دلایل ارور E16 ظرفشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

۵ علت ارور E16 و روش رفع ظرفشویی بوش

دلایل ارور E16 ظرفشویی بوش چیست؟ارور E16 ظزفشویی بوش یکی از مهم ترین ارور ظرفشویی بوش است که ممکن شما با آن مواجه شوید. این کد خطا مربوط به ورود پی برنامه آب و یا خروج آن از دستگاه است که ممکن است باعث پر شدن بیش از حد مخزن شود. البته در برخی از موارد دیده شده که وجود این ارور E16 ظرفشویی بوش یکی از مهم ترین ارور ظرفشویی بوش است که ممکن شما با آن مواجه شوید. این کد خطا مربوط به ورود بی برنامه آب و یا خروج آن از دستگاه است که ممکن است باعث پر شدن بیش از حد مخزن شود. البته در برخی از موارد دیده شده که وجود این کد خطا در ماشین ظرفشویی بوش شما را با مشکل کم بودن بیش از حد آب در درون مخزن مواجه می‌سازد.

بیشتر بخوانید:تعمیر لباسشویی بوش در تهران

5 علت ارور E16 و روش رفع ظرفشویی بوش

معنی ارور E16 ظرفشویی بوش چیست؟

ارورها متشکل از حروف انگلیسی و اعداد هستند که هریک معنای خاصی را دارند. این ارور بر روی LCD موجود بر روی درب دستگاه ظاهر می‌شوند و به طور معمول تا رفع نشدن مشکل دستگاه شروع به شستشوی ظروف نخواهد کرد. در صورتی با ارور E16 برخورد کرده باشید، احتمالا ظروف داخل دستگاه کاملا تمیز نشده و در حین روشن بودن ماشین ظرفشویی نیز صدای ورود ادامه دار آب به داخل مخزن را می‌شوند

از مهم ترین دلایل بروز ارور E16 ظرفشویی بوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرابی آب شمار ظرفشویی

آب شمار نوعی سنسور مخصوص است که در مخزن ماشین ظرفشویی تعبیه می‌شود تا میزان آب ورودی و خروجی دستگاه را اندازه گیری نماید. خرابی این قطعه باعث می‌شود که میزان آب به درستی تشخیص داده نشود و آب کمتر یا بیشتری نسبت به نیاز دستگاه، وارد مخزن شود. برای رفع این مشکل نیاز است که یک تکنسین متخصص، پس از بررسی قطعه آب شمار، آن را نیاز دستگاه، وارد مخزن شود. برای رفع این مشکل نیاز است که یک تکنسین متخصص، پس از بررسی قطعه آب شمار، آن را تعمیر یا تعویض کند تا مشکل به طور کامل برطرف شود.

 

خرابی شیر برقی

ورود آب به داخل مخزن از طریق یک شیر برقی خاص انجام می‌پذیرد و خرابی آن می‌تواند باعث شود که آب بیشتر از حد نیاز وارد دستگاه شود. لذا در تمامی مراحل شستشو صدای ورود آب به داخل مخزن شنیده می‌شود که برای سلامتی قطعات داخلی به خصوص برد بسیار خطرناک است و کیفیت شستشو نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

در برخی از موارد نیز دیده شده که شیر برقی خراب نیست اما وجود جسمی خارجی و رسوبات از ورود آب به صورت طبیعی به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند. برای رفع خرابی و رفع انسداد این قطعه نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خود خواهید داشت. لذا پیشنهاد می‌کنیم به دلیل نیاز به ابزار تخصصی و قطعات اصلی از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

5 علت ارور E16 و روش رفع ظرفشویی بوش

کف بیش از حد ظرفشویی بوش

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند ارور E16 را بر روی نمایشگر شما ظاهر کند، وجود کف بیش از حد در داخل دستگاه است که باعث می‌شود برد به اشتباه وجود آب بیش از حد در ستگاه را تشخیص دهد. این مشکل به طور معمول به دلیل استفاده بیش از حد از مواد شوینده در داخل ماشین ظرفشویی اتفاق می‌افتد.

برای رفع ارور E16 ظرفشویی بوش به دلیل ماندن کف در ماشین ظرفشویی تنها کافیست پس از اتمام شستشو دستگاه را خاموش کرده و ظروف را بیرون بیاورید. سپس با استفاده از دستمال و ظرف مناسب آب و کف اضافی را از دستگاه خارحج کنید. دوباره ظروف را در دستگاه بچینید و مقدار شوینده خود را کاهش دهید. سپس دستگاه را دوباره روشن کنید تا تمامی ظروف به درستی شسته شوند.

 

نکته: برای ریختن مواد شوینده به اندازه کافی می‌توانید از مخزن شوینده موجود که در داخل درب ماشین ظرفشویی تعبیه شده، کمک بگیرید تا شوینده بیشتری در داخل دستگاه نریزید. در صورتی که باز هم بیشتر از حد نیاز دستگاه از شونیده استفاده می‌کنید و نمی‌توانید بهترین میزان شوینده مورد نیاز دستگاه خود را پیدا کنید، بهتر است به جای ژل و پودر از قرص ماشین ظرفشویی استفاده نمایید.

 

خرابی برد

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند شما را با ارور E16 ظرفشویی بوش روبرو کند، خرابی برد است. برد، قطعه‌ای نسبتا کوچک در ماشین ظرفشویی است که با استفاده از اتصالات الکترونیکی که با تمام قطعات داخلی دارد، مراحل شستشو را مدیریت می‌کند. این نظارت بر روی عملکرد قطعات تمیز شدن کامل ظروف و دقیق بودن دمای آب، نحوه آب کشی و خشک کردن ظروف بر اساس برنامه منتخب شما را به همراه خواهد داشت.

خراب شدن یا سوختن برد باعث می‌شود که برد اطلاعات دریافت شده از قطعات را به اشتباه تفسیر کند و ارور E16 را بر روی نمایشگر ظاهر گرداند. برای رفع ارور E16 ماشین ظرفشویی بوش به دلیل خرابی برد نیاز است که یک تکنسین متخصص در این زمینه دستگاه شما را بررسی نماید تا در صورت لزوم به تعمیر برد ماشین ظرفشویی و یا تعویض آن بپردازید.

 

از جمله مواردی که می‌توان باعث خرابی برد زود هنگام برد یا سوختن آن شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات شدید برقی
  • استفاده بیش از حد از دستگاه به صورت پی در پی
  • بالا بودن دمای هوای محیط
  • ورود رطوبت به داخل برد
  • وارد شدن ضربه به برد در اثر جابه جایی غیر اصولی
  • و …

خرابی برد

وجود مشکل در سیم کشی داخلی

همان طور که اشاره کردیم خرابی سنسور آب باعث می‌شود که اطلاعات اشنباهی درباره میزان آب وجود در مخزن، به برد ماشین ظرفشویی داده شود و ارور E16 ظرفشویی بوش را ببندید. اما در برخی از موارد، سنسور کاملا سالم است و باید در قسمت های دیگر به دنبال علت اصلی باشید.

وجود مشکل در اتصالات داخلی سنسور آب و برد یکی از دلایل بروز این مشکل است که باعث می‌شود تا آب بیشتر از حد مجاز وارد دستگاه گردد. برای رفع این مشکل نیاز است که سیم‌کشی‌های موجود بین قطعات برد و آب شمار به صورت دقیق بررسی شود و در صورت هر گونه قطعی یا فرسودگی، تمامی سیم‌ها تعویض و اتصالات بین آنها محکم‌تر شوند.

 

 

چند نکته:

  1. در صورتی که از شوینده های غیر استاندارد و بی کیفیت استفاده کنید، احتمال تولید کف بیشتر از حد نیاز دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. توصیه می‌‌شود برای جلوگیری از بروز این مشکل تنها از برندهای مشهور، محصولات شوینده ماشین ظرفشویی بوش را خریداری نمایید.
  2. استفاده از مایع ظرفشویی دستی و شوینده های دیگری که مخصوص ماشین ظرفشویی نباید نیز در تولید کف بیش از حد موثر هستند.
  3. برای جلوگیری از خرابی زود هنگام قطعات داخلی بهتر است ماشین ظرفشویی خود را در اوج مصرف برق استفاده نکنید و با استفاده از محافظ های برق مخصوص ماشین ظرفشویی نوسانات را تا حد زیادی کاهش دهید.
  4. ارور E16 ظرفشویی بوش یکی از ارورهای متداول در ماشین ظرفشویی بوش است که در اکثر مواقع برای رفع این کد خطا، نیاز به یک فرد آگاه و ماهر در این زمینه دارید. دستکاری کردن دستگاه بدون داشتن تخصص باعث می‌شود که آسیب های بیشتر و جدی تری را وارد کنید که رفع آنها هزینه های بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

 

تماس با ما 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.