سوختن لامپ یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سوختن لامپ یخچال

مهمترین دلیلی که در اکثر موارد علت روشن نشدن یا خاموش شدن لامپ یخچال شماست، سوختن لامپ است. لامپ یخچال همچون لامپ های خانه شما عمر مفیدی دارد. بنابراین در اثر کارکرد و استهلاک پس از مدتی می سوزد. دو نوع لامپ یخچال وجود دارد. لامپ یخچال رشته ای که در مدل های قدیمی بیشتر پیدا می شود و سوختن آن مشهود است. به طوری که بخشی از آن سیاه شده و اگر تکان داده شود صدای رشته درون آن را که افتاده و قطع شده است خواهید شنید. نوع دوم لامپ ال ای دی (LED) یخچال است که در مدل های جدید یخچال فریزر اکثر برندها برای کاهش برق مصرفی استفاده شده است. لامپ LED طول عمر بسیار بالاتری داشته و به ندرت می سوزد. اگر لامپ سوخته است، باید نمونه مشابه با لامپ یخچال خود را خریده و نصب کنید. در انتهای مقاله نحوه تعویض لامپ یخچال را به شما آموزش میدهیم.
۲- ایراد از سوکت یا سرپیچ لامپ

در صورتی که لامپ سالم باشد، ممکن است دلیل خاموش شدن لامپ یخچال تان به دلیل ایراد سوکت لامپ باشد که سرپیچ نیز گفته می شود. سرپیچ لامپ قسمتیست که لامپ یخچال در آن قرار می گیرد. به دلیل رطوبت یخچال ممکن است سرپیچ زنگ زده باشد، که در این صورت جریان برق را به لامپ نمی رساند. یکی دیگر از دلایل کار نکردن لامپ یخچال، سوختگی یا خرابی سرپیچ است. در این صورت باید پیچ های سوکت لامپ را باز کرده و آن را بررسی کنید و در صورت لزوم تعویض کنید. در موقع بررسی سوکت لامپ، سیم های متصل و پایه های آن را فراموش نکنید. به کمک یک مولتی متر و اندازه گیری وجود جریان از صحت این قطعه اطمینان یابید.
۳- مشکل میکروسوئیچ درب یخچال

میکروسوئیچ درب قطعه ای از یخچال است که با باز شدن درب یخچال فعال شده و مدار لامپ را وصل می کند تا لامپ روشن شود. بنابراین ایراد این سوئیچ می تواند یکی از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال باشد. میکروسوئیچ دارای فنریست که به هنگام باز شدن درب باز شده و مدار وصل شده و جریان برق به لامپ می رسد و آن را روشن می کند. هنگامی که درب بسته می شود، فنر سوئیچ فشرده شده و مدار را قطع می کند. اگر سوئیچ لامپ خراب باشد، لامپ یخچال روشن نمی شود یا همیشه روشن می ماند.

محل قرارگیری سوئیچ لامپ در یخچال های مختلف و مدل های متفاوت فرق دارد. اما معمولا می توان آن را در بالای یخچال یافت. برای تست کردن سوئیچ باید آن را درآوردید. مراقب سیم های متصل آن باشید. سپس به کمک مولتی متر هر دو حالت فنر را تست کنید و اگر معیوب بود آن را با نمونه مشابه مطابق با مدل یخچال خود تعویض کنید.

۴- ایراد در برد الکترونیکی یخچال

در نهایت اگر مشکل از هیچ یک از بخش های بالا نبودند، باید مدار یخچال را بررسی کنید. مکن است ایراد کوچکی در مدار همچون سوختگی یک خازن سبب عدم برق رسانی به مدار لامپ یخچال شده باشد. از آنجایی که این امر به دانش تخصصی الکترونیک و تعمیرات یخچال احتیاج دارد و کمبود تجربه می تواند به آسیب به بخش های دیگر یخچال منجر شود، توصیه می کنیم که از یک تعمیرکار متخصص و باتجربه بخواهید تا یخچال فریزر شما را بررسی کند.
نحوه تعویض لامپ یخچال

در این بخش می خواهیم تا چگونگی تعویض کردن لامپ یخچال را به شما آموزش دهیم. ابتدا باید محل قرار گیری لامپ یخچال خود را بیابید که معمولا در بالای یخچال قرار دارد و یا در مدل های قدیمی در کنار ترموستات در گوشه قرار گرفته است. اگر لامپ را پیدا نمی کنید به سراغ دفترچه راهنمای یخچال خود بروید. معمولا یک محافظ پلاستیکی یا حباب بر روی لامپ قرار می گیرد تا پخش نور را بیشتر کند. این محافظ به کمک یک پیچ و یا پین های فشاری در جای خود محکم شده است. با باز کردن پیچ و یا کمی فشار به پین ها قادر به باز کردن و درآوردن محافظ خواهید بود. اکنون در حالی که یخچال به برق متصل نیست، لامپ قدیمی را با پیچ دادن آن از سرپیچ جدا کنید. سپس لامپ جدید را که مشابه لامپ قبلی خریداری کرده اید، در سرپیچ محکم کنید. دوشاخه را به برق متصل کرده و لامپ جدید را تست کنید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.