوله ای انتخاب کنید که بعد از چند بار شستشو تغیر رنگ ندهد.
 • حوله هایی که یک سمت آنها مخمل است معمولا زیباتر به نظر می آیند و حوله هایی که هر دو سمت آنها آبگیر و بدون مخمل است قدرت جذب آب بالاتری دارند.
 • حوله هایی با کیفیت بالا در صورت مراقبت می توانند تا 10 سال نیز عمر کنند، هنگامی که حوله خریداری می کنید باید برچسب های مراقبتی آن را مطالعه کرده و رعایت کنید.
 • به این نکته نیز توجه کنید که کیفیت هر جنس و حوله ای که خریداری می کنید با قیمت آن رابطه مستقیمی دارد.

10 نکته با اهمیت در نحوه شستن حوله در ماشین لباسشویی

حوله ها از آن دست لباس هایی با جنس های مختلف و دارای رنگ و تنوع گوناگون به شمار می آیند ، به طوری که بعضی از آنها ضخیم و با پرزهای زیاد و بلند هستند و بعضی از حوله های از نوع پف دار و بعضی دیگر نیز نازک و لطیف هستند.

با این همه ما می توانیم در هنگام شستن حوله در ماشین لباسشویی نکاتی را رعایت کنیم تا حوله هایمان همانند روز اول نرم و لطیف بماند و همچنین طول عمر آنها افزایش پیدا کرده و بعد از چندین بار شستن حوله در لباسشویی باز هم حوله ها نو به نظر برسند.

از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قبل از استفاده کردن از حوله ها آنها را بشویید

از آنجایی که قریب به اکثریت حوله ها دارای مواد سیلیکونی و یا مواد پوششی دیگری هستند که باعث می شود قدرت جذب آب حوله ها کاهش پیدا کند با شستن حوله ها این مواد از بین رفته و حوله ها حداکثر جذب آب را انجام می دهد.

از مواد شوینده همراه با سرکه در شستن حوله ها در لباسشویی استفاده کنید

اگر می خواهید رنگ حوله های شما مدت طولانی تری ماندگاری داشته باشد و همانند روز اول رنگین و براق باقی بمانند باید در زمان چند شستشوی اولیه که انجام می دهید هنگام شستن حوله در ماشین لباسشویی آنها را به همراه لباس هایی که رنگ مشابه دارند با آب گرم و نصف فنجان سرکه سفید و همچنین مایع لباسشویی مورد نظر خود شستشو دهید.

زمان و شوینده مناسب برای شستشوی حوله ها در ماشین لباسشویی

اگر به صورت مداوم حوله ها را مورد استفاده قرار می دهید 3تا 4 روز یکبار می توانید نسبت به شستن حوله در ماشین لباسشویی اقدام کنیدحوله های رنگی را با آب گرم و شوینده هایی که مناسب شستشوی البسه رنگی هستند بشویید و حوله هایی که سفید هستند را به طور جداگانه و یا با دیگر لباس هایی که سفید هستند بشویید تا از تغییر رنگ ظاهری آنها جلوگیری شود.

از شوینده هایی که حالت پودری دارند برای شستن حوله در لباسشویی استفاده نکنید

در صورتی که به طور مداوم و زیاد از شوینده های پودری و مایع های شست و شو دهنده استفاده کنید بعد از مدتی حوله ها به اندازه لیف حمام زبر و زمخت می شوند. توصیه می شود هنگام شستن حوله در ماشین لباسشویی آنها را از لباس های دیگر جدا کرده و مقدار مایع شستشو دهنده را نصف کنید.

از آب گرم برای شستن حوله در ماشین لباسشویی استفاده کنید

علاوه بر حوله ها انواع ملافه ها و همچنین انواع لباس هایی که پوشیده می شوند و در تماس بیشتر با سطح پوست قرار دارند را نیز (در صورتی که بافت آنها به صورتی نیست که دمای آب به آنها آسیب برساند) باید با دمای آب بالای 40 درجه بشویید تا مانع رشد و ایجاد هر نوع قارچ و میکروب و باکتری گردد.

از مواد سفید کننده لباس یا وایتکس برای شستن حوله در لباسشویی استفاده نکنید

استفاده از مواد سفید کننده باعث رنگ پریدگی حوله ها و کهنه به نظر رسیدن آنها و حتی ایجاد لکه های سفید بر روی آنها نیز می شود.

به شما پیشنهاد می شود در صورتی که لکه ای روی حوله به وجود آمد که مواد شوینده معمولی نمی توانست آن را از بین ببرد فقط ماده شوینده لباس خود را عوض کرده و یک نوع قوی تر را امتحان کنید و به هیچ عنوان از مواد سفید کننده در شستن حوله ها استفاده نکنید.

از نرم کننده البسه خیلی کم برای شستن حوله در ماشین لباسشویی استفاده کنید

در حالی که نرم کننده های لباس معمولا بر روی لباس های کتانی خیلی خوب تاثیر می گذارد و حس تازگی و نرم شدگی خاصی به آنها می دهد اما این به این معنی نیست که می توان از نرم کننده ها همین انتظار را در مورد حوله ها داشت.

نرم کننده ها که معمولا حالت واکس مانندی بر روی لباس ها دارند بر روی حوله و الیاف پارچه ای آن تاثیر نامناسبی دارد و به مرور زمان باعث زمخت و ضخیم شدن و کاهش جذب آب حوله ها می شود.

به جای نرم کننده در شستن حوله در ماشین لباسشویی ما می توانیم از ورق های نازک و یا فیلم های جامد استفاده کنیم که خاصیتشان را به صورت غیر مستقیم در آب نشان می دهند.

با این حال اگر اصرار به استفاده از نرم کننده در شستن حوله در ماشین لباسشویی دارید می توانید یک بار در میان از آن استفاده کنید.

هنگام شستشو حوله در لباسشویی می توانید از توپ تنیس استفاده کنید

استفاده از توپ تنیس در شستن حوله در ماشین لباسشویی علاوه بر اینکه باعث نرم شدن و خوش حالتی حوله ها می شود مدت زمان خشک شدن حوله ها را نیز به حداقل می رساند.

تکاندن حوله ها بعد از شست‌وشو در لباسشویی

هنگامی که شستن حوله در ماشین لباسشویی به اتمام رسید حوله را از ماشین لباس شویی دربیاورید و قبل از قرار دادن آن در خشک کن به خاطر جلوگیری از چروکیده شدن و چین خوردگی آن را بتکانید این کار باعث بازگشتن کرک های حوله به حالت اولیه می شود.

حوله ها را به صورت کامل بعد از شستشو در لباسشویی خشک کنید

هنگامی که حوله ها را از خشک کن بیرون آوردید از خشک شدن کامل حوله اطمینان حاصل کنید زیرا حوله نمناک یکی از محل های مناسب برای رشد انواع میکروب و قارچ و کپک است.

به این نکته نیز توجه کنید که حوله ها را نباید در محیط نمناک و مرطوب نگه داری کرد زیرا زمینه رشد انواع باکتری و قارچ ها و میکروب ها فراهم می شود.

انواع مشکلات حوله‌ها جهت شستشو در لباسشویی

بعضی مشکلات در زمینه حوله ها وجود دارد که عبارت اند از:

امکان دارد حوله ها بعد از شستشو در لباسشویی بوی نامطبوع بگیرد

انسان بر حسب طبیعت و فطرت خود بوهای خوشبو را دوست دارند و از بوهای بد بیزار است.

گاهی به خاطر خوب خشک نشدن حوله ها بعد از شستن حوله در ماشین لباسشویی و همچنین قرار گرفتن در محیط های نمناک حوله ها بوی نامطبوع نم و رطوبت را به خود می گیرند که در این صورت می توانید با 1 یا 2 استکان سرکه همراه با آب داغ (بالاترین دمایی که بافت حوله شما می تواند آن را تحمل کند) حوله خود را بشویید و بعد از آن دوباره با مایع شست وشو دهنده همیشگی خود حوله را بشویید و در جای مناسب حتی المقدور در مقابل آفتاب به طور کامل خشک کنید.

کم بودن قدرت جذب حوله ها

این مشکل معمولا برای حوله هایی که تازه خریداری کرده اید وجود دارد و به مرور زمان با شستن حوله در ماشین لباسشویی این مشکل رفع می شود.

داستان ازین قرار است که معمولا تولید کنندگان حوله ها برای اینکه حوله ها نرم تر به نظر برسند و زودتر به فروش بروند از یک مواد پوشش دهنده بر روی حوله ها استفاده می کنند که این ماده جذب آب توسط حوله را کاهش می دهد و به مرور زمان با شستشو، این ماده پوششی از بین رفته و قدرت جذب آب حوله بالاتر می رود.

البته از بین رفتن این ماده همراه با کاهش کیفیت رنگ حوله همراه است.

چطور پرز حوله ها را در لباسشویی از بین ببریم؟

یکی دیگر از مشکلات مربوط به حوله، پرزهای آن است که معمولا تنها راه برای از بین بردن پرزها شستشوی حوله است و چند بار بعد از شستشو مشکل حوله هایی که زیاد پرز می دهند حل می شود.

برای اینکه پرزهای حوله در شستن حوله در ماشین لباسشویی به دیگر لباس ها نچسبد بهتر است حوله را جداگانه بشورید.

شستشوی حوله ها در لباسشویی به صورت جداگانه و یا با هم؟

ترجیحا شستن حوله در ماشین لباسشویی را باید به صورت جداگانه انجام داد که این اتفاق به خاطر ظرفیت ماشین لباسشویی و همچنین وقت کم این اتفاق نمی افتد.

این کار بدون ایراد است و ما می توانیم حوله ها را با دیگر لباس ها بشوریم فقط باید توجه داشت کسانی که بیماری قارچی و عفونی پوست و یا هر نوع بیماری واگیر دارند باید حتما حوله هایشان را جداگانه بشورند.

جای مناسب برای نگهداری حوله ها بعد از خشک شدن کجاست؟

بعد از خشک شدن حوله ها مشکلی وجود ندارد و ما می توانیم حوله ها را در هر مکان خشک و به دور از رطوبت مثل کمد و یا کشو نگهداری کنیم. نکته مهم در این زمینه این است که به هیچ عنوان نباید حوله ها را در حمام که محیطی مرطوب است نگه داری کنید چون زمینه را برای تکثیر و رشد آلودگی و میکروب ها فراهم می کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا