سنسور اواپراتور یخچال چیست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سنسور اواپراتور یخچال چیست، قیمت اواپراتور یخچال، فن اواپراتور یخچال و ارتباط اواپراتور با سنسور یخچال چیست از جمله مواردی پر بازید در خصوص شناخت عملکرد اواپراتور یخچال است. در این مطلب با بررسی اواپراتور چیست و تمامی موارد وابسته به آن برای رفع ابهامات در تاثیر اواپراتور در یخ نزدن فریزر با شما همراه خواهیم بود.

اواپراتور یخچال چیست؟

همان طور که در مقدمه مطلب اشاره شده اواپراتور قطعه‌ای موثر در عمل سرما سازی یخچال فریزر است. اواپراتور یخچال به گونه‌ای طراحی شده که اجزای تشکیل دهنده‌ی آن در دریافت حرارت محیط و تامین سرمای استاندارد فضای داخلی یخچال فریزر نقش بسزایی دارند.

برای تفهیم بهتر سوال اواپراتور چیست؟ می توان گفت وظیفه اصلی این قطعه تبدیل مایع به گاز در محیط یخچال بوده که این کار عمل سرما سازی در یخچال معروف است. همین عامل باعث شده که در هنگام مواجهه با مشکل یخ نزدن فریزر یا سرد نکردن یخچال بررسی این قطعه در اولویت قرار دارد.

فن اواپراتور یخچال، سنسور اواپراتور یخچال و قسمت‌های مارپیچی در هنگام بررسی مشکلات اواپراتور یخچال در راس قرار دارند. در ادامه با معرفی انواع اواپراتور در تفهیم بهتر جواب سوال اواپراتور چیست شما را همراهی می‌کنیم.

انواع اواپراتور یخچال

نوع اواپراتور یخچال بر اساس محل استفاده آن تعیین شده و از نظر ویژگی با هم تفاوت دارند. جنس اواپراتور در هنگام نصب در یخچال با مواقعی که در سردخانه‌های صنعتی یا یخچال‌های صنعتی قرار گرفته متفاوت است. بنابراین انواع اواپراتور را بر اساس موارد اشاره شده می‌توان در سه بخش به صورت زیر دسته بندی کرد.

  • اواپراتور لوله ای: جنس این قطعه از فولاد یا مس است. بیشترین حجم استفاده از آن در سردخانه‌های صنعتی برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی است.
  • اواپراتور صفحه ای: از این مدل اواپراتور بیشتر در یخچال فریزر‌های خانگی استفاده می‌شود. اواپراتور صفحه‌ای بصورت تکی و گروهی در اتاق‌های انجماد مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل تعبیه آن در دیواره یخچال است.
  • اواپراتور پره‌دار: این مدل را نیز می‌توان در ردیف اواپراتور لوله‌ای قرار داد. دلیل نامگذاری این قطعه استفاده از پره‌هایی برای جذب بهتر حرارت لوله‎هاست. اواپراتور یخچال از نوع پره‌ای فضای کمتری را در یخچال می‌گیرد.

در حالت کلی یک سری اقدامات سرویس و نگهداری در صورت بروز خرابی و موارد مشابه در کنترل دمای محیط دستگاه و جلوگیری از مشاهده ایراداتی مثل سرد نکردن یخچال فریزر تاثیر بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید:مراحل لوله کشی اب یخچال ساید

اجزای تشکیل دهنده اواپراتور یخچال

یکی از موارد تاثیر گذار در شناخت قطعه اواپراتور یخچال و نحوه عملکرد اواپراتور آشنایی با قطعات تعبیه شده در آن است. اجزای اصلی تشکیل دهنده اواپراتور یخچال چندین چرخش لوله مس یا آلومینیوم است. اما در هدایت و انجام عمل سرما سازی فن اواپراتور، کندانسور یخچال، سنسور اواپراتور و دیگر قطعات وابسته نقش اساسی دارند.

عملکرد اواپراتور یخچال

پس از آشنایی با انواع اواپراتور در ادامه بحث اواپراتور یخچال چیست حتما برای شما سوال پیش آمده که نحوه عملکرد این قطعه به چه صورت است. در این قسمت شرح مختصری از وظیفه‌ی اواپراتور یخچال را با شما در میان می‌گذاریم.

عملکرد دقیق اواپراتور تحت تاثیر سه عامل افت فشار، اختلافات دما و نوع سیالات وابسته است. فضای کافی برای گردش سیالات در محیط نیازمند کم بودن افت فشار در محیط بیرونی و داخلی است. همین طور برای تبخیر مایع موجود در کویل اواپراتور نیاز به یک اختلاف دمای بالاست. نوع سیالات در انتخاب جنس کویل تاثیر بسزایی دارد.

وظیفه‌ی اواپراتور یخچال ایجاد سرمایش محیط است. وقتی مایع مبرد(مایع یا گاز برای کاهش دمای محیط) مثل گاز فریون در لوله های اواپراتور قرار می گیرد، فن اواپراتور گرمای محیط را جذب و در نهایت عمل خنک سازی محیط تحت تاثیر تبدیل مایع به گاز صورت می‌پذیرد.

در نمونه‌های پیشرفته یخچال با مشاهده کدخطای مربوط تنظیم نبودن دمای یخچال می‌توان با اقداماتی مثل ریست یخچال شرایط را بهبود بخشید.اما در حالت کلی دسترسی به افراد متخصص در این زمینه برای عیب یابی و رفع خطاها بهترین اقدام است.

علت یخ زدن اواپراتور یخچال چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال فریزر یخ زدن اواپراتور بوده که با علائم خاصی همراه است. یخ زدن یا برفک بستن اواپراتور یخچال تحت تاثیر خرابی لاستیک درب یخچال فریزر، باز بودن بیش از حد یخچال و خرابی قطعات دیفراست یخچال بروز می‌دهد.

علاوه بر این موارد خرابی ترموستات و تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر در بروز این مشکل تاثیر داشته که نیاز به تعمیر را به همراه دارد. برای جلوگیری از این مشکل اگر از تنظیم بودن دمای یخچال اطمینان دارید تا جایی که می‌توانید در باز و بسته کردن فریزر و چیدمان وسایل در آن دقت لازم را داشته باشید. علاوه بر این موارد در صورت شدت گرفتن یخ زدن اواپراتور و سرد نکردت یخچال و فریزر هر چه سریعتر با تعمیرکاران متخصص در این زمینه در ارتباط باشید.

در “هوم کارا” به بهترین متخصصین تعمیر یخچال در شهر خود دسترسی دارید.مشاهده متخصصین تعمیر یخچال

تست و تعمیر اواپراتور یخچال فریزر

خرابی اواپراتور یخچال با نشانه‌هایی مثل جمع شدن آب در کف یخچال، یخ نزدن فریزر و گرم شدن یخچال همراه است. اولین اقدامی که در هنگام مشاهده این ایرادات صورت می‌گیرد تست و تعمیر اواپراتور است. تست فن اواپراتور با بررسی برقراری اتصال در سیم‌ها و همین طور عدم خرابی این تجهیزات همراه است.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.