دلایل اصلی صدای کولر گازی و داکت اسپیلت

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کولرهای گازی یا اسپیلت ها از دو قسمت تشکیل شده اند و پنل داخلی در داخل ساختمان و پنل خارجی در فضای بیرون از منزل در فضای آزاد نصب می شود.گاهی وجود برخی از عوامل خارجی و یا معیوب بودن قطعات کولر گازی باعث می شود که این دستگاه صدایی بیشتر از صدای نرمال خود داشته باشد که باعث اذیت و آزار افراد خانواده و یا حتی همسایه ها شود در این مقاله ۵ دلیل اصلی صدای کولر گازی را بررسی می کنیم.

۱ – وجود جسم خارجی در کندانسور

اگر کولرگازی شما در حالت طبیعی کار می کند اما ناگهان صدایی از آن می شنوید احتمال دارد که یک جسم خارجی در داخل آن افتاده باشد به علت اینکه پنل خارجی کولر گازی در فضای بیرون از ساختمان قرار دارد می تواند محلی برای لانه کردن جانوران موزی و یا پرندگان باشد.

در چنین حالتی سریعا دستگاه را خاموش کنید و برق آن را قطع کنید سپس توسط یک چراغ قوه داخل دستگاه را دقیق نگاه کنید. اگر جسم خارجی یا حیوانی بود آن را خارج کنید.

۲ – شکستن تیغه های فن

در برخی از موارد گیر کردن جسمی به تیغه های فن باعث شکسته شدن و تاب برداشتن تیفه های فن می شود. پره های فن را با دقت نگاه کنید اگر انحنایی در آن وجود دارد آن را به حالت اول برگردانید.

بیشتر بخوانید:هر آنچه باید درباره کولر گازی اینورتر بدانید

اگر نتوانستید این کار را انجام دهدید با فدک تهویه مرکز تخصصی تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا به یاری شما بشتابند.

۳ – تراز نبودن دستگاه

پنل خارجی کولر گازی و پنل داخلی کولر گازی از نظر تراز بودن دارای اهمیت زیادی می باشد . در صورتی که هنگام نصب کولر گازی به تراز نبودن آنها دقت داده نشده باشد این تراز نبودن به مرور زمان باعث می شود که دستگاه به صدا درآید .

در چنین حالتی باید از یک نصاب کولر گازی بخواهید تا برای تراز کردن دستگاه شما در محل حاضر شود تا به رفع مشکل بپردازد.

۴ – قاب جلوی کولر گازی

یکی دیگر از دلایل صدای کولر گازی می تواند به علت درست نبستن درب جلوی پنل کولر گازی باشد که هنگام کار کردن کولر گازی باعث ایجاد صدای تق تق و چکش مانند از دستگاه می شود . در چنین حالتی به آرامی قاب جلوی پنل را ببندید.

۵ – لق شدن پایه های کندانسور

ممکن است مهره ها یا پایه های پنل خارجی کولر گازی شل شده اند و هنگام کار کردن دستگاه صدا می دهند. در چنین حالتی نیاز به آچار کشی دستگاه می باشد.

۶ – عدم روغن کاری دستگاه

وقتی موتور فن به درستی روغن کاری نشده باشد ویا دچار مشکل شده باشد می تواند منجر به سر و صدای کولر گازی شود. در چنین حالتی دستگاه را خاموش کنید تا از خسارات بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

برای این کار با یک تعمیرکار کولرگازی تماس بگیرید تا به وسیله تخصص خود با تعمیر کولر گازی به رفع صدای کولر گازی شما بپردازد.

صدای کولر گازی

چرا پنل داخلی کولر گازی صدا می دهد؟

  • عدم تعبیه شدن پنل در هنگام نصب در محل مناسب خود یعنی به روی سینی دیواری
  • خراب بودن بوشن که باعث ایجاد صدای ناهنجار می شود.
  • تاب داشتن شفت موتور پروانه داخلی
  • محکم نبستن پیج های قاب پنل در هنگام تعمیرات
  • معیوب بودن موتور بلوور
  • کثیف بودن بلوور که خود باعث می شود بلوور از حالات بالانس خود خارج شود و صدای ناهنجاری بدهد.
  • شکستگی در پایه ها و پره های بلوور
  • تعبیه نامناسب بلوور بعد از سرویس یا تعمیر کولر گازی

علت صدای داکت اسپیلت

امروزه یکی از مهمترین سیستم های تهویه مطبوع که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است داکت اسپیلت ها می باشد . داکت اسپیلت ها دارای فواید زیادی می باشند اما یکی از شایع ترین مشکل داکت اسپیلت ها که مشتریان زیادی از آن گله دارند صدای داکت اسپیلت ها می باشد که این صدای ناهنجار علت های گوناگونی دارد. که اصلی ترین آنها عبارتند از

شکستن و تاب داشتن پره های بلوور

بهم خوردن ریگلاژ بلوور

کثبف بودن فیلترها و کندانسور کولر گازی

تاب داشتن شفت

شل بودن مهره ها و پیچ های پنل

صدای دستگاه داکت اسپلیت یکی از شکایات مصرف کنندگان قدیمی این نوع دستگاه ها است، که این مشکل به علت اجرای ناصحیح کانال و استفاده از کانال گالوانیزه برای دستگاه داکت اسپلیت است که این امر سبب می شود ساکنین از صدای دستگاه شکایت داشته باشند ، یکی از راه های به حداقل رساندن صدای دستگاه استفاده از کانال فلکسیبل به جای سایر کانال هاست با توجه به مقطع گرد و عایق بودن کانال فلکسیبل و با توجه به ساختار انعطاف پذیر بودن این نوع کانال باعث می شود که صدای دمیدن باد به کمترین میزان برسد

استفاده از کانال برگشت برای دستگاه نیز می توان صدای دستگاه را به میزان قابل توجه کم کند همزمان استفاده از عایق صوتی در  دریچه بازدید می تواند صدای داکت اسپلیت را تا نهایت ممکن کاهش دهد

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.