در مواجه با بوی سوختگی ماشین لباسشویی چه باید کرد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

توجه داشته باشید به دلیل کارکرد دو جانبه ماشین لباسشویی و استفاده آن از برق و آب در صورت استشمام بوی سوختگی از هر یک از قطعات آن هرگز این بو را نادیده نگیرید و بعد از پیدا کردن منبع بو در اسرع وقت برای رفع آن اقدام نمایید در مواجه با بوی سوختگی ماشین لباسشویی میتوانید مطابق زیر عمل کنید:

 • سعی کنید در اولین فرصت ماشین لباسشویی خود را از برق بکشید.
 • اگر در قسمت پشتی و یا سیم کشی ها این بو را استشمام میکنید میتوانید برق محل خود را نیز قطع نمایید.
 • در مرحله بعدی شیرهای آب ورودی متصل به دستگاه را بسته و به سرعت با یک تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیرید و از دست کاری کردن قطعات لباسشویی توسط خودتان خودداری نمایید.

موتور ماشین لباسشویی را میتوان قلب آن در نظر گرفت که ایجاد مشکل برای آن و معیوب شدن هر یک از قطعات آن میتواند عدم توانایی ما را در استفاده نکردن از ماشین لباسشویی مان در پی داشته باشد. گاهی ممکن است شما احساس بوی سوختگی را از قسمت پشتی ماشین لباسشویی خود داشته باشید ، به همین دلیل در این مقاله سعی داریم به بررسی این موضوع که آیا بوی سوختگی ماشین لباسشویی میتواند دلیل نیم سوز شدن موتور باشد بپردازیم:

 • گاهی در اثر پر کردن مخزن آن بیش از حجم استاندارد و یا روشن بودن آن برای ساعات طولانی موتور این دستگاه متحمل فشار زیادی میگردد که ممکن است این فشار باعث نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی شما گردد.
 • در اثر استفاده از ماشین لباسشویی برای ساعات طولانی و بدون استراحت ممکن است موتور آن به سختی کار کرده و به حالت نیم سوز در بیاید که در این حالت شما شاهد شنیدن صداهای عجیب از آن و تمیز نشدن لباس ها نیز هستید همچنین ممکن است در پی نیم سوز شدن شما متوجه بوی سوختگی گردید.

بیشتر بخوانید:نکات و هشدار های ایمنی در راهنمای لباسشویی دوو

قطعه ای است که قطعات موتور و مخزن لباسشویی را محکم در جایگاه خود نگه میدارد اما گاهی به دنبال پارگی و یا پوسیدگی بیش از حد این تسمه ممکن است از محل درست جای گیری خود خارج شود و باعث آزاد شدن قطعات موتور و مخزن لباسشویی گردد که در این صورت پارگی تسمه ماشین لباسشویی میتواند دلیل بوی سوختگی گردد.

 • همچنین سفت بودن بیش از حد تسمه ماشین لباسشویی و شل بودن آن نیز باعث قرار گیری آن در محل اشتباه و نهایتا ایجاد بوی سوختگی در آن میگردد.

 

جهت آب بندی المنت داخلی مخزن ماشین لباسشویی برای آن یک قطعه پلاستیکی تعبیه شده است با توجه به نحوه کارکرد المنت در کنار پلاستیک این سوال پیش میاید که آیا سوختگی لاستیک المنت ماشین لباسشویی میتواند ایجاد بوی سوختگی نماید؟

 • برای پاسخ به این پرسش و با توجه به اصول کارکرد المنت که داغ شدن است و قرار داشتن این قطعه در مجاورت المنت.
 • میتوان گفت بله داغ شدن المنت و انتقال این گرما به پلاستیک نزدیک آن میتواند دلیلی برای ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی گردد.
اگر لاستیک المنت لباسشویی بسوزد، بوی سوختگی میدهد

 

ماشین های لباسشویی نیز مانند هر وسیله دیگر برقی دیگر تشکیل شده از میزان بسیار زیادی سیم کشی داخلی هستند که خراب بودن سیم کشی لباسشویی در ایجاد بوی سوختگی در آن نقش مهمی دارد در ادامه به بررسی این نقش میپردازیم:

 • قسمت های داخلی ماشین لباسشویی دارای سیم کشی هایی برای قطعات مختلف این دستگاه میباشد که این سیم کشی ها گاها در مجاورت موتور و یا المنت ماشین لباسشویی قرار دارند.
 • ممکن است در اثر استفاده زیاد از لباسشویی و داغ شدن قطعات این گرما به سیم کشی نیز انتقال پیدا کرده و موجب ایجاد بوی سوختگی در آن گردد.

گاهی ممکن است شما تمام قسمت های ماشین لباسشویی خود را بررسی کرده باشید و از سلامت آنها اطمینان داشته باشید در این وضعیت باید این امکان را نیز بدهید که ایجاد بوی سوختگی در لباسشویی ممکن است از دوشاخه برق باشد و مطابق زیر به بررسی آن بپردازید:

 • گاهی به دلیل بی کیفیت بودن سیم پیچی ها و روکش های سیم در دوشاخه متصل به ماشین لباسشویی شما ممکن است در اثر استفاده پس از چند ساعت شما متوجه بوی سوختگی گردید.
 • ممکن است پلاستیک اطراف پریز برق متصل به ماشین لباسشویی شما آب شده باشد و ایجاد بوی سوختگی کرده باشد.
 •  

همانطور که که قسمت های قبل توضیح دادیم با توجه به نحوه کارکرد ماشین لباسشویی و استفاده آنها از برق و آب این دستگاه در اثر بی توجهی میتواند حتی منجر به آتش سوزی نیز گردد بدین منظور در ادامه با ارائه راهگارهایی برای از بین بردن بوی سوختگی ماشین لباسشویی تا حدی به برطرف کردن این مشکل میپردازیم:

 • برای جلوگیری از وارد شدن فشار به موتور دستگاه خود و نیم سوز شدن آن بهتر است به میزان لباس هایی که در آن قرار میدهید توجه داشته باشید.
 • اگر میزان لباس های شما زیاد است بهتر است آنها را در چند مرحله و به فاصله زمانی در ماشین لباسشویی قرار دهید تا از نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی خود جلوگیری نمایید.
 • پارگی تسمه ماشین لباسشویی و یا شل بودن آن همیشه با لق زدن دیگ لباسشویی همراه است به همین دلیل در اسرع وقت و در صورت مشاهده لق بودن مخزن لباسشویی بهتر است تسمه آن را بررسی نمایید تا از پارگی آن جلوگیری گردد.
 • به دلیل داخلی بودن لاستیک المنت ماشین لباسشویی و عدم دسترسی شما به آن بهتر است به صورت دوره ای اقدام به سرویس و چک کردن آن نمایید تا از سوختگی در این قطعه جلوگیری نمایید.
 • خراب بودن سیم کشی های ماشین لباسشویی نیز به دلیل قرار داشتن در قسمت های داخلی باید توسط یک تعمیرکار متخخص و با رعایت نکات ایمنی بررسی گردد.
 • به منظور جلوگیری و از بین بردن بوی سوختگی در ماشین لباسشویی در اثر خرابی پریز و یا دوشاخه برق باید در صورت مشاهده هر گونه سیاه شدگی و یا آب شدگی این قطعات برای تعویض آنها اقدام نمایید.

ماشین های لباسشویی یکی از وسایل گران قیمت هر منزلی محسوب میگردند که طبیعتا وارد شدن آسیب به آنها ما را متحمل به پرداخت هزینه های زیادی برای تعمیر آنها مینماید پس بهتر است با رعایت الگوی صحیح استفاده و توجه به قطعات آن بربهبود کارایی آن بیفزاییم و در صورت مشاهده هر گونه از مواردی که در مقاله بالا برای شما آوردیم در اسرع وقت جهت رفع آن اقدام نمایید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.