ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

 یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین لوازمی که در آشپزخانه‌ی تمام ما ایرانیان، امروزه یافت می‌شود، ماشین‌های ظرفشویی هستند. ماشین‌هایی که شستشوی ظروف را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهند و کمک می‌کند تا بعد از صرف شام، خانم‌ها زمان بیشتری را کنار اعضای خانواده‌ی خود باشند.

ماشین‌های ظرفشویی نخستین بار در سال ۱۸۸۶ میلادی توسط خانمی به‌ نام ژوزفین کوچران در شیکاگو ثبت شد. خانم کوچران از زنان ثروتمند زمان خودش بود و دائماً در منزل خود مهمانی برگزار می‌کرد. یکی از مشکلات خانم کوچران در مهمانی‌هایش، سرعت پایین شستشوی ظروف توسط خدمتکارانش بود و زمانی که خدمتکاران سرعت کار خود را بالاتر می‌بردند، مشکل بزرگ‌تری که شکستن ظروف بود، به‌وجود می‌آمد.

همین عوامل سبب شد تا خانم کوچران به فکر تولید دستگاهی باشد تا ظروف را به‌صورت خودکار، بدون شکستن و لب پَر کردن، بشوید. همان طرح، امروزه سبب تولید ماشین‌های ظرفشویی شده، که جز محبوب‌ترین لوازم آشپزخانه‌ی خانم‌ها می‌باشد.

این دستگاه در کنار مزایا و حُسن‌های بیشمارش، معایبی نیز دارد که البته آن‌ها نیز قابل برطرف کردن هستند. امروز در این مقاله قصد داریم راجع‌به یکی از معایب که بوی بد ماشین ظرفشویی هست صحبت کنیم و را‌ه‌های برطرف کردن آن را نیز آموزش دهیم.

اولین ماشین ظرفشویی-بوی بد ماشین ظرفشویی

دلایل بوی بد موجود در ماشین ظرفشویی

شاید خیلی از شما شنیده‌‌باشید که ماشین‌های ظرفشویی ظرف‌ها را خوب نمی‌شویند و ظرف‌ها بو می‌گیرند. و یا شاید اصلاً برای خود شما پیش آمده‌باشد که بعد از شستن ظرف‌ها، وقتی درب ماشین ظرفشویی را باز می‌کنید، بویی شبیه تخم‌مرغ و ماهی گندیده، بیرون میزند. الحق‌والانصاف هم بوی خیلی بد و تعفن‌آوری هست. اما خب علت آن چیست؟ اصلاً می‌توان این بو را از بین برد؟ در ادامه ما عمده دلایل این بو را به شما معرفی می‌کنیم.

 • باقی‌مانده ذرات غذا در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

اصلی‌ترین عاملی که سبب بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شود را می‌توان باقی‌ماندن مواد غذایی در فیلتر تخلیه دستگاه معرفی کرد.
گاهی اوقات ممکن است مواد غذایی به ظروف چسبیده باشند و ما نیز به جدا کردن آن‌ها از ظرف توجهی نکرده و همانگونه ظروف را داخل دستگاه بگذاریم. اگر این مواد وارد پمپ تخلیه شوند، می‌توانند خسارت سنگینی به دستگاه وارد کنند و یا ممکن است مسیر شلنگ تخلیه را بسته و سبب عدم تخلیه آب دستگاه شود.

برای جلوگیری از این اتفاقات، در ماشین‌های ظرفشویی فیلترهایی تعبیه شده به نام فیلتر تخلیه که کار آن‌ها گیرانداختن مواد غذایی در خود است. حال اگر این مواد غذایی برای مدت طولانی درون فیلتر بماند، به مرور زمان فاسد می‌شود. این مواد در مرحله خشک کردن ظروف که دمای داخل ماشین بالا می‌رود، می‌گندند و بوی بدی تولید می‌کند. این عامل سبب بد بو شدن ظروف می‌شود و وقتی در ماشین ظرفشویی را باز می‌کنید، بوی بسیار بدی از داخل دستگاه به بیرون می‌آید.

بیشتر بخوانید:ماشین ظرفشویی دوو خوبه؟

 • مشکل شلنگ تخلیه

از دیگر عواملی که باعث بد بو شدن ظروف بعد از شستشو می‌شود، مسدود بودن مسیر شلنگ تخلیه است. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، وجود مواد غذایی مثل هسته خرما می‌تواند مسیر شلنگ تخلیه را ببندد و سبب برگشت آب فاضلاب داخل دستگاه شود. پیچ خوردن یا خم شدن شلنگ تخلیه نیز از جمله عوامل رایجی است که سبب برگشت آب فاضلاب و تولید بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شود.

 • بسته بودن طولانی مدت درب ماشین ظرفشویی

وجود باکتری در محیط، یکی از عوامل تولید بوی بد می‌باشد و بهترین مکان برای رشد باکتری، محیطی تاریک و مرطوب می‌باشد. در نتیجه اگر شما نیز جز افرادی هستید که بعد از استفاده از ماشین ظرفشویی خود، درب را بسته و چند روز بعد دوباره از آن استفاده می‌کنید، محیطی مناسب برای رشد باکتری درون دستگاه خود فراهم کرده‌اید که مسبب بوی بد ماشین ظرفشویی است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که بعد از شستشوی ظروف و اتمام کار، حتما درب دستگاه را باز بگذارید تا رطوبت داخل ماشین از بین برود.

 • لاستیک اطراف درب ماشین ظرفشویی

در دور درب ماشین ظرفشویی شما یک نوار لاستیکی تعبیه شده که وظیفه عایق‌بندی و جلوگیری از نشتی آب داخل دستگاه به بیرون را برعهده دارد. این لاستیک توسط نوار مغناطیسی به اطراف درب ماشین چسبیده است. حال ممکن است گاهی مواقع، در حین عمل شستشو، مواد غذایی بین شیارهای نوار لاستیکی و بدنه دستگاه قرار بگیرد. باقی‌ماندن مواد غذایی در بین شیار، مانند باقی‌ماندن مواد غذایی در فیلتر تخلیه، سبب فاسد شدن‌شان می‌شود و سبب بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شود.

 • مسدود بودن مسیر بازوهای اسپری کننده آب

در بعضی از مواقع شاهد آن هستیم که آهک و رسوب ناشی از آب‌های شهری و یا مواد غذایی چسبیده به ظروف، سبب مسدود شدن مسیر بازوهای اسپری کننده می‌شود. همین علت سبب آن می‌شود تا آب به خوبی به ظروف پاشیده نشود و ظروف کثیف بمانند. خوب تمیز نشدن ظروف چرب، یکی دیگر از عوامل بوی بدن ظروف می‌باشد.

راه‌کار و ترفندهای از بین بردن بوی بد 

همان‌طور که در قسمت قبل مشاهده کردید، عوامل خیلی ساده و پیش پا افتاده‌ای می‌توانند سبب بوی بسیار بدی در ماشین‌های ظرفشویی شوند. عواملی که به راحتی قابل پیش‌گیری هستند. با ما همراه باشید تا بعد از شناخت عوامل بوی بد ماشین ظرفشویی، راه‌های مقابله با آن‌ها را نیز به شما معرفی کنیم.

 • تمیز کردن فیلتر تخلیهتمیز کردن فیلتر تخلیه برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

همان‌طور که‌ متوجه شدید، باقی‌ماندن مواد غذایی در فیلتر تخلیه، مهم‌ترین عامل ایجاد بو در ماشین‌ها می‌باشد. پس بهترین را‌ه‌کار این است که هر چند وقت یک بار حتماً فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید فیلترها را به راحتی درآورده و با مواد شوینده و آب گرم بشویید و اگر مواد غذایی نیز به آن‌ها چسبیده، آن‌ها را جدا کنید و دوباره فیلتر را سرجای خود بگذارید.

با همین روش ساده و ابتدایی می‌توانید مهم‌ترین عامل ایجاد بوی بد ماشین‌های ظرفشویی را حذف کنید.

 • جلوگیری از انسداد شلنگ تخلیه

حتما مسیر شلنگ تخلیه دستگاه را بررسی کنید تا مسدود نباشد. چنانچه شلنگ پیچ خورده بود، تاب آن را باز کنید. اگر شلنگ تخلیه دستگاه شما، نسبت به فاصله دستگاه تا سینک، بلند باشد امکان پیچ خوردن شلنگ بیشتر می‌شود. بهتر است، طول شلنگ تخلیه شما مناسب باشد و زاویه قرارگیری آن به نحوی باشد که امکان برگشت آب کثیف به داخل دستگاه نباشد.

 • نظافت درب و دیواره‌های داخلی ماشین ظرفشویی

همان‌طور که اشاره کردیم، وجود باکتری و یا قرارگیری مواد غذایی در شیار نوار اطراف درب دستگاه، از دیگر عوامل تولید بو در ماشین ظرفشویی است. برای از بین بردن این عامل پیشنهاد می‌کنیم که نظافت داخلی دستگاه را نیز جدی بگیرید. شما به راحتی می‌توانید طبقات و سبدهای داخل ماشین را خارج کنید و با یک دستمال ابری نرم و مقداری مایع تمیز کننده، دیواره‌های داخلی و نوار اطراف درب را تمیز کنید.

 • پاک کردن بازوهای آبپاش

بازوهای اسپری کننده آب دستگاه، به‌راحتی جدا می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید. باز بودن کامل منافذ آبپاش سبب می‌شود تا آب به نحو احسنت به ظروف چرب و کثیف اسپری شود و کیفیت شستشو را بالاتر می‌برد. تمیز بودن ظروف حس بهتر و بوی خوشی به شما القا می‌کند.

 • استفاده از سرکه

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که سرکه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین می‌برد. سرکه قطعاً به‌تنهایی بوی خوب و خوشایندی ندارد اما اسید آن یکی از محلول‌هایی است که بدترین بوها را به‌راحتی از بین می‌برد. برای از بین بردن بوی بد داخل دستگاه به کمک سرکه، ابتدا داخل دستگاه را کاملاً خالی کنید؛ سپس یک استکان سرکه سفید را در بالاترین طبقه ماشین قرار دهید. حال دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید یک دور کامل، تمام مراحل شستشو انجام شود.

به کمک این کار اسید سرکه در تمام دستگاه جریان پیدا می‌کند و بوی بد داخل ماشین ظرفشویی و تمام میکروب و باکتری‌هایی که در آن وجود دارند را از بین می‌برد. این روش سنتی و ساده جز بهترین راه‌کارهای از بین بردن بوی بد درون دستگاه می‌باشد. همچنین چون سرکه یک ماده طبیعی بوده و شیمیایی نیست، هیچ خطری هم ندارد.

 • پاک کردن ظروف قبل از گذاشتن در ماشین

قبل از این که ظروف را درون دستگاه بگذارید، بهتر است مواد غذایی چسبیده به آن‌ها را جدا کنید. این کار ساده هم از ایجاد بوی بد درون دستگاه جلوگیری می‌کند و هم سبب می‌شود کیفیت شستشوی ظروف شما بالاتر برود. این حساسیت نسبت پاک کردن ظروف قبل از قرار دادن در دستگاه، قطعاً طول عمر دستگاه شما را نیز بالاتر می‌برد.

در این مقاله سعی کردیم یکی از دغدغه‌های بزرگ خانواده‌ها را برطرف کنیم. همچنین بوی بد ماشین‌ ظرفشویی‌ یکی از ایرادهایی بود که به این دستگاه‌ها گرفته می‌شد و بعضی از خانواده‌ها را از خرید آن‌ها دل‌سرد می‌کرد. اما همان‌طور که متوجه شدید این معظل به‌راحتی قابل حل می‌باشد و اصلاً مشکل جدی نیست. با رعایت نکات گفته شده در این مقاله، قطعا شما دچار این مشکل نخواهید‌شد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.