دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش چیست؟ اگر زمانی که درب ماشین لباسشویی را می‌بندند شروع به کار نمی‌کند، آب را تخلیه یا پر نمی‌کند یا اگر بعضی عملکردهای دستگاه در بعضی از چرخه ها کار نمی‌کند، مکن است تایمر ماشین لباسشویی خراب شده باشد. در این مقاله علت خرابی تایمر لباسشویی و نحوه رفع این مشکل بیان شده است.

تایمر ماشین لباسشویی یکی از قطعات اصلی این دستگاه است که ممکن است پس از مدتی دچار خرابی شود و عملکرد درستی نداشته باشد و در نتیجه فرآیند شستشو را مختل کند.

به صورت کلی تایمر ماشین لباسشویی پس از روشن کردن دستگاه وظیفه گرم کردن آب، آبگیری، تنظیم دور سرعت و… را دارد و اگر ماشین لباسشویی چرخه شستشو را به درستی انجام ندهد، نشان از وجود نقص فنی در تایمر است.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

علت خرابی تایمر لباسشویی

قبل از بررسی علل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی، نگاهی به عملکرد و ساختار تایمر بیندازیم. تایمر لباسشویی قطعه‌ای پلاستیکی است، که هماهنگی قسمت‌های مختلف دستگاه را باهم انجام می‌دهد و به طور کلی چرخه‌های مختلف شستشو را کنترل می‌کند.

علت گیر کردن تایمر ماشین لباسشویی در ادامه بیان شده است:

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش

۱. خرابی موتور تایمر دستگاه

 

اگر ماشین لباسشویی کار نمی‌کند یا تایمرش ثابت می‌ماند و جلو نمی‌رود، احتمالا مشکل از موتور تایمر است. موتور تایمر ماشین لباسشویی، کنترل تایمر دستگاه را بر عهده دارد. اینکه تایمر شروع به کار کند، جلو برود، متوقف شود و به صورت الکتریکی با دیگر قسمت‌ها اتصال داشته باشد.

راه حل: برای تشخیص این خرابی، لباسشویی باید از برق، جدا و پنل آن باز شود. توصیه می‌کنیم این کار به دلیل خطر برق گرفتگی و آسیب وارد شدن به دیگر قطعات دستگاه، توسط یک مرکز تعمیرات لباسشویی انجام شود.

1. خرابی موتور تایمر دستگاه

۲. خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

گاهی علت خرابی تایمر لباسشویی و ثابت ماندن آن، ایراد میکروسوئیچ درب است. میکروسوئیچ لباسشویی هنگامی که درب بسته شود، به دستگاه اجازه شروع شستشو را می‌دهد.

به این صورت که به تایمر پیغام شروع چرخه شستشو را ارسال می‌کند. بنابراین اگر میکروسوئیچ خراب شود، تایمر شروع به کار نمی‌کند.

راه حل: در این حالت باید پنل ماشین لباسشویی باز شده و عملکرد میکروسوئیچ بررسی شود تا در صورت وجود مانع، با تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ مشکل حل شود.

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش

۳. اشکال در کنترل کننده سطح آب، علت کار نکردن تایمر لباسشویی

 

زمانی که سطح آب در ماشین لباسشویی به مقدار معینی می‌رسد، قطعه‌ای به نام کنترل سطح آب، با ارسال پیام به تایمر و شروع جریان برق در آن، تایمر را به کار می‌اندازد. اگر آب در دستگاه پر می‌شود اما تایمر شروع به کار نمی‌کند، احتمال می‌رود که مشکل از این قطعه باشد.

3. اشکال در کنترل کننده سطح آب، علت کار نکردن تایمر لباسشویی

۴. ایراد در دستگاه یا دکمه تایمر

تایمر ماشین لباسشویی دارای دستگیره یا دکمه‌ای است که این دستگیره به قسمتی به نام شفت متصل است. با چرخاندن دستگیره یا فشردن دکمه، برنامه مورد نظر برای تایمر تنظیم می‌شود تا پس از این تنظیم با فشردن دکمه استارت، ماشین لباسشویی شروع به کار کند.

ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون ساییدگی، شکستگی، استهلاک و هرز شدن، دستگیره یا دکمه تایمر دیگر به شفت متصل نباشد و با آن نچرخد، در این صورت یا لباسشویی شروع به کار نمی‌کند یا تایمر ثابت می‌ماند و گیر می‌کند.

راه حل: سالم بودن دستگیره تایمر ماشین لباسشویی بررسی و در صورت خراب بودن، توسط تکنسین لباسشویی تعویض شود.

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش

۵. وجود مشکل در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه، پس از انجام آخرین مرحله شستشو (قبل از آبکشی)، آبِ باقی مانده در دیگ لباسشویی یا همان آب کثیف را تخلیه می‌کند. اگر پمپ تخلیه وظیفه خود را انجام ندهد، پیام اتمام این مرحله به تایمر نمی‌رسد پس تایمر ثابت می‌ماند و لباسشویی روی همین مرحله می‌ماند.

در اکثر ماشین های لباسشویی، در این شرایط کد خطا نمایش داده می‌شود که با توجه به معنای آن می‌توانید از خرابی یا مشکل در پمپ تخلیه اطمینان حاصل کنید.

 

۶. ایراد در شیر ورودی آب ماشین لباسشویی

آب مورد نیاز شستشو برای ماشین لباسشویی توسط شیر آب ورودی گرم و سرد تامین می‌شود. اگر در مرحله پیش از شروع شستشو یا در حین انجام شستشو تایمر ثابت می‌ماند مشکل می‌تواند از شیر ورودی یا حتی شیلنگ متصل به آن باشد.

راه حل: ابتدا باید از عملکرد درست شیر ورودی مسمئن شوید، در صورتی که مشکل وجود نداشت فیلتر و شیلنگ متصل به آن باید از لحاظ مسدود شدن بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

6. ایراد در شیر ورودی آب ماشین لباسشویی

علت جلو نرفتن تایمر لباسشویی

رایج‌ترین دلایل ثابت ماندن و جلو نرفتن تایمر لباسشویی  عبارت است از:

  • ممکن است ایرادی در اتصالات و سیم کشی لباسشویی وجود داشته باشد.
  • گاهی گرفتگی پمپ تخلیه و وجود مشکل در این قطعه، علت خرابی تایمر لباسشویی  است.
  • ممکن است درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نشده باشد و ایرادی در میکروسوئیچ وجود داشته باشد.
  • ممکن است عمر تایمر به پایان رسیده باشد.

دلایل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی بوش

سخن پایانی

در این مطلب علت ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی را بیان کردیم و به بررسی آن ها پرداختیم در نهایت راهکاری برای رفع این مشکلات مطرح کردیم، امیدوارم از مطلب علت ثابت ماندن تایمر لباسشویی رضایت داشته باشید و بهتر است بدانید که تعیمر و یا تعویض قطعات لباسشویی مانند تایمر ماشین لباسشویی نیاز به نخصص دارد و باید توسط یک تکنسین ماهی انجام شود تا با خسارت های جبران نشدنی مواجه نشوید، در این صورت می‌توانید از خدمات هوم کارا استفاده کنید.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.