تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تمامی نکات بیان شده نشاندهنده‌ی اهمیت آشنایی با روش کار ترموکوپل اجاق گاز و نحوه نصب و تعمیر ترموکوپل اجاق گاز است. اولین گام برای یافتن عیوب ایجاد شده در نحوه عملکرد ترموکوپل گاز داشتن اطلاعات کافی درباره این قطعه است.

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل یک قطعه به کار رفته در سیستم انواع اجاق گازهای آشپزخانه است که وظیفه به جریان انداختن شرایط ایمنی و هشدار را در هنگام کار با اجاق گاز دارد. همین امر تا حد زیادی اهمیت بالای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز را بیان می‌کند. ساختار ترموکوپل به این شکل طراحی شده است که به کمک یک قطعه به نام بویین در هنگام خاموش شدن اجاق گاز به طور خودکار شیر گاز را قطع کرده تا مانع بروز حوادثی مثل آتش سوزی در اثر نشت گاز آشپزخانه شود. بنابراین از قطعه ترموکوپل برای افزایش ایمنی در انواع اجاق گاز‌های جدید استفاده شده است.

طرز کار ترموکوپل در اجاق گاز

حتما برای شما هم سوال پیش آمده است که طرز کار ترموکوپل در اجاق گاز به چه صورت است. علاوه بر این آشنایی نسبی با مراحل کار ترموکوپل در اجاق گاز تا حد زیادی در نحوه تعمیر ترموکوپل اجاق گاز تاثیر بسزایی دارد. ترموکوپل یک قطعه‌ی تعبیه شده در کنار سرشعله گاز است که با شعله تماس مستقیم دارد. ساختار داخلی ترموکوپل از آلیاژی ساخته شده که در برابر دمای بالای ۲۰۰ درجه حدودا چند میلی ولت برق تولید می‌کند. با کمک انرژی تولید شده قطعه‌ی دیگری بنام بویین را فعال می‌کند.

 روش راه اندازی ترموکوپل در اجاق گاز به این شکل است که بعد از روشن شدن گاز مدتی ولوم را به سمت پایین فشار داده و نگهدارید، با این کار قطعه‌ی بویین بصورت دستی فعال می‌شود. در این حالت ترموکوپل با داغ شدن ولتاژ لازم را برای فعال ماندن بویین تامین کرده و در اثر برداشتن دستتان از روی ولوم دیگر شعله خاموش نمی‌شود.

در صورت خاموش شدن شعله اجاق گاز حرارت لازم به ترموکوپل انتقال داده نشده و به دنبال آن ولتاژ افت کرده و بویین غیر فعال می‌شود و در نتیجه مسیر گاز بسته خواهد شد. این روش ایمنی و هشدار اجاق گاز تحت تاثیر فعالیت ترموکوپل ضرورت یافتن ایراد و همین طور تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در کوتاهترین زمان ممکن را بیان می‌کند.

بیشتر بخوانید:آموزش عیب یابی و تعمیر اجاق گاز به روش ساده

علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز 

پس از آشنایی با ساختار و طرز کار ترموکوپل اجاق گاز بیشترین سهم در تعمیر ترموکوپل اجاق گاز بصورت اوصولی را اطلاع از علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز به خود اختصاص داده است. یکی از علائم بارز عملکرد نامناسب ترموکوپل اجاق گاز روشن نماندن شعله اجاق گاز و یا روشن نماندن فر در اجاق گاز است. در دیگر موارد می‌توان به شعله کم اجاق گاز، درست نسوختن شعله اجاق اشاره داشت.

تست و تشخیص خرابی ترموکوپل اجاق گاز

شکل ظاهری ترموکوپل در هنگام بررسی وضعیت آن در اجاق گاز به راحتی بیانگر سلامت و یا عیب در ساختار این قطعه است. اگر محل اتصال دو فلز ترموکوپل دچار سوختگی شده باشد و بعبارتی اتصالات از هم جدا شده باشند به احتمال زیاد ترموکوپل آسیب دیده و باید به فکر تعمیر ترموکوپل اجاق گاز باشید.

در حالت بعدی برای تست اینکه ترموکوپل کار می کند یا نه گاز را روشن کنید و سپس بعد چند دقیقه با یک وسیله جانبی مثل باد زدن شعله را خاموش کنید. در این شرایط عمکلرد صحیح ترموکوپل با اقدام به قطعی جریان گاز قابل تشخیص است. اگر جریان گاز را قطع کرد سالم و در غیر این صورت معیوب شده و نیاز به تعمیر دارد. علاوه بر این درصورتی که ترموکوپل مدام جریان گاز را قطع کند، نشان دهنده این است که به خوبی سر دیگر آن گرم نمی شود پس بهتر است که سر آن را به شعله بیشتر نزدیک کنید.

قیمت ترموکوپل اجاق گاز

یکی از موارد مورد توجه در هنگام انجام اقدامات لازم برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز کسب اطلاع درباره قیمت ترموکوپل اجاق گاز در صورت نیاز به تعویض این قطعه است. قیمت ترموکوپل اجاق گاز متناسب با نوع سیستم اجاق و وضعیت آن متفاوت می‌باشد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.