دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش چیست؟ یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای لباسشویی های برندهای مختلف ایجاد می شود، تخلیه نشدن آب داخل آن و جمع آوری آب در بخش های مختلف لباسشویی است. این مشکل نیاز به بررسی دقیق داشته و سادگی قابل حل نیست. علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش می تواند موارد گوناگونی باشد که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

چرا آب ماشین لباسشویی بوش تخلیه نمی شود؟

 

قبل از اینکه علل این خرابی را با هم بررسی کنیم باید بدانید که همه لباسشویی‌ها دارای بخشی هستند که آب‌های جمع آوری شده را تخلیه می‌کند. معمولا این بخش در پشت دستگاه قرار داشته و شما می‌توانید با قرار دادن یک ظرف بزرگ زیر شیلنگ آن، آب محفظه را تخلیه کنید.

در نتیجه بهتر است که با توجه به دفترچه راهنمای دستگاه قبل از پیدا کردن راهکاری برای علت تخلیه نکردن آب لباسشویی بوش، این بخش را پیدا کرده و باتوجه به راهنمایی‌های دفترچه، آب محفظه را موقت تخلیه کنید.

به طور کلی اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند مشکل عدم تخلیه آب در لباسشویی ها را ایجاد کند، موارد زیر است:

 1. گرفتگی شلنگ تخلیه
 2. خرابی پمپ تخلیه
 3. خراب بودن کلید یا سوئیچ درب لباسشویی
 4. خراب بودن تسمه ماشین لباسشویی
 5. خراب بودن برد الکترونیک یا تایمر
 6. مسدود شدن مسیر خروجی آب

چرا آب ماشین لباسشویی بوش تخلیه نمی شود؟

گرفتگی شیلنگ تخلیه

یکی از بخش‌هایی که معمولا تکنسین‌ها ابتدا سراغ آن می‌روند، شیلنگ تخلیه است. این شیلنگ که راه خروجی آب از دیگ لباسشویی به فاضلاب را ایجاد کرده است برخی مواقع دچار گرفتگی می‌شود.

زمانی که بدون بررسی جیب لباس‌ها، البسه را داخل لباسشویی می‌اندازید یا اینکه به لباس‌هایی که دچار پارگی شده‌اند، توجهی نمی‌کنید، مشکل گرفتگی شیلنگ تخلیه برایتان پیش خواهد آمد.

معمولا مواردی مانند سکه، آشغال داخل جیب، لباس پاره‌ای که بعد از شستشو بخشی از آن جدا شده و از راه خروجی قصد خارج شدن را دارد، باعث ایجاد انسداد می‌شود.

حال متوجه شدید که یکسری بی توجهی‌های ساده چقدر راحت شما را دچار مشکل می‌کند. برای بررسی انسداد شیلنگ تخلیه ابتدا باید آن را از بخش‌های متصل شده با ماشین جدا کنید.

در لباسشویی‌های برند بوش این شیلنگ در پشت دستگاه قرار دارد. قبل از جدا کردن شیلنگ باید آب داخل درام را تخلیه کنید تا ناگهان محیط اطراف لباسشویی کثیف نشود.

تکنسین‌ها برای پیدا کردن بخش گرفتگی لوله، آن را خم کرده تا بخش مسدود شده خود را نشان دهد. برای رفع انسداد لوله تخلیه لباسشویی بهتر است راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • با آب جوش و سودا محلولی بسازید و مسیر لوله را کامل با آن شستشو دهید. بهتر است که این کار را چند بار انجام دهید.
 • پاک کننده‌های تخلیه نیز در باز کردن این مسیر کمک شایانی می‌کنند. این پاک کننده‌ها را می‌توانید از فروشگاه شوینده‌های بهداشتی، تهیه کنید.

 

گرفتگی شیلنگ تخلیه

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های لباسشویی پمپ تخلیه است. این قطعه همان طور که از نامش پیداست وظیفه تخلیه آب داخل لباسشویی را دارد. خرابی این پمپ ۲ حالت دارد:

۱. ممکن است پروانه پمپ تخلیه با جسمی دچار گرفتگی شده باشد. کار باز کردن و بررسی این پمپ ساده نیست و بهتر است که برای بررسی انسداد پمپ تخلیه، از یک تکنسین خبره کمک بگیرید.

 

گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه

در بخش قبل گفتیم که پمپ تخلیه یکی از مهم ترین اجزای لباسشویی هاست. در لباسشویی های بوش نیز پمپ تخلیه جز مهم ترین اجزا به حساب می آید و درون خود یک فیلتر داشته که فرآیند تخلیه را راحت تر می کند.

در بیشتر لباسشویی های بوش این فیلتر در پنل جلویی دستگاه قسمت پایین قرار دارد و کاربر به سادگی می تواند به آن دسترسی پیدا کند. این فیلتر معمولا دچار گرفتگی شده یا عمر آن به پایان می رسد و باعث تخلیه ندن آب لباسشویی های بوش می شود.

برای پیشگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی فیلتر پمپ تخلیه را از دستگاه جدا کرده و آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی بوش از مواد شوینده ملایم آبگرم و مسواک استفاده کنید.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

خراب بودن کلید سوئیچ درب لباسشویی

 

تمامی لباسشویی‌های بوش روی درب خود یک کلید یا سوئیچ دارد. این سوئیچ در صورت خرابی می‌تواند مشکلاتی مانند تخلیه نکردن آب لباسشویی بوش را رقم بزند. دلیل اصلی خرابی این سوئیچ عدم باز و بسته کردن صحیح درب و مشکلات فرسایشی این قطعه به مرور زمان است. برای تست سوئیچ به صورت زیر عمل کنید:

 • واشر درب لباسشویی را باز کنید و کلید آن را به خوبی فشار دهید.
 • اگر صدای کلیک از این قطعه شنیده نشد، باید آن را تعویض کنید.

خراب بودن کلید سوئیچ درب لباسشویی

جلوگیری از بروز مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از بروز این مشکل برای ماشین لباسشویی بوش، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • به طور منظم فیلتر تخلیه را بررسی کنید و از آلودگی‌ها و رسوبات آن پاکسازی کنید. این کار باعث جریان صحیح آب در ماشین لباسشویی می‌شود.
 • اطمینان حاصل کنید که مواد شوینده مناسب استفاده می‌کنید. شوینده‌هایی که باعث ایجاد رسوبات و انسدادات در لوله‌ها می‌شوند را استفاده نکنید.
 • از تمیز کردن شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی غافل نشوید.
دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

سخن پایانی

اگر تخلیه آب ماشین لباسشویی با مشکل مواجه شد حتما پمپ تخلیه را بررسی کنید. وظیفه پمپ تخلیه با قدرت مکندگی که دارد آب موجود در ماشین لباسشویی پس از اتمام شستشو به خارح است. جمع شدن آب در ماشین لباسشویی می تواند در نتیجه قرار گرفتن جسم حارجی در پمپ تخلیه نو و با کیفیت جای آن قرار دهید. برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی حتما از یک متخصص کمک بگیرید و از مراکز و نمایندگی های معتبر درخواست اعزام کارشناس و تکنسین ماشین لباسشویی کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر متوجه شدید پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی به دلیل فرسایش و طول عمر بالا خراب شده به فکر تعمیر آن نباشید. منطقی است که برای مراقبت از ماشین لباسشویی خود پمپ تخلیه آب را کلا تعویض کرده و یک پمپ تخلیه نو و باکیفیت جای آن قرار دهید. برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی حتما از یک متخصص کمک بگیرید و از مراکز و نمایندگی‌های معتبر درخواست اعزام کارشناس و تکنسین ماشین‌ لباسشویی کنید.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

 تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.