تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

وظیفه‌ی برد ماشین لباسشویی چیست؟

پیش از تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی، بهتر است کمی با این قطعه بیشتر آشنا شوید. برد ماشین لباسشویی، این قطعه‌ی الکترونیکی و پیشرفته، حکم مغز دستگاه لباسشویی(و همچنین سایر لوازم الکترونیکی) را دارد. 

بدون برد ماشین لباسشویی، عملا هیچ کاری را نمی‌توان انجام داد. وقتی شما دستوراتی را روی پنل و یا با استفاده از دکمه‌ها به ماشین لباسشویی می‌دهید، این برد الکتریکی ماشین لباسشویی است که دستورات شما را انجام داده و روی اجرای صحیح آن‌ها نظارت دارد.


چرا به تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی نیاز داریم؟

قطعات برد ماشین لباسشویی و تمامی بردهای الکترونیکی از تعدادی قطعات الکترونیکی ظریف و حساس از جمله خازن‌ها و فیوزها تشکیل شده‌اند. در صورت نوسانات برق و جریان الکتریکی، هر کدام از این قطعات ممکن است دچار اتصالی شده و برد ماشین لباسشویی شما را بسوزانند.

در چنین حالتی تنها گزینه شما تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی است. معمولا تعمیر این قطعه زیاد امکان‌پذیر نیست و گاهی حتی ممکن است هزینه تعمیر آن از قیمت برد ماشین لباسشویی بیشتر شود. هرچند درصورت امکان، نمایندگی‌های مجاز می‌توانند کار تعمیر را برای شما انجام دهند.

از کجا بفهمیم برد ماشین لباسشویی خراب شده؟

نکته مهمی که باید در موضوع تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی در نظر داشته باشید این است که؛ هر چه زودتر شما متوجه خرابی برد ماشین لباسشویی شوید، سریع‌تر می‌توانید آنرا تعویض و از صدمات بیشتر به دستگاه جلوگیری کنید. مواردی که در ادامه می‌بینید از جمله مشکلاتی هستند که به برد ماشین لباسشویی ارتباط دارند:

 • خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار بطور ناگهانی
 • خراب شدن، خاموش شدن و کار نکردن پنل ماشین لباسشویی
 • بیشتر بخوانید:سنسور یخچال چیست؟
 • زمانی که ماشین لباسشویی شما دستورات شما را به درستی انجام ندهد.

در هرکدام از این حالت‌ها، شما به احتمال زیاد به تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی خود احتیاج خواهید داشت.


آموزش تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی

توجه داشته باشید که با وجود مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی سامسونگ، دوو و… ، مراحل تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی با درصد بالایی برای مدل‌های متفاوت قابل استفاده خواهد بود(به دلیل شباهت روند).

با در دسترس داشتن ابزار مورد نیاز برای تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی مثل یک پیچ گوشتی(چهارگوش یا شش‌گوش) می‌توانید طی مراحل زیر این کار را انجام دهید.

 1.  ابتدا، اگر دستگاه به برق وصل است، آن را از برق جدا نمایید.
 2.  در ادامه‌ی تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی، پیچ‌های دستگاه را با کمک پیچ گوشتی باز کنید. بعد از باز کردن تمام پیچ‌ها، با احتیاط و به آرامی پنل را از جا دربیاورید.
 3.  برای آزاد کردن برد ماشین لباسشویی، سوکت‌ها را از جا دربیاوردید. هرکدام از این سوکت‌ها زائده قفل مانندی در کنار خود دارند، آن را با کمک پیچ گوشتی فشار دهید تا سوکت به‌راحتی خارج شود.*نکته: می‌توانید قبل از جدا کردن سوکت‌ها از برد دستگاه عکس بگیرید تا اگر جای آنها را فراموش کردید به مشکل برنخورید.
 4. آخرین مرحله مهم در تعویض و تعمیر برد ماشین لباسشویی، نصب برد جدید به جای برد قدیمی است. فقط حتما توجه داشته باشید که هر سوکت را در جای مناسب خود قرار دهید تا برد جدید شما نیز دوباره نسوزد! هر چند مدل‌های جدید ماشین لباسشویی اکثرا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر سوکت فقط در جای خود وارد و چفت می‌شود.
 5.  پنل را جا بیندازید و پیچ‌ها را با پیچ گوشتی محکم ببندید. درصورتی که پیچ‌ها کاملا در جای خود محکم نشوند، ماشین لباسشویی در هنگام کار صدا می‌دهد.
 6.  دوشاخه دستگاه لباسشویی‌تان را به برق بزنید و آن را روشن کنید.
 7.  
هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.