آموزش تعویض فیلتر یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

شاید بتوان گفت که یکی از اساسی ترین اجزای تشکیل دهنده ی یک یخچال فیلتر آن می باشد. به طور کلی هر یخچال دارای دو نوع فیلتر داخلی،خارجی یا هر دو هستند.حال این سوال پیش می آید که با توجه به حساسیت نقش فیلتر، چه زمانی باید اقدام به تعویض فیلتر یخچال کنیم؟

انواع یخچال و ویژگی فیلترهای آن

برای تعویض فیلتر یخچال ساید اسنوا و تعویض فیلتر یخچال ال جی و همچنین تعویض فیلتر یخچال بوش باید به این نکته توجه داشت که عمر این فیلتر‌ها معمولا در حدود شش ماه می‌باشد. بعد از این مدت، صفحه نمایشگر یخچال ساید به رنگ قرمز در می‌آید که نشان دهنده این است که زمان تعویض فیلتر یخچال ساید فرارسیده است. البته یکی از ویژگی‌های فیلتر‌های بیرونی یخچال ال جی و بوش ظرفیت آن می‌باشد که توانایی تصفیه ۱۵۰۰ گالن آب را دارند.

همچنین در بعضی از یخچال‌ها که صفحه نمایش آن‌ها دارای دکمه‌ی فیلتر می باشد، اگر این دکمه را به مدت سه ثانیه نگه دارید فیلتر یخچال شما ریست می شود.

برای تعویض فیلتر یخچال ساید دوو ، به این نکته توجه کنید که حتما در ابتدا شیر ورودی آب یخچال راببندید. این کار را دقیقا باید برای تعویض فیلتر یخچال ساید ال جی هم انجام دهید.

یکی دیگر از یخچال‌های معروفی که حتی مجهز به فیلترهایی برای بوزدایی و تصفیه هستند سامسونگ می‌باشد. پس از تعویض فیلتر یخچال سامسونگ بهتر است ۵۰۰ میلی لیتر آبی که ابتدا خارج می‌شود را دور ریخته و پس از آن از آب استفاده کنید. همچنین باید به مانند موارد قبلی شیر ورودی را بسته و فیلتر را در جهت خلاف عقربه های ساعت به اندازه یک چهارم دور کامل بگردانید.

از دیگر یخچال‌های پر کاربرد می‌توان به دوو اشاره داشت. برای تعویض فیلتر یخچال دوو این نکته را در نظر بگیرید که در بعضی از مدل های این یخچال فیلتر، در پایین دستگاه و در برخی دیگر پشت دستگاه قرار دارد. اگر در تعویض فیلتر به دنبال هزینه به صرفه‎‌تر هستید، یخچال اسنوا گزینه‌ی مناسب و مطمئنی می‌باشد چرا که تعویض فیلتر یخچال اسنوا ، خیلی پر دردسر نمی‌باشد.

بهترین زمان تعویض فیلتر

یکی از سوال‌های اساسی که ذهن هر فردی را در رابطه با زمان مناسب برای تعویض فیلتر یخچال به خود مشغول می سازد، زمان‌بندی مناسب برای تعویض فیلتر آن است. با این حال عوامل بسیار زیادی وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توان به یک جمع بندی مناسب رسید.

با مشاهده‌ی مواردی که می‌توان به کم شدن فشار آب، عوض شدن رنگ آب،کدر شدن یخ ها و… اشاره کرد، می‌توان اقدام به تعویض فیلتر نمود.

به طور کلی اولین راه برای تشخیص زمان مناسب برای تعویض فیلتر، مشاهده‌ی تاریخ انقضای درج شده بر روی فیلتر است.که بهتر است پیش از رسیدن به ماه ششم، فیلتر آن تعویض گردد.

تعویض فیلتر یخچال

یکی دیگر از مواردی که با مشاهده‌ی آن باید اقدام به تعویض فیلتر نمود، بوی ناخوشایند آب است. از موارد دیگر رنگ آب است. اگر با دقت مشاهده کنید متوجه می‌شوید که رنگ آب تصفیه شده شفاف است؛ ولی اگر رنگ آبی که از یخچال خارج می‌شود مانند گذشته شفاف نبوده و دارای مواد و املاح باشد، احتمالا زمان تعویض فیلتر یخچال فرا رسیده است. همان طور که کم شدن فشار آب خارج شده از آب سرد کن یخچال نشانه ای برای تعویض فیلتر می‌باشد.

بیشتر بخوانید:۷ علت خاموش شدن صفحه نمایش یخچال را بشناسید

نحوه تعویض فیلتر

در مطالب فوق به طور جزئی به نحوه‌ی تعویض فیلتر یخچال اشاره گردید. از جمله بستن شیر ورودی آب و…. حال میخواهیم دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به نحوه تعویض آن نگاه کنیم:

  • برای این کار، ابتدا شیر ورودی آب را ببندید.
  • حال به دو سر آزاد لوله نیاز داریم. اگر فیلتر بیرونی نداشته باشد، با یک قیچی تیز لوله را بریده و اگر قبلا فیلتر بیرونی داشته، واشر قرمز را به کمک شست خود می‌گیریم و سپس دو سر لوله را بیرون می کشیم.
  • حال لوله‌ای که از شیر آب آمده است را به درون سمت راست فیلتر برده و سر دیگر لوله را سمت چپ فیلتر می‌بندیم و در هر مرحله پیچ بالایی فیتینگ را سفت می‌کنیم.
  • در انتها، شیر آب را باز میکنیم.

پس از تعویض فیلتر ممکن است آب خروجی کمی سیاه رنگ شده باشد که جای نگرانی نیست چرا که در نسل جدید فیلتر‌های یخچال از ذغال و کربن اکتیو استفاده می‌شود که جزء طبیعی فیلتر‌های یخچال می‌باشد.

بیشتر بخوانید:اهمیت قطعه ترموفیوز در یخچال و نتایج خرابی آن

عوارض تعویض نکردن فیلتر

زمانی به اهمیت تعویض فیلتر یخچال در زمان مناسب پی می‌بریم که به این درک برسیم که عدم تعویض فیلتر، باعث بروز مشکلاتی از جمله عدم تصفیه آب، فساد مواد داخل فیلتر، گرفتگی و رسوب در مسیرآب و سوختن یخ ساز می شود.

هر کدام از موارد ذکر شده به تنهایی باعث تغییر در مزه آب یخچال، مسموم شدن آب مصرفی، کاهش فشار آب خروجی از یخچال، انسداد لوله های یخساز و… می شود. در مواردی باکتری ها با توجه به اینکه در محیط فیلتر آب کهنه به سرعت رشد می‌کند، تبدیل به یک محیط بیماری زا برای انتشار میکروب‌ها می‌شود. به طوری که میکروب‌ها وجلبک‌ها در داخل آب به سرعت انتشار میابند و باعث به خطر افتادن سلامتی می شوند. این مشکلات می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سالمندان و کودکان وارد کند.

تعویض فیلتر یخچال

این را در نظر بگیرید اگر عمر فیلتر یخچال به پایان رسیده باشد،کربن فیلتر یخچال خاصیت جذب خود را از دست داده و دیگر قادر به حذف مواد شیمیایی از آب نیست.

تفاوت فیلتر یخچال با دستگاه تصفیه آب خانگی

در دستگاه تصفیه آب از فیلتر ممبران استفاده می شود که آلاینده های باقیمانده از فیلتر کربن کاملا حذف شوند. در حالیکه فیلتر موجود در یخچال نمی‌تواند کلیه آلاینده‌های شیمیایی را حذف کند.

آب خروجی از دستگاه تصفیه آب کیفیت بالاتری نسبت به آب خروجی یخچال دارد. به طوری که آلاینده‌هایی مانند  نیترات، آرسنیک و باکتری‌ها را کاملا حذف می‌کند.

در حالیکه فیلتر موجود در یخچال نمی‌تواند کلیه آلاینده‌های شیمیایی را حذف کند. به طور کلی با دقت در انتخاب فیلتر مناسب یخچال به هنگام تعویض می‌توان از بروز مشکلاتی مثل آلوده شدن آب و در نتیجه به خطر افتادن سلامتی، جلوگیری کرد.

تعویض فیلتر یخچال

جمع بندی

تعویض فیلتر، از جمله کار‌هایی است که به شکل دوره‌ای منظم باید انجام شود. چرا که هر فیلتر، عمر خودش را دارد. همچنین نحوه تعویض فیلتر در یخچال‌های گوناگون، با یکدیگر متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال، تعویض فیلتر یخچال هیمالیا نسبت به برند‌های مختلف، متفاوت است. حتی برخی یخچال‌ها دارای چهار نوع فیلتر طعم و رایحه، فیلتر نیترات، فیلتر معدنی و فیلتر کلر و باکتری می‌باشند که همین موضوع، نشان دهنده‌ی آن است که تمامی فیلتر‌ها به یک شکل نمی‌باشند که نحوه تعویض آن‌ها به یک شکل باشد.

به طور کلی تعویض به موقع فیلتر از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت به تعویق انداختن آن، ناخالصی ها از فیلتر آب عبور می‌کنند و به آب سرد کن رسیده و باعث تغییر طعم آب می شوند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.